Як захистити свої гроші від шахраїв під час війни

Прості поради, які допоможуть

Як захистити свої гроші від шахраїв під час війни

Війна згортувала українців у єдиному бажанні захистити свою країну, однак нажаль знаходяться і ті, хто намагається заробити грошей на чужому горі. Шахраї навіть вже розробили декілька схем заробітку. Важливо все ретельно перевіряти. 

Про найпопулярніші схеми обману та як себе захистити розповіли на порталі Visit Ukraine. У разі підозри на шахрайські дії в інтернеті – повідомляйте про них у кіберполіцію, передає Інформатор. 

Гроші від ООН

Схема заробітку, яка активізувалась з новою силою після повідомлення, що багато категорій українців мають право подати заявку на допомогу від ООН.

Спосіб обману

Для того, щоб подати заявку на фінансову допомогу від міжнародних організацій необхідно перейти на сайт "єДопомога" та діяти згідно інструкціям. Це єдиний сайт, який офіційно приймає заявки.

Однак шахраї почали надсилати українцям повідомлення у SMS та месенджерах із посиланнями на фальшиві сайти, які збирають дані карток. Також в інтернеті створюють фальшиві сторінки, які ідентичні справжнім, однак також націлені на збір персональних даних. Тобто людина переходить за посиланням, вводить усі дані своєї картки: номер картки, термін її дії та CVV-код, паролі від онлайн-банкінгу та PIN-коди. Отримавши цю інформацію шахраї з легкістю можуть заволодіти вашими коштами. Фішинговий сайт може бути повним двійником справжнього та відрізнятись лише однією літерою у назві, тому потрібно бути максимально уважним. 

Як себе захистити:

  • Не переходити за посиланнями у SMS та месенджерах.
  • Збирати інформацію про програми допомоги лише з офіційних джерел.
  • Не вводити дані своєї картки, адже для зарахування допомоги зазвичай достатньо лише номеру ІBAN. Звертаємо вашу увагу, що CVV-код, паролі від онлайн-банкінгу та PIN-коди – конфіденційна інформація і її не можна нікому передавати.
  • У разі підозри на шахрайські дії в інтернеті – повідомляйте про них у кіберполіцію на електронну скриньку: callcenter@cyberpolice.gov.ua.

Збір грошей волонтерами

Зараз в Україні працює багато волонтерів та організацій, які щодня проводять безліч зборів для допомоги військовим та постраждалим від війни. Однак з’явились і шахраї, які організовують збір та привласнюють кошти.

Як себе захистити:

  • Якщо ви бажаєте допомогти конкретному волонтеру – пошукайте більше інформації про нього в інтернеті, спитайте знайомих, почитайте коментарі на сторінці волонтера у соціальній мережі. Зібравши якомога більше даних, ви зможете убезпечити себе від зустрічі із шахраєм.

Евакуація

На жаль також поширений метод заробітку. Шахраї пропонують послуги перевезення та просять сплатити передоплату. Однак після отримання грошей перестають виходити на зв'язок.

Як себе захистити:

  • Зазвичай евакуаційні рейси організовує держава і вони є безкоштовними. Також небайдужі громадяни можуть надавати допомогу, однак найчастіше оплату просять при зустрічі чи після евакуації.
  • Тому не перераховуйте гроші, якщо ви не впевнені у людині, яка запропонувала вам послуги. У нагоді стануть поради із попереднього пункту, лише пошукавши інформацію про перевізника можливо робити висновки.

Оренда житла, якого не існує

Схема подібна з евакуацією. Власник квартири, яку нібито здає в оренду, просить вас скинути передоплату на картку та після отримання грошей зникає.

Як себе захистити:

  • Не надсилати гроші незнайомим людям.
  • Якщо є можливість попросити знайомих у місті де плануєте орендувати житло відвідати квартиру та домовитись на місці.
  • Будь-які розрахунки варто проводити після того, як ви побачили житло та документи власника.
  • Бажано скласти договір або попросити у власника розписку, як гарантію того, що він взяв з вас кошти.

Навіть у такі важкі часи слід пам’ятати, що кожна дія потребує ретельної перевірки, будь-то реєстрація на отримання допомоги, переказ коштів волонтеру, оренда житла чи інше.

Нагадаємо, українських біженців застерігають від нової шахрайської схеми. Крім того, "ПриватБанк" попереджає українців про чергову шахрайську схему під приводом виплат. 

Також Інформатор писав, що шахраї видурили в українців мільйони гривень під виглядом виплат від ЄС та "Є-допомоги".

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube