Агресія Росії – це не лише прямий напад на Україну, але й загроза основам світового миру. Нездатність Ради Безпеки ООН зупинити імперіалістичні амбіції свого постійного члена підриває її авторитет та легітимність міжнародного права
Луна знаходиться в зростаючій фазі, а значить сприяє новим починанням, дає нам додаткову енергію
“Тихий дощ” — це лірична подорож, де похмурого осіннього вечора ти можеш залишитися наодинці зі своїми думками. Здається, місто дихає ритмом цієї пісні, й навіть на перший погляд байдужі бетонні стіни вбирають у себе цю мелодію. І кожен стає свідком цієї магії й частиною осінньої симфонії — меланхолійної, але водночас сповненої тихої надії на новий світанок.
Війна, психологічний чинник та макрофінансова допомога будуть визначальними
Розвиток ситуації на фронтах буде визначальними для курсу гривні аж до закінчення війни. Вагому роль також відіграватимуть психологічні чинники та макрофінансова допомога союзників. Однак, як передбачають експерти, загалом ситуація має бути стабільною.
Заступник директора з питань торгівлі цінними паперами «Драгон Капітал» Сергій Фурса переконаний, що неможливо в короткочасній перспективі з достатнім рівнем точності спрогнозувати коливання курсу валют. Адже на це непередбачуваним чином впливає війна.
«Поки триває війна, буде тиск на національну валюту. Від цього ми нікуди не дінемось. Нацбанк буде змушений продавати валюту з резервів і утримувати курс гривні. Вона буде перебувати під психологічним тиском, який не завжди є раціональним. Наприклад, як учора: відбувся ракетний удар і чомусь готівкова гривня «підстрибнула». Хоч не було ніяких причин. Потім курс повернувся назад, але ж усе одно той стрибок був», — каже пан Сергій.
Саме зараз якихось причин для послаблення гривні немає, переконаний експерт. І якщо збережеться рівень макрофінансової допомоги наших міжнародних партнерів, то курс гривні залишатиметься стабільним. Але, наголошує пан Сергій, усе залежатиме від ситуації на фронті.
Михайло Кропивко, голова правління Дніпропетровського територіального відділення Спілки Аудиторів України, вважає, що якщо військові дії не змінять кардинально ситуацію, курс гривні зберігатиме відносну стабільність. Офіційний курс до початку нового року не зміниться. Варто чекати зменшення офіційного курсу національної валюти після зимових свят.
«А що стосується курсу (гривні — ред.) в обмінниках, то він поступово зменшується. Скоріш усього гривня й надалі поступово втрачатиме у вартості на рівні десь одна-дві гривні на місяць», — каже пан Михайло.
Щодо курсу валют наприкінці зими — то ту важко щось прогнозувати. Ситуація на фронті буде тут визначальною, вважає експерт.
Радник Президента з економічних питань Олег Устенко теж вважає, що не варто очікувати значної зміни курсу. Він вважає, що вирішальне значення на курс валют в Україні відіграватиме макрофінансову допомогу, яку наші союзники мають надати цього та наступного року.
«На наступний рік дефіцит бюджету становитиме 40 млрд доларів. Ця сума буде покриватися коштом міжнародної допомоги… США, ЄС та міжнародні фінансові організації вже підтвердили свою готовність підтримувати Україну. Тому кошти, які надходитимуть в іноземній валюті, дадуть змогу Національному Банку наповнювати золото-валютний фонд. Завдяки цьому Нацбанк матиме необхідний ресурс, аби утримувати курс гривні на стабільному рівні», — каже пан Олег.
Він додає, що українські експортери, хоч і менше, ніж до війни, але все ж відновлюють реалізацію сільськогосподарської та металургійної продукції. Це теж сприятиме припливу валюти. Пан Олег вважає, що той курс гривні, на рівні якого закладено бюджет, і буде актуальним наступного року. Мова йде про 42,2 грн за долар США.
Інформатор раніше писав, яким є прогноз курсу валют від експертів. А також про те, що, українцям заборонили переказувати гроші з гривневих карток на закордонні. Крім того, голова НБУ Кирило Шевченко подав у відставку та пояснив причину свого рішення.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоби не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.
Богдан Зосимчук