В цей день народилися американська співачка Тейлор Свіфт та американський актор Стів Бушемі
У п'ятницю, 13 грудня, православна церква шанує пам'ять мучеників Євстратія, Авксентія, Євгенія, Мардарія та Ореста. Іменини сьогодні святкують Олександр, Олексій, Аркадій, Арсеній, Василь, Володимир, Григорій, Євген, Омелян, Іван, Микола, Яків. А які ще свята відзначають цього дня у світі - розповідаємо у матеріалі. У давнину вважалося, що саме у цю дату не можна випускати домашніх тварин.
День какао у Сполучених Штатах Америки відзначається 13 грудня - це тепла чашка історії та традицій, дуже зимове і дуже різдвяне свято. Це чудовий день, що вшановує один з найулюбленіших напоїв у світі - какао.
Історія какао сягає глибокої давнини: ацтеки насолоджувалися ним ще у 1400 році нашої ери. Майя були першими, хто почав пити шоколад, використовуючи мелені какао-зерна, змішані з водою, перцем чилі та кукурудзяним борошном, щоб створити пряний напій, зовсім не схожий на сучасний солодкий гарячий шоколад. Цей напій часто подавали холодним або кімнатної температури, і він був основним продуктом на урочистих заходах та світських вечірках.
У 16 столітті Ернан Кортес привіз какао-боби та шоколадний напій майя до Європи. В Іспанії напій зазнав трансформації, став солодшим і подавався гарячим, більш схожим на гарячий шоколад, яким ми насолоджуємося сьогодні. У 18 столітті в Лондоні почали з’являтися шоколадні будиночки, а популярність напою поширилася по всій Європі.
День какао - це не просто нагода насолодитися чашкою гарячого какао, це свято напою, який має багату історію і є частиною людської культури протягом тисячоліть. Це день, щоб оцінити тепло і затишок, які приносить какао, особливо в холодний грудневий день.
Кожного року 13 грудня, як дітям, так і дорослим, є гарна нагода для свята, адже цей день є Днем різдвяного светра. Теплий та затишний різдвяний светр став популярним в Англії та Ірландії у 80-х роках після того, як телеведучий Білл Косбі з’явився на телешоу "The Cosby Show" в новому образі, одягнувши різдвяний светр. Через деякий час светр з різдвяною тематикою почав втрачати свою популярність і навіть з’явилося нове свято - День потворного різдвяного светра.
Та як часто буває: усе нове - це добре забуте старе. Тож і різдвяний светр отримав також свій другий шанс та здобув неймовірну популярність у 2010 році. Популярності його в цей період посприяв телеведучий Джиммі Феллон, який вигадав, як за допомогою різдвяного светра зробити щось приємне для глядачів напередодні Різдва. Ідея проекту "12 днів різдвяних светрів" полягала у тому, що кожен із 12 днів до Різдва він брав з віконця адвент-календаря светр та дарував його одному з глядачів. Хвилю популярності підтримали місцеві газети, відомі будинки моди та навіть представники музичної індустрії.
Та різдвяний светр - це не тільки тепла річ, а ще й можливість зробити добру справу. Ви можете долучитися до благодійного дійства - "Врятуймо дітей", яке влаштовує у кінці кожного року міжнародна організація, що спрямовує свої дії на захист дітей у всьому світі.
День коня відзначається 13 грудня в США відзначають Національний день коня - свято, присвячене вшануванню ролі коней в історії, культурі та економіці країни. У 2004 році Конгрес США встановив 13 грудня як Національний день коня, визнаючи значний внесок коней у розвиток нації. Від часів колонізації до освоєння Дикого Заходу, коні були незамінними помічниками в сільському господарстві, транспорті та військовій справі. Вони сприяли розширенню територій, перевезенню товарів і людей, а також відігравали ключову роль у багатьох історичних подіях. Кінь - друг людини, вірний слуга та помічник.
Коні використовуються в сільському господарстві, спорті, терапії та розвагах, роблячи вагомий внесок в економіку та суспільство. Образ коня глибоко вкорінений у культурі та мистецтві. Від давніх міфів і легенд до сучасних фільмів і літератури, коні символізують свободу, силу та грацію. Вони надихають художників, письменників і музикантів, стаючи центральними фігурами в численних творах.
Цей день нагадує про глибокий зв’язок між людьми та кіньми, підкреслюючи їхній внесок у розвиток суспільства. Відзначення Дня коня сприяє підвищенню обізнаності про важливість збереження та захисту цих тварин, а також підтримці організацій, що займаються їхнім добробутом.
День скрипки або Міжнародний день скрипки відзначається 13 грудня. Це день, присвячений одному з найулюбленіших та найдавніших музичних інструментів - скрипці. Також у США в цей день відзначають Національний день скрипки. Подорож скрипки почалася ще в 1530 році, коли її конструкція розвинулася з поєднання ребека, ренесансної скрипки та ліри да браччіо. Американський музикознавець Девід Д. Бойден зазначає, що цю еволюцію можна простежити через іконографію того часу. Першу сучасну скрипку приписують Андреа Аматі з італійської Кремони, що датується 1555 роком. Його творіння для короля Франції Карла IX у 1560 році, включаючи 24 скрипки, стали важливою віхою в історії скрипки.
Свого апогею скрипкове мистецтво досягло завдяки творам майстерень Аматі, Гварнері та Страдіварі. Їхні інструменти й сьогодні цінуються за неперевершену якість та звучання. Еволюція скрипкового смичка, завдяки внеску таких майстрів, як Жан-Батіст Вюйо та Франсуа Ксав’є Турте, також відіграла вирішальну роль у розвитку можливостей скрипки.
Спочатку скрипка була лише народним інструментом, а сучасна, так звана аристократична, конструкція скрипки розроблена в 16 столітті в Італії - Андреа Аматі та Гаспаро да Сало сперечаються між собою за титул винахідника. У період бароко відбувся розквіт професійної скрипки (початок 16 - кінець 18 століття). В Україні ж цей музичний інструмент набув поширення з 17 століття, ставши народним.
День скрипки - це не лише вшанування інструменту, це визнання глибокого впливу скрипки на музику і культуру. Це свято музики, музикантів і всіх, кого скрипка продовжує зачаровувати й надихати.
13 грудня в церковному календарі - день пам'яті мучеників Євстратія, Авксентія, Євгенія, Мардарія та Ореста. Святі мученики Євстратій, Авксентій, Євгеній, Мардарій і Орест постраждали за Христа за часів імператора Діоклетіана (284-305) у Севастії, у Вірменії. Серед перших християн, які зазнали тоді мук, був пресвітер Аравійської церкви мученик Авксентій, ув'язнений у темницю.
Бачачи непохитність християн, градоправитель Саталіона, шляхетний воєначальник святий Євстратій, колишній таємним християнином, зважився на відкрите сповідування віри, за що його було піддано тортурам: його били, надягали на ноги залізні чоботи, палили вогнем.
Після цих жорстоких мук його спалили, а мученика Авксентія обезголовили. Побачивши їхню мученицьку смерть, святий Мардарій, який був із простого народу, також сповідував свою віру і був повішений донизу головою. Перед кончиною він виголосив молитву: "Владико Господи Боже, Отче Вседержителю...", яку читають наприкінці 3-ї години та на полунощниці. Мученику Євгену вирвали язик, відрубали руки й ноги та відсікли голову мечем.
Молодий воїн святий Орест сповідав себе християнином і за це постав перед судом. Він був засуджений до спалення на розпеченому залізному ложі, куди зійшов, укріплений молитвою святого Євстратія. Передсмертна молитва святого Євстратія ("Величая, величаю Тебе, Господи...") читається на суботній опівнічниці. Мученик Євстратій помер 13 грудня.
Свято 13 грудня називали Відьмині посиденьки. Люди вірили, що в цю дату відьми й чаклунки збираються на віче, а разом із собою приносять хуртовини та вітри. Селяни побоювалися, що відьми можуть вкрасти або замучити худобу, тому не випускали домашніх тварин.
13 грудня 1957 р. - Стівен Вінсент Бушемі - американський актор і режисер. Популярність Бушемі принесли такі фільми, як "Прощальні погляди", "Нью-йоркські історії", "Таємничий поїзд", "Скажені пси", "Відчайдушний", "Повітряна в'язниця", "Армагеддон", "Сіра зона", "Примарний світ", "Велика риба" та "Смерть Сталіна" та ін.
13 грудня 1967 р. - Ерік Марлон Бішоп - американський актор, співак і стендапер, відомий за ролями у фільмах "Співучасник", "Законослухняний громадянин", "Джанго звільнений", "Штурм Білого дому", "Нова Людина-павук: Висока напруження", "Алі", "Людина-павук: Немає шляху додому" та ін.
13 грудня 1989 р. - Тейлор Елісон Свіфт - американська співачка й автор пісень. Сингли "Love Story" і "You Belong with Me" принесли їй широку популярність.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.