Як варити кутю на Різдво з рису чи пшениці: класичні та сучасні рецепти

Пропонуємо вам старовинні рецепти, а також авторські: від Євгена Клопотенка та Лілії Цвіт

Як варити кутю на Різдво з рису чи пшениці: класичні та сучасні рецепти
Кутя

Українці з прадавніх часів на зимові свята варили кутю. Робили це тричі: на Святий Вечір перед Різдвом — Багату кутю, перед Старим Новим роком — Щедру кутю, а у переддень Водохрещі — Голодну кутю. За давніх часів вважали, що чим смачнішою буде кутя на Різдво, тим багатшим буде рік. У центрі та на південному заході України кутю готували з пшениці, а на південному сході - з рису. У Києві у кутю додавали мак та горіхи, а в Полтаві пшеничну кашу з медом лише заливали узваром. Тож, рецептів правильної куті приблизно стільки ж, скыльки і рецептів правильного борщу. Інформатор пропонує вам до цього Різдва спробувати старовинні традиційні чи сучасні авторські рецепти цієї чарівної страви.

Класична різдвяна кутя з пшениці

Візьміть два стакани пшениці. Перебиріть зерно а за годину - дві перед готуванням залийте водою. Відразу перед варінням зерно промийте теплою водою 3-4 рази. Покладіть пшеницю в баняк з товстим дном, залейте водою і поставте на середній газ. Коли вода закипить, зменшить вогонь до мінімуму, щоб страва томилася і легенько кипіла. Варити зерно потрібно 2-3 години до готовності. Якщо вода википить раніше, ніж приготується зерно, то потрібно трохи долити.

50 г маку промийте у холодній воді, залийте кип'ятком, накрийте кришкою та залишате запарюватися на 15-20 хвилин. Потім зливайте воду і перетирайте макогоном в макітрі. Мак розтирайте, поки він не пустить молочко і не стане схожий на кашку. Волоські горіхи очистіть та подрібніть в ступці, або дрібно поріжте ножем. 

В макітру покладіть варену пшеницю, перетертий мак, волоські подрібнені горіхи. Густоту регулюйте, доливаючи вистиглу кип'ячену воду або узвар. Для підсолодження додайте столову ложку меду.

Панська різдвяна кутя з рису

Дослідниця української кухні Олена Брайченко розповідає, що серед української шляхти, заможних селян та містян існувала традиція ‎варити кутю з рису. Адже цю крупу, на відміну від пшениці, доводилось купувати на ярмарку за гроші.Таку кутю варили здебільшого на півдні та сході України.

Залийте 30 г маку окропом і лишіть на 10-15 хвилин. Тим часом рис промийте у холодній чистій ‎воді та варіть без кришки близько 7-8 хвилин. Готовий ‎рис треба відкинути на сито. ‎З маку злийте воду та розітріть у ступці або макітрі. Можна використати блендер, але ‎ефект буде трохи інший.‎ Очищені волоські горіхи кілька хвилин потримайте на розпеченій пательні, охолодіть та подрібніть ‎ножем. ‎60 г меду розведіть трьома столовими ложками теплої води. Відціджений рис заправте усіма інгредієнтами, перемішайте та подавайте до столу. ‎

Яскрава кутя від Лілії Цвіт

Візьміть 150 г очищеної пшениці, залийте її холодною водою та залиште на ніч. Зранку воду злийте та добре промийте зерно у проточній воді. Додайте солі, бажано свяченої, та налийте води стільки, зоб покрити пшеницю. Варіть приблизно годину на маленькому вогні, доливаючи воду по мірі википання. Пшениця має бути м’яка, але не розварена. У ній має залишитись трохи рідини.

Поки пшениця охолоджується, готуємо мак. Візьміть 150 г маку те перемоліть його у кавомолці. Залийте мак холодною водою та варіть, помішуючи, доки не википить вода. Охолодить мак до кімнатної температури. Лісові горіхи почистіть, трохи обсмажте та подрібніть. Сухофрукти, підібрані на ваш смак, на кілька хвилин залейте окропом.

До охолодженої каші додайте мак, горіхи та мед (його кількість визначайте на свій смак). Додайте сухофрукти та ретельно все перемешайте.

Кутя незламності від Євгена Клопотенка



Євген Клопотенко вважає, що сьогодні в Україні різдвяна кутя – це ще й символ нескореності. Її варто варити навіть на газовому пальнику і при свічках. 

“Наше відкриття змінить ваше уявлення про приготування куті з пшениці: це зерно не потрібно замочувати на ніч! Зовсім! Його достатньо просто помити та поставити варитися на повільному вогні. І вже через 30-40 хвилин після закипання пшениця буде готова. Проте якщо ви хочете, щоб зернята добряче розварились, не були такими пружними, або навіть полускались, то варіть довше – годину чи півтори. Але, все одно, не замочуйте”, - каже Євген Клопотенко.

Відомий повар радить не обмежуватись традиційним набором і додати у різдвяну кутю щось новеньке. Адже прадавні українці не мали родзинок. А потім їх хтось додав, і це стало традицією. Тому крім кураги, яка в сучасну кутю потрапляє досить часто, він додає ще лимонний сік, цедру та трішки кореню імбиру.

Помийте 250-300 г пшениці й залийте 4 склянками води. Варіть на невеликому вогні 30-40 хвилин до готовності. Ще в теплу кашу додайте 50 г вершкового масла. Наріжте 100 г помитої та розпареної кураги невеликими кубиками. Додайте її і 50 г родзинок в пшеницю з маслом. Потім всипте 2 ст. л маку та 1 см натертого на дрібній тертці кореня імбиру. Додайте жменю крупно подрібнених волоських горіхів і перемішайте кутю, щоб всі компоненти рівномірно розподілилися. Добре помийте лимон, обсушіть. Натріть його цедру на дрібній тертці. Додайте в кутю 2-3 ст. л. меду і натерту цедру лимона. Видавіть 1-2 ст. л. лимонного соку, влийте його в кутю і знову перемішайте. Залиште страву мінімум на 2 години, щоб настоялася. А вже після цього можна її насипати у красиву миску і ставити у центр святкового стола.

“Маленька порада: якщо курага тверда, а родзинки засухі, то залийте їх гарячою водою і залишіть на 5 хвилин під кришкою, щоб розм’якли. А якщо ні, то їх достатньо просто помити. Мак можна додавати у кутю ціленькими зернятками. Хоча наші предки, як правило, перетирали його у макогоні. Якщо у вас є бажання, зробіть це і ви. Розтирайте у ступці аж до появи макового «молочка». А волоські горіхи давайте просто поламаємо руками, як це робили наші прапрабабусі. У головну страву Різдва вливали узвар – традиційний напій з сушених яблук і груш. Якщо у вашому наборі буде копчена груша, ви отримаєте неймовірний автентичний смак. Тому щиро радимо”, - додав Євген Клопотенко.

Про те, чому в Україні Різдво святкують двічі, Інформатор писав тут

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube