Рішення ЄС передати Україні заморожені активи РФ покращить позиції Трампа у переговорах з Путіним
Європейський Союз стурбований передвиборчими заявами Дональда Трампа про швидке завершення війни в Україні, зокрема ідеями про скорочення фінансової військової підтримки. Однак, якщо Європа зможе знайти необхідне фінансування зі свого боку, то позиція Трампа на майбутніх переговорах з РФ значно посилиться. Йдеться про використання заморожених російських активів на суму 300 млрд доларів, більша частина з яких знаходиться у країнах ЄС.
У ЄС побоюються, що новообраний президент США Дональд Трамп на майбутніх переговорах з російським диктатором Володимиром Путіним може підписати невигідну угоду про мир для України. Але у випадку, якщо країни Європейського Союзу знайдуть план використання заморожених активів РФ, Європа матиме вагомий "фінансовий" важіль переконати Трампа не йти на поступки перед Путіним. Про це повідомляє Reuters. У виданні також нагадали, що новообраний президент США вже заявляв, що деякі європейські країни є "боржниками за недостатню участь у власній обороні". Зазначається, що Трампу може сподобатись ідея про збільшення витрат на оборону країн ЄС, адже вона буде спрямована саме на американських виробників, оскільки Європа ще не активізувала своє оборонне виробництво.
"Один із способів, яким Трамп може чинити тиск на Росію, це сказати Путіну, що Захід готовий надати Україні стільки фінансової та військової підтримки, щоб вона змогла утримувати фронт. Він би (Трамп) додав, що у Росії зрештою закінчаться війська та гроші, тож у її інтересах погодитися на вигідну угоду зараз", - уточнюють у виданні.
Однак, щоб надати масштабну військову підтримку, Європейському Союзу потрібно виділити велику суму коштів. У виданні вважають, що 300 млрд доларів заморожених російських активів вистачило б на підтримку України протягом найближчих трьох років. Проте багато європейських посадовців, зокрема в Німеччині та Європейському центральному банку вважають, що конфіскація активів суперечить міжнародному праву та може підірвати фінансову "довіру" до євро.
Більш надійною юридичною альтернативою конфіскації є "репараційний кредит". Згідно з цією ідеєю, країни G7 позичили б Україні 300 млрд доларів "від себе". Проте Київ має зобов'язатись вимагати репарації від Москви. Якщо Кремль відмовиться платити, а це розглядається як цілком ймовірний варіант, країни G7 отримали б право на використання заморожених активів РФ для покриття фінансової допомоги, яку вони надали б Україні.
"Теоретично, європейські країни могли б просто надати Україні $300 мільярдів. Розподілені на три роки, це становить лише 0,4% сукупного економічного виробництва ЄС та Великої Британії – приблизно вдвічі більше, ніж наразі надає Європа. Однак у час, коли бюджети обмежені, а пріоритетів багато, включно зі зміцненням власної оборони, європейським країнам буде складно просто виписати чек", - повідомляють у виданні.
У Reuters вважають, якщо Європейський Союз зможе виділити достатню кількість коштів Україні, наступний крок буде за Трампом, чи зможе він укласти "достойну і гідну угоду" з Путіним. У виданні зауважили, що лінія фронту навряд чи сильно зміниться, однак ключовим питанням у переговорах буде те, які гарантії безпеки отримає Україна після припинення вогню.
Нещодавно Сенат США не підтримав ініціативу сенатора й республіканця Ренда Пола щодо блокування списання кредиту Україні. Йдеться про кредитні кошти у розмірі 4,65 млрд доларів (195 млрд гривень) боргу. Зазначається, що усі, хто голосував проти списання кредиту Україні - республіканці. Незадовго до цього адміністрація Джо Байдена вирішила використати право списати Україні половину боргу за економічну допомогу. Відповідний запит Білий дім подав до Конгресу США. Спікер Державного департаменту Метью Міллер заявляв, що Конгрес може спробувати ухвалити резолюцію про заперечення такого кроку Байдена. Однак він оцінив варіант такої події, як геть малий.
Президент України Володимир Зеленський в інтервʼю Fox News, яке було присвячене 1000 дням великої війни, заявив, що Україна програє війну з Росією, якщо США скоротять допомогу. Втім глава держави впевнений, що українці боротимуться й далі. Однак за його словами, того озброєння, яке виробляє Україна, недостатньо для боротьби.
Адміністрація чинного президента США Джо Байдена раніше заявляла, що прискорить темпи передачі Україні решти виділеної допомоги у сфері безпеки. Йдеться про 6 млрд доларів (252 млрд гривень), які спрямують на закупівлю зброї. Адже після інавгурації Дональд Трамп може заблокувати поставки озброєння.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.