Якою буде компенсацією за зруйноване під час війни житло

Зараз житло ремонтують в деокупованих областях — Київській, Житомирській, Сумській та Чернігівській

Якою буде компенсацією за зруйноване під час війни житло

У проєкті закону про бюджет-2023 передбачено фінанси і механізми, за допомогою яких люди зможуть отримати компенсацією, не чекаючи репарацій від рф. Якщо житло вже неможливо відновити, власникам будуть виділяти гроші. Кожен зможе придбати квартиру чи дім там, де захоче. 

Про це заявила ініціаторка законопроєкту про виплату компенсацій за зруйноване житло, народна депутатка Олена Шуляк. За її словами, всі матимуть максимальну свободу у виборі місця проживання. 

Українці через "Дію" подали 275 тисяч заявок про пошкоджене житло. Вони стосуються більше ніж 19 мільйонів метрів квадратних зруйнованого житла. 

"Два роки до війни ми будували, а росія все це нам знищила. Розуміємо, що це не остаточні цифри. Адже заявки подали люди, які мають інформацію про стан житла і мали змогу внести ці дані до "Дії", - наголосила Шуляк.

За її словами, житло ділять на зруйноване, яке не підлягає відновленню та пошкоджене, яке можна відремонтувати. До процесу відновлення пошкодженого житла долучилися військові державні адміністрації в деокупованих областях — Київська, Житомирська, Сумська і Чернігівська. 

"До опалювального сезону роблять відновлювальні роботи, де можна вставити вікна, полагодити дахи, з резервного фонду виділяються кошти", - сказала Шуляк. 

Вона наголосила, що парламент передбачив фінанси і механізми для того, щоб люди змогли скористатися компенсацією від держави не чекаючи репарацій.

"Це будуть цільові гроші, їх отримуватимуть у вигляді віртуальних грошей, їх можна використати безпосередньо на придбання метрів квадратних і тут не важливо, де було зруйновано житло. Можна обрати будь-який населений пункт України і придбати дім чи квартиру", - пояснила Шуляк.

Для того, щоб вирахувати суму збитків зруйнованого житла розроблять відповідний алгоритм з прив'язкою до регіону. Також розглядатиметься чи був це приватний, багатоквартирний будинок або приватний сектор. 

"Не буде так, що дають якусь невелику суму і теж вже потім не зможеш нею скористатися. Можна буде додати свої заощадження і придбати собі житло у Києві чи Львові", - додала Шуляк. 

Як отримати компенсацію за житло, пошкоджене внаслідок бойових дій

Через військову агресію рф на території України вже зруйновано сотні будинків, тисячі людей лишилися без житла. Для допомоги громадянам державою запроваджено механізм компенсації за пошкоджену внаслідок бойових дій нерухомість. Право на компенсацію мають громадяни України, які є:

  • власниками пошкодженого або зруйнованого житла;
  • інвесторами у житлове будівництво, якщо вони отримали право на виконання будівельних робіт, але не ввели будівлю в експлуатацію;
  • членами житлово-будівельних кооперативів, які викупили квартиру чи інше приміщення кооперативу, але не оформили право власності на нього;
  • спадкоємці усіх вищеперерахованих категорій.


Для отримання компенсації необхідно подати:

  • заяву про проведення обстеження житла та виплату грошової компенсації (встановленої форми);
  • копію документа, що посвідчує особу;
  • копію ІПН;
  • нотаріально завірені копії документів, що підтверджують право власності у постраждалого на житло на момент подання заяви (дозволяється надати довідку або копію витягу з Держреєстру речових прав на нерухоме майно, яку можна оформити онлайн);
  • якщо документи подає представник, необхідно надати копію відповідної нотаріальної довіреності.


Мешканці, які залишаються на тимчасово окупованій території, можуть подати заявку за допомогою застосунку "Дія". Для цього необхідно:

  • Оновити застосунок до останньої версії
  • Зайти у "Дію" та натиснути "Послуги", далі обрати "Повідомлення про пошкоджене майно"
  • Заповнити форму, вказавши всю потрібну інформацію.
  • Після заповнення форми та її реєстрації можна завантажити заяву в PDF або отримати на електронну пошту.


Після реєстрації повідомлення очікуйте на інформацію про початок процедури оцінки та компенсації, що будуть визначені урядом найближчим часом. Подати заяву на компенсацію можна під час дії військового стану та упродовж 90 днів по його завершенні.

  • Важливо переконатися, що у вас є всі документи, які підтверджують право власності на майно. Також за можливості необхідно зафіксувати пошкодження майна за допомогою актів знищення/пошкоджень, складених працівниками ДСНС.
  • Якщо зафіксувати пошкодження або знищення тимчасово неможливо, треба скласти акт опису пошкоджень самостійно, попросивши підписати його, приміром, сусідів-очевидців.
  • Варто зробити також фото та відео пошкоджень.


Нагадаємо, українські пенсіонери-переселенці можуть отримати надбавку до пенсії у 20%. Крім того, в Україні повторні заявки на виплати переселенцям прийматимуть до 1 жовтня. 

Також Інформатор писав, як евакуюватись з Донецької, Харківської, Запорізької, Херсонської областей.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube