Яке сьогодні, 30 вересня, свято - Всеукраїнський день бібліотек та День Врятуйте коалу

В цей день народилися український актор і продюсер Пилип Іллєнко та італійська актриса і модель Моніка Беллуччі - свята, церковні та народні традиції, народні прикмети на суботу, 30 вересня

колаж
А ще 30 вересня День усиновлення та Міжнародний день перекладача

У суботу, 30 вересня, українці святкують День бібліотек, а православна церква відзначає пам'ять святителя Михайла, першого митрополита Київського. Свято в народі прозвали Михайло Солом'яний. Іменини сьогодні святкують Григорій, Михайло, Петро, Олександр і Олександра.

30 вересня - яке сьогодні церковне свято

По соломі, витрусеній з матраца, за старих часів судили про здоров'я людини. Соломка, мовляв, говорила про хворобу, що росте в людині, попереджала хвороба
По соломі, витрусеній з матраца, за старих часів судили про здоров'я людини. Соломка, мовляв, говорила про хворобу, що росте в людині, попереджала хвороба

Православна церква 30 вересня відзначає пам'ять святителя Михаїла, першого митрополита Київського. За переказами, наприкінці десятого століття константинопольський патріарх вирушив до Корсуня, щоб хрестити князя Володимира. Пізніше Михаїл став "правою рукою" князя в справі хрещення Русі, а також першим митрополитом у лику святих. Його ім'ям названо храм, побудований біля Олександрівської лікарні в Києві.

Цього дня за давніх часів існував звичай спалювати солому з ліжка, щоб захиститися від пристріту, тому свято в народі прозвали Михайло Солом'яний. Окрім того, на Михаїла купали дітей на порозі, щоб захистити їх від хвороб у холодну пору року.

Григорія врятував якийсь родич
Григорія врятував якийсь родич

30 вересня православна церква вшановує святого Григорія, просвітителя Вірменії. Священномученик Григорій, просвітитель Великої Вірменії, народився 257 року. Він походив із роду парфянських царів Арсакідів. Батько святителя Григорія, Анак, домагаючись вірменського престолу, вбив свого родича, царя Курсара, за що весь рід Анака зазнав знищення.

Григорія врятував якийсь родич: він вивіз немовля з Вірменії до Кесарії Каппадокійської і виховав у християнській вірі. Змуживши, Григорій одружився, мав двох синів, але незабаром овдовів. Синович Григорій виховав у благочестя. Один з них - Орфан, згодом став священиком, а другий - Аростан прийняв чернецтво і пішов у пустелю. Щоб спокутувати гріх свого батька, який убив отця Тиридата, Григорій вступив у почет останнього і був йому вірним слугою.

Царевич Тиридат любив Григорія як друга, але не терпів його християнського віросповідання. Після сходження на вірменський престол він примушував святого Григорія до зречення Христа. Непохитність святого запекла Тиридата, і він зрадив свого вірного служителя жорстоким мукам: страждальця підвісили вниз головою з каменем на шиї, кілька днів обкурювали смердючим димом, били, знущалися, змушували ходити в залізних чоботях із цвяхами.

Під час цих страждань святий Григорій співав псалми. У в'язниці Господь зцілив усі його рани. Коли Григорій знову став перед царем неушкодженим і радісним, той здивувався і наказав повторити тортури. Святий Григорій зазнав їх, не вагаючись, з колишньою рішучістю та гідністю. Тоді його облили гарячим оловом і кинули в рів, наповнений отруйними гадами. Господь же зберігав Свого обранця: отруйні тварюки не зашкодили йому.

Якась благочестива жінка живила його хлібом, таємно опускаючи його в рів. Святий Ангел, сходячи до мученика, підбадьорював його сили і зміцнював дух. Так минуло 14 років.

Для залучення удачі спати потрібно тільки в чистій постелі й вдягати тільки чистий одяг. Наші пращури проводили цей день за старанною роботою, щоб привабити прихильність долі.

30 вересня - яке сьогодні свято в різних країнах

Вечір цього дня найкраще провести за читанням нової книги або перечитати стару, але улюблену
Вечір цього дня найкраще провести за читанням нової книги або перечитати стару, але улюблену

Всеукраїнський день бібліотек щороку відзначають 30 вересня. Бібліотека - це одне з найдавніших культурних надбань людства, суть якого є незмінною протягом всієї історії. Бібліотеки й дотепер залишаються особливим місцем, де люди мимоволі стишують голос, і чутно лише шурхіт сторінок, а повітря неповторно пахне типографською фарбою, клеєм і трохи пилом - адже книги можуть зберігатися століттями і дарувати свою мудрість не одному поколінню читачів. 

Бібліотеки на нашій землі почали створювати за часів Русі - в IX-XI століттях. Найчастіше зібрання книг розміщувалися в монастирях, церквах та школах, а їхнім наповненням займалися князі та священники. В той час з’явилася й цензура з боку духівництва - церковні книги популяризувалися й активно переписувалися, натомість апокрифічні, тобто не включені до церковного канону, могли заборонити. Окрім книг, у бібліотеках зберігалися державні документи та їхні копії.

Найлогічніший спосіб долучитися до цього свята - відвідати будь-яку місцеву бібліотеку, тим більше, що 30 вересня ці заклади влаштовують святкові заходи - виставки та презентації, а також розповідають про свою історію.

90% дітей, що перебувають у притулках та дитячих будинках, офіційно мають батьків, тому не можуть бути усиновленими
90% дітей, що перебувають у притулках та дитячих будинках, офіційно мають батьків, тому не можуть бути усиновленими

День усиновлення відзначається щороку 30 вересня в Україні. Проголошено свято 27 листопада 2008 року, щоб акцентувати увагу населення на важливості виховання дітей у сім’ях, підтримати та розвивати усиновлення. Крім вшанування прийомних батьків, цього дня нагадують про тих дітей, які все ще не мають батьківської опіки.

Сім’я - оптимальне середовище, щоб виростити здорову та щасливу особистість, успішну в майбутньому. Процедура усиновлення створена для забезпечення інтересів дитини. Проживаючи в родинах, діти відчувають турботу, навчаються добрих вчинків. Добробут маленьких членів суспільства залежить від щоденного прояву любові та кропіткої праці усиновлювачів.

Через війну в Україні потреба в усиновленні, на жаль, зротає. Діток, що потребують батьківської опіки та турботи стає більше.

У світі налічується близько 300 тисяч професійних перекладачів
У світі налічується близько 300 тисяч професійних перекладачів

Міжнародний день перекладача щорічно відзначається 30 вересня на честь святого Єроніма, покровителя перекладу, який здійснив повний переклад Біблії з оригіналу (івриту) на латину. Історія започаткування події сягає 1953 року. Офіційне визнання свята здійснено в 1991 році Міжнародною Федерацією перекладачів.

Відповідно до резолюції, яку затвердили в 2017 році під час 71-ї сесії Генеральної Асамблеї ООН, професійний переклад вносить вагомий вклад у згуртування націй та поширення інформації, яка раніше була доступна лише представникам певної культури. Робота перекладача може вплинути на відносини між різними країнами і навіть змінити хід історії.

Слово "фотографія" вперше з’явилося в 1830-х роках і походить від грецьких слів "photos", що означає "світло", і "graphein", що означає "малювати"
Слово "фотографія" вперше з’явилося в 1830-х роках і походить від грецьких слів "photos", що означає "світло", і "graphein", що означає "малювати"

В останню суботу вересня щорічно відзначають День "Збережіть свої фотографії". Він слугує нагадуванням про необхідність зберігати і захищати наші цінні та важливі фотографії, які є матеріальними спогадами про наше життя. Цифрові чи фізичні, фотографії можуть бути втрачені через стихійні лиха, війну, випадкове видалення або просте нехтування. День збереження фотографій закликає всіх вжити необхідних заходів для збереження цих незамінних скарбів.

День збереження фотографій був започаткований для того, щоб навчити людей, як впорядковувати, ділитися та захищати свої спогади від втрати через нещасні випадки та події. Альянс Save Your Photos Alliance, який є значним прихильником цього дня, надає інформацію та методи зберігання і захисту фотографій. Вони також організовують заходи зі збору коштів для благодійних організацій, у тому числі для організацій, що займаються хворобою Альцгеймера.

День збереження фотографій - це не просто нагадування про необхідність створення резервних копій цифрових файлів. Це свято спогадів, історії та важливості збереження нашого минулого для майбутніх поколінь.

Коали складають важливу частину дикої природи Австралії, але ці тварини знаходяться на межі зникнення. Всесвітній фонд дикої природи опублікував дані, згідно яких коали можуть зникнути з планети вже через 30 років
Коали складають важливу частину дикої природи Австралії, але ці тварини знаходяться на межі зникнення. Всесвітній фонд дикої природи опублікував дані, згідно яких коали можуть зникнути з планети вже через 30 років

30 вересня в багатьох країнах світу проводиться День "Врятуйте коалу". Цей день започаткував Австралійський фонд коал (AKF) у межах своєї кампанії "Місяць порятунку коал", який тривав увесь вересень. Фонд почав свою діяльність у 1986 році як Австралійська асоціація коал, яку заснували два ветеринари. Головна мета фонду – врятувати диких коал, зберігши їхні місця проживання.

Мета Дня "Врятуйте коалу" - підвищити обізнаність людей про ризики, які загрожують існуванню цих тварин, та зібрати кошти, які необхідні для продовження боротьби та довгорічного збереження ареалів проживання коал. 

Цей вид ремесла не втратив свою актуальність і в сьогоденні. Найбільш популярні та коштовні види мережива зараз - це фламандські та венеційські
Цей вид ремесла не втратив свою актуальність і в сьогоденні. Найбільш популярні та коштовні види мережива зараз - це фламандські та венеційські

Міжнародний день мережива відзначають в останню суботу вересня. Техніка виконання мережива виникла багато століть тому. Ще у біблійних текстах є згадки про пишні тканини, якими було декоровано вбрання священиків. Навіть на муміях часів Давнього Єгипту зустрічаються сітчасті вишивки. 

Але найбільшу популярність мереживо завоювало у XVI столітті, за часів Катерини Медичі. Його використовували всюди, де тільки було можливо. Жінки прикрашали одяг - сукні та спідню білизну. Мереживні серветки клали на стіл та спинку дивана. Подушки та настільні лампи також мали мереживне оздоблення.

В день відзначення події організовують багатогодинну трансляцію, учасниками якої стають розробники подкастів із різних країн світу
В день відзначення події організовують багатогодинну трансляцію, учасниками якої стають розробники подкастів із різних країн світу

Міжнародний день подкастів відзначають щороку 30 вересня, починаючи з 2014 року. Подкаст - цифровий медіа-файл, який поширюється в мережі Інтернет для відтворення на мобільних гаджетах або комп’ютерах. Зміст подкастів нагадує стандартну радіопередачу, але їх унікальність в тому, що для прослуховування можливо завантажити файл на електронний носій і відтворити в зручний час. Окрім того, на багатьох подкастах доступний відеоперегляд.

Мета свята - популяризація медіаподкастів. Люди усього світу слухають улюблені подкасти, щоб орієнтуватись серед останніх новин у сфері технологій, розваг чи інформації.

Застосовуються грязі різного складу здебільшого для лікування хвороб шкіри, ревматизму, хвороб дихальних шляхів, кісток, суглобів
Застосовуються грязі різного складу здебільшого для лікування хвороб шкіри, ревматизму, хвороб дихальних шляхів, кісток, суглобів

Кожного року 30 вересня проходить День грязелікування. Застосування грязі в лікувальних та косметичних цілях можна відстежити ще у XVI столітті, в епоху Відродження. Раніше лікарі обмащували хворих у лікувальну грязь, а потім відправляли у ванну, щоб змити. Маніпуляції з грязями в лікувальних цілях стали настільки повсюдним, що технологію часто використовували навіть для тварин.

Вдосконалення процедури продовжувалось в XIX та XX століттях, процес був доопрацьований. Зараз грязі застосовуються у сучасних спа-салонах та лікувальних курортах всього світу.

Якою буде погода

  • Якщо ввечері сухо, то зима буде пізньою.
  • Почали линяти білки - скоро похолодає.
  • Якщо ранок цього дня похмурий, то найближчим часом погода буде гарною.

Що не можна робити 30 вересня

Згідно з повір'ям, на Михайла не можна приймати подарунки від незнайомців (щоб не забрати чужі біди) та робити ремонт (роботи можуть затягнутися).

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube