З 1 липня у Польщі допомогу біженцям з України надаватимуть по-новому: що змінюється

Термін перебування біженців продовжено на 15 місяців

З 1 липня у Польщі допомогу біженцям з України запровадять по-новому
Українські біженці в Польщі

З понеділка, 1 липня 2024 року, у Польщі змінюються положення закону про допомогу громадянам України. Продовжено легальність перебування для українців, введено нові регуляції щодо інструментів підтримки осіб, які перебувають під тимчасовим захистом.

Як повідомляє Money.pl, положення підготувало Міністерство внутрішніх справ і адміністрації Польщі у співпраці з кількома іншими відомствами та Канцелярією Президента Ради Міністрів.

"Вони є результатом широких консультацій з неурядовими організаціями, місцевими органами влади та державними установами, - йдеться у повідомленні Міністерства внутрішніх справ та адміністрації Польщі.

"Польща вже в перші години після російського нападу на Україну продемонструвала свою солідарність. Ми відкрили свої серця, і тисячі жінок, дітей та літніх людей знайшли у нас безпечний притулок і необхідну допомогу. Ми допомагали, допомагаємо і будемо допомагати біженцям війни", - підкреслив заступник міністра Мацей Дущик.

Проживання воєнних біженців відтепер можливе лише в об'єктах колективного проживання, що проводяться за дорученням воєвод. Тим самим завершено період, за який виплачувалася грошова допомога за проживання та харчування громадянина України у приватних приміщеннях.

Як зазначив заступник міністра внутрішніх справ і адміністрації Мацей Дущик, попередні законодавчі рішення виправдали себе і виконали свої завдання.

"Воєнні біженці знайшли своє місце в нашій країні - вони навчаються, працюють, розвиваються. Вони дедалі більше стають членами наших місцевих громад. Однак ми не забуваємо про тих, хто не здатен самостійно функціонувати. Вони й надалі можуть розраховувати на нашу підтримку", - зазначив він.

Легальність перебування українських біженців продовжено

Нещодавно оновлені положення з 1 липня цього року продовжують легальність перебування громадян України в Польщі до 30 вересня 2025 року. Вони й надалі зможуть розраховувати на підтримку в плані проживання, але в деяких питаннях вона буде іншою, ніж раніше.

Це зумовлено необхідністю адаптації законодавства до сучасних викликів, які відрізняються від тих, що були у 2022 чи навіть 2023 роках. Відтепер проживання воєнних біженців можливе лише в об'єктах колективного проживання, що організовані за розпорядженням воєвод. Таким чином, завершено період, протягом якого виплачувалася грошова допомога за проживання та харчування громадян України у приватних приміщеннях.

Заяви прийматимуть ще місяць 

Заяви на отримання допомоги за період до 30 червня можна подавати ще протягом місяця. Останніми місяцями кількість заявників зменшується.

Міністерство внутрішніх справ нагадало, що ця допомога була надзвичайною і з часом втратила своє первинне значення. Однак до кінця липня ще можна подавати заяви на компенсацію витрат, понесених до 30 червня цього року на проживання та харчування біженців, і за цей період вони розглядатимуться на колишніх умовах.

"В останні місяці зменшується кількість заявників на цю допомогу, і кількість вільних місць в об'єктах колективного проживання зростає. Тому прийнято рішення завершити цю форму допомоги. Однак громадяни України, які і надалі потребуватимуть підтримки, можуть звертатися до відповідного воєводи, який надасть їм цю підтримку. Він вказатиме їм вільне місце в об'єкті колективного проживання, пристосованому до потреб кожного біженця",  - анонсувало Міністерство внутрішніх справ і адміністрації Польщі.

Згадану заяву слід подавати безпосередньо до воєводського управління. Номери гарячих ліній для українських біженців, які потребують підтримки, доступні на веб-сайті Міністерства внутрішніх справ і на веб-сайтах воєводських управлінь.

Продовжують функціонувати різні види об'єктів колективного проживання, включаючи ті, які призначені для груп, що потребують спеціальних умов проживання.

Яка підтримка біженців з інвалідністю? 

Люди з обмеженими можливостями все ще можуть розраховувати на допомогу. Згідно з новими правилами, кожен воєвода зможе підписати додаткову угоду з громадськими організаціями, згідно з якою таким біженцям, їх опікунам і людям похилого віку буде гарантовано проживання на особливих умовах.

"Вимога щодо мінімальної кількості осіб (10), які повинні перебувати в даному колективному закладі розміщення, не поширюється на заклади, що перебувають у постійній власності або під управлінням суб’єктів державного фінансового сектору. Щоб укласти таку угоду з воєводою, громадська організація має існувати не менше 24 місяців", - повідомили в МВС Польщі.

Міністерство звернуло увагу, що рішення були розроблені в ході громадських консультацій з організаціями, які підтримують біженців. Було проведено зустріч, в якій взяли участь представники міжнародних та польських неурядових організацій (понад 40 організацій), посольства України та окремих міністерств.

Нові правила отримали позитивну оцінку Спільної комісії уряду та місцевого самоврядування. Після прийняття закону Сеймом РП було створено робочу групу, що складається з представників воєводських управлінь та МВС, яка розробила рекомендації щодо гуманітарних підстав для звільнення від участі у покритті витрат на проживання в центрах, а також обговорила питання, пов’язані із застосуванням нових правил. Наразі проведено 5 таких консультаційних зустрічей.

Карта побиту CUKR

Одним із способів легалізації українців у Польщі стане можливість отримання спеціальної карти проживання на три роки, так званої карти CUKR.

Ці картки нададуть своїм власникам ті ж права, що й іншим іноземцям, зокрема доступ до ринку праці. Однак карта CUKR відрізняється від карти ПМЖ – вона видаватиметься лише громадянам України з PESEL UKR, у тому числі дітям (чого не скажеш про картку ПМЖ).

Картку CUKR можуть отримати громадяни України, які відповідають всім вимогам:

  • станом на 04.03.2024 мали PESEL UKR;
  • вони мають PESEL UKR на день подання заяви на отримання карти проживання CUKR;
  • вони мають PESEL UKR безперервно протягом 365 днів;
  • мають дійсний паспорт.

 Обов'язок відвідувати польські школи

З 1 вересня 2024 року для дітей з України почнеться обов’язкове навчання в школі з отриманням допомоги 800 плюс. Про це повідомила заступник міністра освіти Польщі Джоанна Муха. За приблизними даними, які вона надала, приблизно 75 тисяч українських дітей, ймовірно, не були відправлені до польських шкіл. За словами Мухи, причиною такого рішення часто була впевненість батьків чи опікунів, що вони дуже скоро повернуться в Україну.

Нові правила підтвердження особи та присвоєння номера PESEL

Українці, які рятуються від війни в Україні, зможуть отримати номер PESEL UKR на основі нового спрощеного процесу, який набуде чинності 1 липня 2024 року. Згідно з новим законом, для отримання номера PESEL UKR українці повинні будуть:

  • Пред'явити дійсний документ, що посвідчує особу, наприклад, закордонний паспорт або ID-картку.
  • Заповнити заяву про отримання номера PESEL UKR.
  • Здати відбитки пальців.

Номер PESEL UKR буде видаватися лише тим українцям, які прибули до Польщі після 24 лютого 2022 року. Номер PESEL UKR буде дійсний протягом одного року. Українці з номером PESEL UKR матимуть доступ до ринку праці, зможуть отримувати безкоштовну медичну допомогу та інші соціальні пільги.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube