Які наслідки матиме катастрофа на ЗАЕС, чи дійде радіація до Київщини та західних регіонів: фізик-ядерник дав відповідь

Людвіг Литвинський розповів про потенційні ризики диверсія на ЗАЕС та про можливе забруднення навколишнього середовища

ЗАЕС і Людвіг Литвинський
Литвинський переконаний, що сценарій з викидом радіації малоймовірний

Український фахівець з радіаційної безпеки, доктор фізико-математичних наук, у минулому працівник Інституту ядерних досліджень НАНУ Людвіг Литвинський вважає, що викид радіації у разі диверсії окупантів на ЗАЕС можливий. При цьому він вважає, що такий сценарій малоймовірний.

Про це Литвинський повідомив у інтерв'ю "РБК-Україна". Він пояснив, що ймовірність радіаційного забруднення в результаті можливої диверсії низька.

"Викид радіації можливий, але малоймовірно, що терористичний акт росіян закінчиться радіаційним викидом у середовище", - сказав спеціаліст.

Жителі Київщини чи Заходу України можуть бути спокійні, оскільки в разі радіаційного викиду з Запорізької атомної електростанції (ЗАЕС) концентрація радіації на таких відстанях буде низькою, вважає Литвинський.

"Ймовірність цього (того, що радіація дійде до Київської області чи західних регіонів, - ред.) існує, але концентрація у таких випадках на великих дистанціях буде низька", - говорить спеціаліст.

Експерт підкреслив, що хоча апокаліптичних наслідків не варто очікувати, терористичний акт з боку окупантів може мати серйозні наслідки для української економіки. Ймовірність вимкнення одного або кількох енергоблоків може призвести до тривалого ремонту, що займе рік або навіть кілька років.

"На мій погляд, більше ризику, що завдадуть масштабної економічної шкоди Україні – виведуть з ладу один чи кілька енергоблоків, щоб ремонтна кампанія потім тривала рік чи кілька років. Це за принципом, якщо АЕС не дісталася росіянам, нехай уже не дістанеться нікому", - додав Литвинський.

Щодо масштабів ймовірної катастрофи експерт знову наголосив, що викид радіації - малоймовірний варіант. Якщо ж таке станеться, то радіаційна хмара може розповсюджуватися на великі відстані, але її концентрація буде зменшуватися в міру проходу часу та опадання на землю. Експерт зауважив, що найближча зона до АЕС є найбільш небезпечною, але забруднення буде нижчим, ніж на відстані 30 кілометрів від Чорнобиля.

Литвинський також розповів про ризики пов'язані з довгоживучими радіонуклідами, які можуть виникнути після можливої аварії, такими як стронцій-90, ізотопи цезію-134 та цезію-137. Він зазначив, що ці радіонукліди менш небезпечні через свій довший період напіврозпаду. Захиститися від них можливо, використовуючи звичайні протигази та маски для органів дихання, а також перебувати в закритих приміщеннях.

Ситуація на ЗАЕС

Голова НАЕК "Енергоатом" Петро Котін заявив, що продовжується загострення ситуації щодо можливого підриву Запорізької атомної електростанції (ЗАЕС) російськими силами. Окупанти встановили на дахах енергоблоків "кулеметні гнізда". Експерти зауважують, що хоча точний характер розміщених окупантами об'єктів на дахах енергоблоків ЗАЕС встановити складно, на супутникових знімках видно окопи для кулеметів, а також можливу наявність вибухових пристроїв.

Американське ядерне товариство говорить, що загроза здійснення теракту окупантами на ЗАЕС нікуди не ділася. Однак вони зауважують, що радіаційного викиду не буде. За їх даними, всі шість реакторів ЗАЕС були припинені понад десять місяців тому, тому вони не виробляють тепла, що могло б призвести до швидкого радіаційного викиду. Запорізька АЕС спроектована з урахуванням високих стандартів безпеки, а також забезпечена системами контролю та захисту, що мінімізують можливі ризики.

Нагадаємо, в ГУР заявили, що окупанти хочуть забрати житло у жителів Енергодару. Таким чином вони намагаються заохотити загарбників працювати на атомній електростанції.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте у нашому Telegram-каналі «Інформатор Live». Підписати на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube