Квартирні злодії найчастіше націлюються на літніх людей, кажуть правоохоронці. Розрахунок на те, що людина поважного віку не запам'ятає прикмети, та зберігає заощадження у готівці
29 травня на чергову частину Святошинського управління поліції надходить серія дзвінків. П'ять повідомлень про крадіжки на території району від вулиці Зодчих до вулиці Палладіна, усі жертви – пенсіонерки. Перед розшуковцемпостає складне завдання — упіймати “нетипового” злочинця з характерним почерком. На пошуки пішов місяць кропіткої роботи. Розповідаємо, як затримали “злодія на Maseratti” і що робити, щоб ви чи ваші батьки не опинилися в подібній ситуації.
Наприкінці червня в поліції з'явився реліз про затримання квартирного злодія, який переконував пенсіонерів пустити його у квартиру під виглядом “сусіда знизу”, і крав заощадження. Інформатору вдалося розшукати оперативника, який займався пошуком злочинця, щоб дізнатися подробиці цієї історії.
Юрій (ім'я змінено, тому що розкривати дані оперативних співробітників поліції та показувати їх фото не бажано) розповідає, що затримати злочинця було вкрай складно, а почерк (так оперативники називають стиль і методи роботи конкретного злодія) виявився нетиповим. У кар'єрі Юрія це перший такий випадок за 17 років роботи, адже зазвичай для проникнення у житло злодії видаються працівниками соціальних служб. У цьому випадку злодій представлявся сусідом знизу.
“Він був одягнений у домашній одяг, у руці із собою тримав розвідний ключ. "Він говорив "ви мене топите, бабуся!". Заходив у кухню чи ванну, та непомітно ножем робив розріз труби чи стоку”, - розповідає працівник кримінальної поліції.
Поки жертва бігала з каструлями та відрами, щоб усунути течу, він знаходив момент і кидався до шафи, забираючи всі заощадження, які були у пенсіонерок.
28 травня за 6 годин він встиг таким чином обікрасти п'ятьох людей.
Оперативник пояснює, що метою злочинців часто стають саме люди похилого віку. Причина не тільки в тому, що вони рідше виявляють підозру до незнайомців і частіше зберігають вдома гроші, а й у тому, що через вік рідко можуть дати ретельний опис зовнішності зловмисника, що ускладнює пошуки.
Так вийшло й цього разу. Портрет зловмисника виходив досить розмитим. Було ясно, що треба шукати високого чоловіка. Де його шукати – було зовсім не зрозуміло. Здійснивши серію злочинів зловмисник заліг на дно.
Було ясно одне – орудує професіонал. Він вибирав багатоповерхові будинки, де сусіди можуть одне одного не знати. Часовий проміжок 10:00-14:00 вказував на те, що він був націлений саме на час, коли вдома лише пенсіонери, а молодші мешканці – на роботі.
"Злочинець забирав у потерпілих все, що в них було", - розповідає оперативник. Загальна сума вкраденого 28 травня оцінюється у 10 тисяч доларів.
Слідів він також не залишав. Пенсіонерів не дивувало, що людина з гайковим ключем у руках носить на руках і рукавички.
Все, що залишалося оперативникам — шукати ниточки, які пов'язують серію злочинів у Києві з іншими схожими злочинами. Оперативники перевірили, де ще відбувалися подібні крадіжки у масштабах України. Тут розшуковців спіткала удача.
Одеські правоохоронці дізналися про почерк “сусіда знизу” та підказали київським колегам, кого саме шукати, адже в травні він орудував в Одесі (там він в цей час перебував під слідством). Так, у слідства з'явилося розуміння про портрет злочинця.
Порівнявши почерк злочинця, київські поліцейські були вже на 90% впевнені, що це “їхня людина”. З'явилося розуміння, що злочинець орудує “методом тику”, обдзвонюючи випадкові квартири, і залежно від того, хто відкривав – пенсіонерка чи молодик, приймав рішення про те, чи варто йому проникати у житло.
Це означало, що правоохоронці мали єдиний шанс зловити злодія — йти на затримання, коли він знову вийде на полювання.
Тоді ж правоохоронцям вдалося вирахувати, що свій автомобіль — той самий Maseratti, який нині віднесений слідством до знарядь злочину, він завбачливо залишає за містом, в'їжджаючи до Києва маршруткою.
Тому коли 23 червня на телефон чергової частини знову надійшов дзвінок, правоохоронці мали лише кілька годин на те, щоб знайти авто і встановити біля нього засідку.
Повідомлення про крадіжку “сусіда знизу” від чергової пенсіонерки надійшло о 10 ранку 23 червня. У пенсіонерки вкрали 1000 доларів та 40 тисяч гривень. Це означало, що до від'їзду злочинця з Києва залишився лічені години. Треба було діяти негайно.
Перед правоохоронцями виникла дилема – домовлятися із силовиками про допомогу, чи діяти самостійно. Перший варіант вимагав часу. Другий варіант ніс небезпеку, адже злочинець міг бути озброєний.
Оперативники пішли на ризик. Влаштувавши засідку біля авто, стали чекати, коли мисливець за майном пенсіонерів повернеться до машини. Коли він з'явився у полі зору, оперативники блискавично його затримали, щоб він не встиг вчинити опір.
У його сумці, крім вкраденої тисячі доларів та 40 тисяч гривень, виявилася ще значна сума коштів.
Це означало, що він встиг скоїти нові крадіжки. Дзвінки від потерпілих надходять досі, а точна кількість епізодів ще уточнюється.
Оперативники ділять злочини на "очевидні" та "неочевидні". У першому випадку підозрюваного встановити просто. Наприклад, у вас був гість, і після його відходу зникли гроші.
"Неочевидні" - це коли зрозуміти, хто головний підозрюваний одразу не можна. Неочевидні злочини розслідувати цікавіше, — розповідає Юрій. Водночас вони набагато складніші.
Також квартирні крадіжки умовно можна поділити так:
Зі свого досвіду Юрій прикидає, що 90% крадіжок відбуваються саме коли господарів немає вдома.
Такі крадіжки, своєю чергою поділяються на:
У першому випадку злочинці вибирають об'єкт для крадіжки "по наведенню". Наприклад, ви продали нещодавно автомобіль і розповіли про це знайомим. Ті випадково обмовилися про це своїм знайомим, вони своєю чергою третім. Рано чи пізно, такий ланцюжок чуток може торкнутися і вуха квартирного злодія, тоді він задумається, що у вас у квартирі зберігається велика сума грошей і почне готувати крадіжку.
Підготовка може мати масштабний характер. Зі свого досвіду Юрій згадує випадки, коли злочинці винаймали квартиру на 10 поверсі, тиждень жили в ній, стежили за пересуванням мешканців і в результаті пограбували квартиру на п'ятому поверсі.
Працюючи "навмання", тобто, обкрадаючи випадкові квартири, злочинець обходить поверх за поверхом, і ставить біля дверей "мітки". Мітки ставляться біля тих квартир, де слабкі замки. Проникнувши в під'їзд через кілька днів, злочинець може вже без попередньої оцінки пограбувати ті помешкання, які він заздалегідь помітив.
Мітку розпізнати непросто. Кожен злодій робить її "під себе". Це може бути як приклеєний пластиліном сірник, так і шматочок пластику, наприклад, вирізаний із пляшки. Злочинцеві важливо, щоб він сам опізнав мітку, для інших вона має бути непомітною.
Головний фактор, що відлякує злодія, — якісний замок. Вибираючи квартири для крадіжок, злочинці уникають будинків зі складними замками, адже для їх злому потрібні дорогі відмички, а сам злом займає дорогоцінний для них час.
У випадку з крадіжками за наведенням, якісний замок панацеєю від злодіїв не є, адже якщо вони знають, що у квартирі лежать 10 тисяч доларів, то розуміють, що відмичка за 1,5 тисячі доларів окупиться.
У цьому випадку потрібний комплекс захисних заходів, який включає:
Головною метою професійних злодіїв є золото та гроші. Їх слід зберігати у максимально важкодоступному місці.
Проте назвати безпечне місце для зберігання майна – не можна. Йдучи на крадіжку, зазвичай злочинець знає, який часовий проміжок у нього є для скоєння злочину. Знаючи, що він має достатній запас часу, злодій може буквально перевернути квартиру догори дном, у тому числі — навіть зрізати навісну стелю.
Буває таке, що вони розбирають пральні машини. Дати слушну пораду, яка на 100% спрацює – не можна. Якщо вони розуміють, що людина пішла на роботу о 8-й, а повернеться о 18-ій, то вони будуть використовувати цей час”, - каже наш співрозмовник.
Злодії часто проникають у житло, переважно літніх людей, за допомогою обману. Вони можуть знайомитись з пенсіонерами на ринках, представляючись старими знайомими та дальніми родичами. Проводячи жертву до квартири вони, у цьому випадку, не викликають підозри у консьєржів, спілкуючись із жертвою так, ніби це їхня близька людина.
Можуть також проникати у квартиру під виглядом соціальних служб, працівників банку, пропонуючи "обмінювати старі купюри на купюри нового зразка" (фальшиві, звісно).
Але якщо жертва певного моменту зрозуміла, що пустила до квартири зловмисника, кликати на допомогу — найгірше рішення. Хоча класичний квартирний злодій, у разі викриття, рідко робить насильницькі дії, воліючи тікати (досвідчений злодій розуміє, що якщо він застосує насильство, то отримає в результаті тяжку статтю), покладатися на це не можна.
“Краще придумати будь-яку легенду, наприклад, сказати, що терміново потрібно відійти до сусідів за валідолом, спокійно залишити приміщення та викликати поліцію. Не треба випробовувати долю. Кричати – я не рекомендую. Ми не знаємо, що в них у голові. А сусідів може й не бути вдома, тож на крик ніхто не відгукнеться”, – каже оперативник.
Оперативник знає випадки, коли злодії навіть йшли на вбивство, коли їх ловили на місці злочину, або навіть чинили збройний опір правоохоронцям.
"Був випадок, коли спрацювала сигналізація, на місце виїхала ДСО, і в них квартирні злодії кинули гранату", - згадує наш співрозмовник.
Якщо ви зрозуміли, що людина, яка опинилась у вашій квартирі, є злодієм, головне — ретельно запам'ятати його прикмети. Опис зовнішності слід передавати у 102. Ця інформація допоможе патрульній поліції швидше затримати злочинця, кажуть правоохоронці.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.