З грудня 2022 року Нацбанк почав «закручувати гайки», щоб заохотити банки зробити вигіднішими умови по заощадженнях. Врешті, регулятор поставив банки перед вибором: або залишити «короткі» депозити та заробляти менше, або їх скасувати та заробити більше.
16 березня Національний банк України вирішив змінив умови щодо короткострокових депозитів на 7, 14 та 30 днів. Це відбудеться з 11 травня 2023 року, про що особисто повідомив голова НБУ Андрій Пишний. Існує ризик, що за цих умов вкладники можуть взагалі відмовитися від зберігання грошей в банках.
Однак в Нацбанку очікують, що банки будуть конкурувати та робити гарні пропозиції. Також регулятор вирішив зберегти облікову ставку на рівні 25% річних.
З початку повномасштабного вторгнення в Україні надрукували 400 мільярдів гривень, які пішли на зарплати, соцвиплати та компенсації. Через високу інфляцію та низькі проценти за депозитами українці вирішували, що краще купувати валюту, щоб якось зберегти свої заощадження. Це тиснуло на курс гривні та сприяло її знеціненню.
Щоб змінити це, НБУ збільшив відсоткову ставку до 25% і це мало стимулювати банки зробити депозити більш привабливими. Тобто, цим українців заохочували нести гроші до банку, а не міняти їх на долари.
Але цього не сталося. Банки не поспішали збільшувати ставки (великі банки пропонували нижче 10% за вкладами на 3,6 та 12 місяців), але були не проти заробити в умовах, які склалися. Вони розміщували свої вільні кошти у Нацбанку й на цьому непогано заробляли. Однак банки не поспішали ділитися заробленим з вкладниками, тому регулятор вирішив більше не натякати, а діяти.
Як можна було змусити банки змінити свою політику? Зробити так, щоб така поведінка стала невигідною. З 11 травня 2023 року для депозитів на 7, 14 та 30 днів банкам потрібно буде формувати максимальні обов’язкові резерви, тобто це така собі «заначка». За цих умов фінустанови будуть менше заробляти на вільних коштах (зараз така ставка 23%, але з 7 квітня – буде 20%). Нацбанк запропонував вихід – українці мають розміщувати вклади на строк від 3 місяців.
«Для того, щоб банки чіткіше зрозуміли імпульс та вимоги НБУ і позбулися формального підходу - ми конкретизували параметри обов’язкових резервів і визначили, що пільгові умови обов’язкових резервів, як в національній та іноземній валютах застосовуються для депозитів зі строковість від 3 місяців, - заявив голова Нацбанку Андрій Пишний. - Фактично ця вимога почне діяти з 11 травня 2023 року, але рішення оголошене вже сьогодні – по суті, вербальна інтервенція».
Річ у тому, що НБУ готується до поступового зняття обмежень, які запровадив з початку повномасштабного вторгнення. Наприклад, щодо зняття готівки. Коли ці кошти опиняться «на руках», а не на депозитах в банках, то це негативно вплине на гривню й з цим потрібно щось робити. «Які часи - такі й інструменти», - сказала перша заступниця голови Нацбанку Катерина Рожкова у колонці для Бізнес.Цензор.
За словами економічного експерта Михайла Крапивко, великий попит на короткострокові депозити виник після першого «банкопаду», коли треба було за першими ознаками проблем терміново знімати гроші, але депозит був закріплений на рік та більше.
«За цих умов банк відмовляв в розірванні договору. Тоді виникла схема короткострокових депозитів на 1-3 місяці під менший відсоток, але з можливістю оперативного зняття грошей або з автоматичним продовженням терміну депозиту», - заявив Крапивко.
Він вважає, що якщо заборонять депозити на строк від 1 до 3 місяців, то значна кількість вкладників відмовиться від зберігання грошей в банках. Це, своєю чергою, може викликати значний відтік грошей з банківської системи. В результаті, така ситуація може похитнути стійкість банків.
«В принципі, ніхто не зобов’язує банки скасовувати будь-які види депозитів. Вони й далі можуть пропонувати будь-які їх види – від ощадних до багатомісячних. Але Нацбанк зробив так, щоб депозити від трьох місяців були суттєво вигідніші. Відповідно, це означає, що ставки за депозитами від 3 місяців будуть більш привабливими, ніж за депозитами на менший строк», - вважає провідний експерт Інституту економічних досліджень та політичних консультацій Віталій Кравчук.
Таке рішення регулятора дозволяє, з одного боку, банкам трохи краще заробляти, якщо вони залучили гроші на триваліший строк. З іншого боку, якщо вони цього не роблять, то вони будуть заробляти менше.
Зробивши так, Нацбанк, мабуть, вважає, що таким чином вони «закріплять» гроші в банках на значний термін та стабілізують банківську систему. Як заявив Михайло Крапивко, вони не врахували поведінку вкладників.
За словами Михайла Крапивко, заміною короткостроковим депозитам може стати розміщення грошей в іноземній валюті.
Однак, регулятор дав час банкам до 11 травня 2023 року. З цього моменту банкам буде не так вигідно тримати у себе гроші на короткий строк і вони постануть перед вибором: або взагалі прибрати такі депозити, або знизити за ними ставки. Через це вкладники мають вирішити або мати змогу забрати гроші у будь-який момент, але заробити на цьому менше, або покласти на довший термін і заробити більше.
Інформатор розповідав, чи подешевшають кредити цього року.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.