Йодид калію: чому йодна профілактика марна у випадку надзвичайної ситуації на ЗАЕС - думка вчених

Наразі немає причин вживати таблетовані препарати йоду чи його розчини

Йодид калію
Жоден сценарій подій на ЗАЕС не потребує проведення йодної профілактики

Йодид калію не захищає людей від радіації. Цілком ймовірно, що він не потрібен у разі надзвичайної ситуації на Запорізькій АЕС. Тож немає сенсу запасатися препаратом і тим більше пити його про запас. Така думка вчених із Державного наукового центру з ядерної та радіаційної безпеки.

Нагадаємо, Інформатор повідомляв, що в країні є ознаки ажіотажного попиту на йодид калію. Він допомагає захистити щитоподібну залозу від радіоактивного йоду у випадку його викидів у атмосферу під час техногенних аварій. Зокрема, викид йоду стався під час аварії на ЧАЕС. 

Радіоактивний йод за лічені години після аварії може поширитись на значні відстані. Наприклад, після ЧАЕС забруднення спостерігалися у Прибалтиці, Норвегії, ОАЕ. Зрозуміло, що забруднення було і в Україні. При цьому радіоактивний йод має дуже короткий період напіврозпаду – максимум 8 днів. Саме з цієї причини українські вчені кажуть, що небезпеки його викиду в разі надзвичайної ситуації на ЗАЕС немає.

Радіоактивний йод утворюється тільки за умови роботи енергоблока на потужності. Тобто, тоді, коли енергоблок АЕС генерує електроенергію. Останній діючий енергоблок Запорізької АЕС перевели в стан зупину у вересні 2022 року. А це означає, що енергоблоки ЗАЕС знаходяться в зупині щонайменше 9 місяців та не генерують електроенергію протягом цього часу.

"Найдовший період напіврозпаду, коли кількість радіоактивної речовини зменшується у два рази, з ізотопів йоду має йод I-131, котрий становить близько 8 діб. Решта ізотопів радіоактивного йоду має ще коротший період напіврозпаду. Це своєю чергою означає, що з моменту зупину енергоблоків ЗАЕС пройшло щонайменше 34 періоди напіврозпаду даного ізотопу йоду. Тобто, його активність в останньому зупиненому реакторі на ЗАЕС зменшилась в мільярди разів порівняно з вереснем 2022 року. Таким чином, йодопрофілактика має сенс тоді і лише тоді, коли є реальна загроза надходження радіоактивного йоду в організм. А його на ЗАЕС немає", - наголошують вчені

Отже, при гіпотетичній аварії чи теракті на ЗАЕС викид радіоактивних речовин не міститиме ізотопів йоду. Саме тому, йодопрофілактика не потрібна. Вживання препарату калію йодиду за таких умов є не лише марним, але й шкідливим.

В Офісі президента оцінили вірогідність теракту на ЗАЕС

Окупанти готуються до ймовірного теракту на Запорізькій АЕС. Ситуація є вкрай серйозною та небезпечною. Україна робить все можливе, щоб аби запобігти катастрофі. Про це в нещодавньому інтерв'ю розповів радник керівника ОП Михайло Подоляк. Наразі немає 99 % впевненості, що росіяни вчинять теракт на ЗАЕС. Проте громадяни мають говорити про це й не забувати.

"Вірогідність (теракту на ЗАЕС, - ред.) велика, але ми ж робимо певні кроки – обговорюємо в публічному просторі, президент говорить з партнерами, при особистому спілкуванні проговорюється і партнери реагують відповідним чином. По неформальним каналам зрозуміло, що росії таки щось пояснюють", - наголосив Подоляк.

Раніше ми писали, що на ЗАЕС неможливий викид радіоактивного йоду. Також читайте, як діяти в перші хвилини після можливого підриву ЗАЕС

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 
Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube