Полеглі герої не зможуть врятувати живих: Рада заборонить трансплантацію органів військових

На закони, які приймає парламент у сфері трансплантології, має вплив суспільна думка, проте українське суспільство надто консервативне та не здатне оцінити користь донорства органів, яке рятує життя

Донорство органів ЗСУ
Донорство органів бійців ЗСУ буде під забороною: колаж - Інфомратор-Україна

Рада прийняла за основу законопроект №9558, який зокрема забороняє вилучення анатомічних матеріалів для трансплантації та виготовлення біоімплантатів у померлих осіб зі складу сил оборони та сил безпеки, які загинули через ушкодження внаслідок бойових дій. У пояснювальній записці вказано причину заборони: запобігти фейкам та ворожій пропаганді. Проте не враховано, що загиблі на фронті можуть бути донорами органів, які врятують важко поранених захисників.

Законопроект №9558, що був внесений на розгляд ВР ще у серпні 2023 року, Рада прийняла за основу 18 грудня. Він зокрема пропонує доповнити існуюче законодавство щодо трансплантології нормою про те, що забороняється вилучення анатомічних матеріалів для трансплантації та виготовлення біоімплантатів у померлих, які належать до:

  • осіб, загиблих внаслідок застосування заходів примусу працівниками правоохоронних, силових та інших структур, які уповноважені законами чи іншими нормативно-правовими актами використовувати та застосовувати заходи примусу;
  • осіб зі складу сил оборони та сил безпеки, які загинули при виконанні ними своїх обов’язків через ушкодження внаслідок воєнних (бойових) дій в Україні або в окремих її місцевостях, де введено воєнний стан відповідно до Закону України «Про правовий режим воєнного стану».

Перед схваленням Радою в цілому законопроект отримав схвалення у профільних комітетах парламенту, а також позитивний науково-експертний висновок. Про це йдеться у карті законопроекту. У висновку зокрема відзначається, що законопроект не протирічить існуючим законодавчим практикам Євросоюзу щодо трансплантології.

У пояснювальній записці відзначається, що зміни наслідують практику, встановлену ще під час проведення АТО на Донбасі. Там також містилася заборона вилучати органи для трансплантації у воїнів, що загинули під час бойових дій на Донбасі.

Хоча законопроект відповідає формальним нормам європейського права, експерти висловлюють думку щодо його шкоди. Трансплантація органів може врятувати життя поранених бійців ЗСУ. В цьому сенсі дозвіл на вилучення органів загиблих більш корисний, ніж протидія фейкам та пропаганді ворога.

Подібні законопроекти приймають через протидію суспільства. Часто протидію донорству чинять родичі загиблих.

«Для людей, які роками чули про якихось чорних трансплантологів, і особливо для родичів наших хлопців – їм буде страшно. Їм постійно здаватиметься, що наші хлопці не просто так зникли, взяті в полон чи загинули, а їхні органи використали. Хоча я особисто розумію, що це неправда», - висловлює думку з цього приводу Оксана Корчинська, екснардепка, яка у Раді минулого скликання була заступницею голови Комітету ВР з питань охорони здоровʼя

Саме під час попереднього VIII скликання Рада прийняла закон щодо трансплантології, який докорінно змінив ситуацію у цій сфері. До 2019 року трансплантація органів в Україні фактично знаходилася під забороною. Пацієнти, які мали потребу у трансплантації, могли розраховувати лише на органи від закордонних донорів, кількість яких була обмежена. Іншим варіантом був виїзд для операції за кордон. Проте такі операції надто дорогі. У будь-якій країні місцеві мешканці під час трансплантації мають перевагу над іноземцями.

З такою ж проблемою стикалися інші країни перш ніж затвердити у своєму законодавстві світові практики щодо посмертного донорства. Прикладом у Польщі, консервативній католицькій країні, трансплантація органів діє з середини 90-х років. Кампанія на підтримку трансплантації проходила під гаслами: «не тягніть своє тіло на небо, залиште його на землі».

За даними BBC, зараз 100% австрійців схвалюють трансплантацію їхніх органів у разі загибелі. Приблизне така ж кількість прихильників трансплантації у Польщі, Франції, Італії та Іспанії. Проте у Німеччині трансплантацію схвалюють лише 12% населення.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube