Хто такий Андрій Пишний, який може очолити Нацбанк України

Читать на русском

Інформатор зібрав факти його біографії, досягнення та скандали

Читать на русском
Хто такий Андрій Пишний, який може очолити Нацбанк України

Інформатор зібрав факти його біографії, досягнення та скандали

Після добровільної відставки Кирила Шевченка з посту голови НБУ його наступником ймовірно стане відомий банкір Андрій Пишний. Про це повідомили народні депутати Ярослав Железняк та Олексій Гончаренко. Чим відомий Андрій Пишний та як він пов’язаний з Андрієм Єрмаком і Арсенієм Яценюком – розбирався Інформатор.

Як повідомив народний депутат України Ярослав Железняк, Верховна Рада одразу після голосування за відставку Кирила Шевченка з посади голови НБУ проголосує за призначення на цю посаду Андрія Пишного. Це станеться у день голосування за бюджет на 2023 рік. Кирило Шевченко очолює Нацбанк України з 16 липня 2020 року, до цього керував «Укргазбанком». 

Видання «Українські новини» нагадує, що Андрій Пишний готував державний Ощадбанк до націоналізації. При цьому Пишний тісно спілкувався з представниками Європейського банку реконструкції і розвитку (ЄБРР), який тоді розглядав можливість придбати частину у державному банку в Україні. Пізніше екс-голова представництва ЄБРР Шевкі Аджунер мав стати головою наглядової ради Ощадбанку, але Нацбанк тоді не погодив кандидатуру Аджунера.

Як зазначає «Економічна правда», кандидатура Андрія Пишного на заміну Кирилу Шевченку розглядалася ще на початку року. А минулого року його розглядали на посаду голови правління державного Укрексімбанку після скандалу з тодішнім очільником банку Євгеном Мецгером. Нагадуємо, що голову НБУ призначає Верховна Рада на 7 років за поданням Президента України. Крім Андрія Пишного на посаду голови НБУ також розглядається кандидатура Оксани Маркарової - екс-міністерки фінансів України та нині посла України у США.

Зв’язки з Арсенієм Яценюком та Андрієм Єрмаком

Андрій Пишний і Арсеній Яценюк друзі ще зі студентства. Пізніше їх поєднала політична діяльність. У 2009 році Арсеній Яценюк заснував громадську організацію «Фронт змін». За даними платформи Youcontrol, Андрій Пишний був її співзасновником. Пізніше Пишний разом з Яценюком розвивав однойменну партію «Фронт змін», яка у 2010 році брала участь у місцевих виборах в Україні, а у 2012 році взяла участь у виборах у складі з ВО «Батьківщина». 

У 2012 році на парламентських виборах Андрій Пишний був заступником керівника виборчого штабу ВО «Батьківщина». Партію тоді очолював Арсеній Яценюк. З грудня 2012 року по листопад 2014 року Андрій Пишний – народний депутат України. У 2013 року «Фронт змін» об’єднався з «Батьківщиною», а Андрій Пишний став заступником керівника підсиленої партїі «Батьківщина». Згодом у 2014 році залишив цю партію. Арсеній Яценюк є хрещеним батьком доньки Андрія Пишного, а ще вони мешкають у Києві недалеко один від одного. 

У 34 роки Андрій Пишний частково втратив слух. Після цього він у 2011 році заснував громадську організацію «Відчуй». Організація допомагає відстоювати права людям з вадами слуху. Співзасновником цієї організації є Андрій Єрмак – нинішній керівник Офісу Президента Зеленського. На той момент Андрій Єрмак співпрацював з «Фронтом змін» Яценюка. У 2011-2019 році Андрій Пишний був керівником організації «Відчуй», пізніше нею стала керувати його дружина Людмила. Наразі Андрій Пишний задіяний у роботі групи Єрмака-Макфола, яка займається напрацюванням рекомендацій щодо санкцій проти росії. В Офісі Президента задоволені роботою Пишного у цій групі.

Які скандали пригадують Андрію Пишному

Перше, що закидають Пишному на посаді керівника Ощадбанку, це те, що банк у 2014 році продовжував працювати у Донецьку, Луганську та інших містах аж до грудня на території, зайнятій самопроголошеними «ДНР» і «ЛНР». Наразі перевірити цю інформацію неможливо. Хоча таким чином фінансова установа надавала послуги громадянам України на тимчасово окупованих територіях наскільки це було можливо.

У 2017 році Ощадбанк почав спецконфіскацію грошей так званої «сім’ї Януковича» (клану екс-президента Віктора Януковича, його самого, членів його родини та наближених до нього бізнесменів і політиків з Партії регіонів), які начілували десь 1,5 млрд доларів та зберігалися у банку. Цікаво, що після того, як Андрій Пишний в інтерв’ю розповів, що в Ощадбанку знаходиться 1,15 млрд грн грошей екс-президента Віктора Януковича та екс-прем’єра Миколи Азарова (вірогідно, малося на увазі особистих грошей Януковича і Азарова з тих 1,5 млрд доларів), Янукович подав до суду на видання «Лівий берег» з вимогою спростувати цю інформацію. У 2017 році НАБУ підозрювало, що Андрій Пишний міг бути винним у тому, що з грошей «сім’ї Януковича» відбулася часткова розтрата та привласнення майже 21 млн доларів – банк списав ці кошти. А у 2018 році НАБУ підозрювало, що Андрій Пишний може бути причетним до привласнення 35 млн грн, які були арештовані на рахунках банку. Зазначимо, по жодному з цих епізодів провину Пишного не довели, тому його не можна вважати винним.

Ще один чималий скандал стався у 2019 році, коли Ощадбанк очолював Андрій Пишний. Національне антикорупційне бюро України (НАБУ) проводило обшуки у банку та встановило, що з банку незаконно вивели 20 мільйонів доларів протягом 2013-2015 років. За цією схемою стояли нині вже покійний колишній народний депутат України Станіслав Березкін, співробітники Ощадбанку та незалежний оцінювач. Бізнесменам видали кредити, які вони вивели за кордон, а потім не повернули банку. Звинувачення висунули у 2021 році. Зрештою, Станіслав Березкін помер у 2020 році, а справу спустили на гальмах.

У 2015 році, 27 травня, голова Ощадбанку Андрій Пишний разом з дружиною і своїми заступниками злітав у Варшаву на футбольний матч ФК «Дніпро» проти іспанського ФК «Севілья». Наступного дня банкіри повернулися до Києва. Журналісти писали, що ніби-то поїздка коштувала 460 тисяч гривень, а її оплатила невідома британська компанія та «Західна нафтова група» (мережа заправок WOG). Пізніше Андрій Пишний спростував цю інформацію та зазначив, що квитки купувалися на власні кошти. У кримінальному провадженні Андрію Пишному так і не висунули звинувачення. Також він виграв справу у суді проти журналістів і нардепа Миколи Скорика, які його звинуватили у хабарі через безкоштовний поїзд на матч. 

У 2018 році Ощадбанк тричі програв у Верховному суді справи щодо майна збанкрутілого Дельта Банку. Предметом іпотеки виступали 11 земельних ділянок у Київській і Волинській областях на 117,7 млн грн. Майно мало перейти Ощадбанку, але суд визнав договір іпотеки недійсними. Також Верховний суд відмовився тоді скасувати постанову суду, яким визнано недійсним договір застави майнових прав, які Дельта Банк передав Ощадбанку за низкою кредитів. І ще один договір за кредитами на 1,3 млрд грн, які надав Ощадбанк, суди визнали недійсним. Фонд гарантування вкладів публічно звинувачував Ощадбанк тоді у сумнівних операціях щодо виведення активів з Дельта Банку на 2 млрд грн. Але подібна взаємодія Дельта Банку з Ощадбанком ще за часів Януковича (2010-2014), до приходу Пишного на посаду. 

Офіційна біографія

Андрій Пишний народився у 1978 році у селі Доброводи Тернопільської області. Батько очолював лікувальний профілакторій, а пізніше був заступником голови правління машинобудівного заводу. Мати працювала у міліції. 

У 1991-1996 роках Андрій Пишний навчався на юриста у Чернівецькому національному університеті. Там познайомився з Арсенієм Яценюком. У 1996-2000 роках працював в університеті викладачем та асистентом кафедри. Паралельно займався юридичною діяльністю разом з Арсенієм Яценюком та Андрієм Іванчуком у фірмі «Юрек-Аудит». 

З 1998 року Пишний очолював юридичну фірму «Правкон»  у Чернівцях та був її співвласником. У 1998-2005 Андрій Пишний був співвласником (на 2%) ТОВ «Телерадіокомпанія «Інтер-Чернівці» спільно з місцевим політиком і журналістом Василем Забродським (йому належало 98%). Пізніше фірму придбали структури бізнесменів Дмитра Фірташа і Валерія Хорошковського.

У 2000 році Андрій Пишний переїхав до Києва де очолив юридичний департамент державного Ощадбанку. У 2003-2007 роках був першим заступником голови правління Ощадбанку. З грудня 2004 року по травень 2005 року виконував обов’язки керівника Ощадбанку. У 2007 році з березня по травень працював першим заступником голови правління державного Укрексімбанку. У 2005 році Пишний здобув другу освіту закінчив Українську академію банківської справи за спеціальністю «банківська справа». Також Андрій Пишний є кандидатом юридичних наук.

Після цього почалася політична кар’єра Андрія Пишного. Президентом Віктором Ющенком він був призначений заступником секретаря Ради національної безпеки і оборони. Пропрацював на цій посаді з травня 2007 року по червень 2009 року. Потім Андрій Пишний займався політичною та громадською діяльністю.

У банківський сектор Андрій Пишний повернувся зі зміною влади у 2014 році. З березня 2014 року до листопада 2020 року Андрій Пишний знову очолював державний Ощадбанк. При цьому у 2014 році він паралельно був і народним депутатом, що є порушенням законодавства. У 2019 році наглядова рада банку вирішила залишити Пишного на посаді ще на 5 років. З цим не погодився Нацбанк, у 2020 році провели конкурс для обрання нового голови правління Ощадбанку, потім його скасували. У червні 2020 року повторно провели конкурс на визначення керівника Ощадбанку, у якому Пишний вже не брав участі. З травня 2022 року Андрій Пишний є радником голови правління Ощадбанку.

Нагадаємо, Нацбанк України заборонив українцям переказувати кошти з гривневих карток на закордонні картки.

Дмитро Чернишов

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.