В цей день народилися британський рок-музикант Девід Боуі та британський актор Сем Райлі - свята, церковні та народні традиції на понеділок, 8 січня
У понеділок, 8 січня, православна церква вшановує пам'ять мученика Григорія Печерського, який жив у XI столітті. Іменини сьогодні святкують Антон, Віктор, Володимир, Вольдемар, Георгій, Григорій, Дмитро, Євген, Єгор, Омелян, Ілля, Михайло, Еміль, Юліан, Василіса, Домініка.
8 січня православні християни поминають мученика Григорія Печерського - День пам’яті преподобного Григорія Печерського. Преподобний прийняв постриг монаха 3 травня 1074 року у Києво-Печерському монастирі. Він багато читав, був смиренним та мав чудотворний дар - силу молитви. За допомогою слова він міг позбавляти від бісів та врозумляти злочинців. Після розмови з Григорієм вони переосмислювали свої вчинки, каялись та починали нове чесне життя.
Григорій Печерський відомий своїми пророцтвами. Він передбачив поразку у військовому поході князя Ростислава та загибель київського правителя. Григорій попередив військових, коли зустрівся з ними на Дніпрі, але вони тільки насміхалися з нього. Переяславський князь настільки розлютився, що наказав зв’язати преподобного та втопити. Та його пророцтво справдилося - цей похід приніс погибель війську та Ростиславу, які потонули, рятуючись від половців.
Традиційно в першій половині дня люди ходили в гості один до одного, оскільки розпочинати роботу можна було лише після обіду. Особливо частували кума з кумою. Вважалося, що хрещеники матимуть весь рік добре здоров'я, якщо куми з радістю пригостилися. У відповідь вони дарували мило та рушник, щоб хрещеники були рум'яними та білими. Згідно з повір'ям, миття цим милом захищає дитину від хвороб та псування.
8 січня наші предки вшановували повитух - День повитух. Цей день ще називали Бабиним днем або Бабиними кашами. Баби-повитухи здавна були в кожному населеному пункті. Громада висувала до них чималі вимоги, а займатися цією справою могли тільки обрані. Часто мистецтво повитух передавалося в спадок - від матері до дочки. Але в будь-якому випадку це була жінка, що вже вийшла з дітородного віку, мала своїх дітей, відзначалася незаплямованою репутацією та охайністю. І головне - володіла особливими професійними знаннями та вміннями.
Існувало повір’я, що між повитухою та прийнятим нею немовлям на все життя зберігається духовний зв’язок. Тому її запрошували на всі важливі події у житті - хрестини, проводи до війська, весілля. Часто такі жінки не тільки допомагали породіллям, а й були знахарками - лікували недужих односельців за допомогою цілющих трав та давньої народної магії.
8 січня у 1981 році вперше почали відзначати веселе свято День заразливого сміху. Жінка на ім’я Джоан Вайт, що започаткувала його, мала на меті зробити світ щасливішим за допомогою посмішок та сміху. Вибір дати святкування Дня заразливого сміху є символічним, адже саме у першій половині січня, після Нового року, люди звикли влаштовувати гуляння.
День заразливого сміху є неофіційною святковою подією, яку відзначають люди в Україні та країнах Європи. На рівні Міжнародного дня сміху, у цей день традиційно жартують один над одним та влаштовують веселі розіграші. Важливо дотримуватися дружньої та веселої атмосфери і ні в якому разі не ображати друзів жартами. Хоча свято не має такої популярності, як першоквітневий аналог, сама ідея є надзвичайно веселою.
У Греції, сьогодні, особливий жіночий день - Інекократія, коли жінки відпочивають та святкують, а чоловіки дивляться за дітьми та виконують всю роботу по дому.
Щорічно 8 січня людьми з різних куточків планети відзначається День обертання Землі. У 1851 році фізик родом із Франції, на ім’я Жан Фуко, створив інструмент, за допомогою якого пізніше закріпив свою теорему про те, що Земля обертається.
Прилад, який допоміг зробити таке важливе відкриття, був представлений у формі важкої латунної кулі, підвішеної до стелі. Кріплення зі сталевого дроту дозволяло маятнику рухатися у будь-який бік. Повертаючи кулю з боку в бік, Фуко помітив обертання площини приладу, хоча ніяких пояснень цьому не було. Вчений приміряв модель планети на латунну кулю й остаточно впевнився, що експеримент довів теорію про обертання Землі.
Саме вночі 8 січня дослідник зафіксував спостереження у робочому журналі, і у цьому ж році продемонстрував свій прилад академікам Парижа. Апарат був названий на честь дослідника - маятник Фуко. Пам’ять про дослід щодо доведення обертання Землі відзначається кожного року.
8 січня 1947 р. - Девід Боуі - британський рок-музикант, співак і автор пісень, а також продюсер, звукорежисер, художник та актор. Упродовж п'ятдесяти років часто переосмислював свою творчість, успішно поєднуючи креативність із актуальними музичними напрямками, завдяки чому отримав прізвисько "хамелеон рок-музики".
8 січня 1980 р. - Рейчел Емілі Ніколс - американська актриса і модель. Свою першу головну роль Рейчел зіграла у фільмі "Парковка" (2007). Потім Рейчел мала роль другого плану у фільмі "Джинси-талісман 2" (2008), після чого з листопада 2007 року вона знімалася у фільмі "Зоряний шлях" (2009).
8 січня 1980 р. - Сем Райлі - британський актор і співак, відомий за роль Іена Кертіса у фільмі "Контроль", вокаліста музичного гурту Joy Division, який виконував пост-панк у 1970-х роках.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.