Єрмак розповів про дослідження порушень санкцій проти рф: спроби обійти експортний контроль та ІТ-обмеження

Читать на русском

Голова Офісу президента оприлюднив дослідження міжнародної групи щодо того, як росія обминає обмеження в постачанні військової та подвійної техніки

Читать на русском
Андрій Єрмак
Західні компанії продовжують постачати ключові компоненти для російської техніки

Голова Офісу президента оприлюднив дослідження міжнародної групи щодо того, як росія обминає обмеження в постачанні військової та подвійної техніки

Голова Офісу президента України оголосив результати роботи Міжнародної робочої групи щодо санкцій проти росії, які були виявлені в новому дослідженні Макфола-Єрмака. Зокрема, дослідники фіксують спроби рф обійти обмеження експортного контролю щодо товарів військового та подвійного призначення, а також у сфері програмного забезпечення. Андрій Єрмак анонсував нові рекомендації для зміцнення міжнародного експортного контролю.

У першому дослідженні "Проблеми забезпечення експортного контролю" спільно з Київською школою економіки, група розкриває шляхи обходу обмежень експорту товарів військового та подвійного призначення в росію. Західні компанії продовжують постачати критично важливі компоненти для російської військової техніки, незважаючи на обмеження. У звіті розглядаються майже 2800 іноземних компонентів, знайдених у російській військовій техніці, а також компанії, відповідальні за їх виробництво.

"Зазначається, що у 2023 році імпорт товарів військового призначення в росію майже повністю відновився після впровадження обмежень і становив 90% від обсягів до початку повномасштабного вторгнення. З іншого боку, імпорт товарів подвійного призначення скоротився майже на 29 %, що є свідченням успішності заходів з експортного контролю у випадку їх належного застосування та дотримання. Продукцію понад 250 західних компаній було виявлено у зразках знищеної або трофейної російської зброї. За перші десять місяців 2023 року західні компанії поставили до росії критично важливих компонентів на загальну суму 2,9 млрд доларів. Імпорт до рф верстатів із ЧПУ в січні – жовтні 2023-го зріс на 33% порівняно з досанкційним періодом і склав 292 млн доларів", - зазначає Єрмак.

Друге дослідження "Як виявити та використати слабкі місця кремля у сфері комп’ютерних мереж і програмного забезпечення" зосереджується на використанні росією західного програмного забезпечення для функціонування критичних систем у військовій, енергетичній та фінансовій сферах, а також у напрямку розробки штучного інтелекту та застосування хмарних технологій. Зазначається, що програмні пакети з ряду заборонених компаній все ще доступні через місцевих посередників.

"Російський ВПК значною мірою покладається на взаємопов’язані програмні системи, побудовані на основі Red Hat Linux. Системи Neutrino, Alt 8 SP та Astra Linux також були створені за участю західних компаній. Російські енергетичні компанії значною мірою покладаються на західне ПЗ для оцінки покладів у родовищах природних ресурсів. Ключові системи включають Roxar RMS, Paradigm, Landmark Engineer's Desktop і STARS. Попри санкції, ці програмні пакети доступні через місцевих представників та посередників. Одними з основних користувачів указаного програмного забезпечення є компанії "роснефть" і "Газпром", що перебувають під західними санкціями", - повідомляє Єрмак.

Також він зазначає, що російські банки продовжують використовувати програмні продукти виробництва Oracle і Microsoft. А проблеми з використанням систем SAS і IBM штовхають фінансові установи до пошуку альтернативних програмних продуктів, зокрема Digital Q.Reporting і Polymatica.

"Таким чином, неефективне імпортозаміщення у фінансовій сфері відкриває вікно для потенційно успішних санкційних обмежень. Залежність від ПЗ VMware і Citrix  спонукає російські установи до використання власних альтернатив, які мають проблеми з функціональністю та надійністю", - підсумовує голова Офісу президента.

Група закликає до прийняття заходів для вдосконалення експортного контролю та протидії спробам рф обійти його, зокрема врахувати виклики на різних етапах ланцюжка постачання та зміцнення міжнародної співпраці.

Росія під санкціями

Санкційна група Єрмака-Макфола - це міжнародна робоча група незалежних експертів з питань санкцій щодо росії. Вона напрацьовує перелік документів, стратегій та дорожніх карт, які містять плани та рекомендації щодо впровадження санкцій проти рф та Білорусі. Далі ця інформація використовуються офіційними особами країн санкційної коаліції.Створили групу за ініціативи Володимира Зеленського, а очолили її Андрій Єрмак та Майкл Макфол - директор Інституту міжнародних досліджень Фрімана-Споглі (FSI).

Завдяки санкціям, на перше півріччя 2023 року видобуток газу російської компанії "Газпромом" обвалився до 179,45 млрд кубометрів. Вважається, що це за останні 30 років одне з найбільших різких скорочень виробництва. Також падають й продажі газу на внутрішній ринок та за кордон.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.