Як судді в Україні уникають відповідальності за п’яне водіння: результати дослідження

Тільки 6 суддів отримали хоч якесь покарання за нетверезе водіння. У п’ятьох «суддівських» публічно відомих ДТП загинули люди.

суддя Тандир
Поведінка судді має відповідати статусу його посади

26 травня близько опівночі голова Макарівського районного суду Олексій Тандир на смерть збив нацгвардійця. Судді загрожує до 10 років тюрми. Але чи отримає він реальне покарання, чи друзі-судді відмажуть його – ось питання, відповідь на яке не є однозначною. Принаймні відома не одна гучна справа про керування авто на підпитку за участю суддів, фігурантам яких вдалося уникнути будь-яких покараннь. Зокрема відмазував колег по суддівському цеху від покарань за ДТП, скоєні в нетверезому стані, і сам суддя Олексій Тандир. 

Про факт ДТП за участю судді Тандиру вже  повідомили в Державному бюро розслідувань (ДБР) та Київській міській прокуратурі. Представники відмоств стверджують, що суддя збив віськовослужбовця Нацгвардії на блокпосту на Берестейському проспекту у Києві. 

 

 

«За даними слідства, 25 травня 2023 року о 23:55, водій автомобіля «Lexus ES350», рухаючись по проспекту Берестейському у м. Києві повз блокпост збив на смерть військовослужбовця Національної гвардії», - повідомили в прокуратурі.

Як судді в Україні уникають відповідальності за п’яне водіння: результати дослідження 1

ДТП
Наслідки ДТП за участю судді. Фото - ДБР


Через те, що винуватець ДТП суддя, то правоохоронці мають звернутися до Вищої ради правосуддя та просити згоди на затримання судді й утримання його під вартою. ЗМІ повідомляють, що суддя Олексій Тандир міг бути напідпитку

«Суддю затримано. Від проведення огляду на стан сп’яніння в закладі охорони здоров’я він відмовився», - повідомили в ДБР.

Це не вперше, коли судді Макарівського районного суду потрапляють у п’яні ДТП. У лютому 2015 року суддя цього суду Владислав Оберемко на «BMW X5» не зупинився на вимогу правоохоронців, тому за ним ганялися з сиреною по Києву.

 

Тоді прокуратура Києва одразу відкрила провадження аж за трьома статтями Кримінального кодексу. Судді інкримінували погрозу співробітникові правоохоронних органів, погрозу вбивством та хуліганство

Як і суддя Тандир, Оберемко намагався захиститися та доводив, що наряд стояв не там, де треба, про причини зупинки йому не повідомили та взагалі – порушили право на свободу пересування. З часом, справа «здулася» до позбавлення водійських прав на рік

Ба більше, з часом суд повернув Оберемку макет пістолета Макарова, пристрій для відстрілу патронів гумовими кулями марки ПМ-Т, магазин для набоїв і дозвіл на право зберігання та носіння зброї. 

Після оскаржень, у серпні 2016 року президент звільнив Оберемка з посади судді

Суддівська кругова порука

У листопаді 2018 року суддя Тандир закрив справу щодо судді Києво-Святошинського райсуду Дмитру Усатову, який їхав п’яний за кермом. 

 

Як судді в Україні уникають відповідальності за п’яне водіння: результати дослідження 3

Усатов
Суддя потрапив напідпитку в ДТП. Фото – сайт «Слідство Інфо»

У січні 2018 року на виїзді з Києва суддя Києво-Святошинського суду Дмитро Усатов виїхав на зустрічну смугу та зіштовхнувся з іншим автомобілем. Водія другої автівки госпіталізували з травмами. Правоохоронці зафіксували, що в крові судді було 1,52 проміле алкоголю. 

 

Усатов стверджував, що його винесло на узбіччя через пошкодження переднього колеса. На місце подій приїхала дружина Усатова, теж суддя. Після цього винуватець ДТП почав «різко хворіти» і намагався втекти з місця події на швидкій. Проте це йому не вдалося. 

Однак ніякого покарання для судді не було. Після того, як в поліції Києва закрили кримінальне провадження, справа щодо штрафу потрапила судді Тандиру. Він вигородив колегу, проте рішення Тандира оскаржили, але вже було пізно – вичерпався термін притягнення до відповідальності.

Усатова лише відсторонили від роботи, проте відомостей, що ВРП позбавила його статусу судді немає.

Як судді в Україні уникають відповідальності за п’яне водіння: результати дослідження 5

Нетверезі судді за кермом

Загалом у фундації DEJURE нарахували 25 суддів, які сіли за кермо у нетверезому стані. Автори дослідження вказують, що це лише публічно відомі випадки.

«Лише шість із них були притягнуті судами до відповідальності, більшість уникла покарання завдяки затягуванню справи. ВРП звільнила лише трьох суддів через скоєне. Натомість, троє суддів після скоєного пішли у почесну відставку зі значними виплатами з бюджету», - йдеться у повідомленні DEJURE.

Грица
Суддя Юрій Грица у почесній відставці. Фото – сайт DEJURE


Перший в цьому списку Юрій Грица з Івано-Франківщини, який скоїв смертельну ДТП у серпні 2011 року. Тоді загинув 60-річний Євген Черепаха, а 41-річний Степан Щур із тяжкими травмами три з половиною місяці не вставав з ліжка та отримав пожиттєву інвалідність.

Рішення по цій справі немає, проте суддю відправили у почесну відставку з довічним утриманням 106 тисяч гривень щомісяця.

Мусієвський
Автівка судді Володимира Мусієвського нікого не вбила. Фото - DEJURE



Після відпочинку у стриптиз-клубі "Білий какаду", який пізніше виявився борделем, суддя з Львівської області Володимир Мусієвський з 65,7 моля алкоголю сів за кермо. На щастя, він нікого не вбив і продовжує працювати суддею. 

І ось цей перелік поповнився суддею Олексієм Тандирою, якого називали наймолодшим головою суду. Виявляється, що у 2011 році Вища рада юстиції призначила на посаду голови Макарівського районного суду Тандира, якому було на той момент не було 29 років. На той час він був суддею лише 6 місяців. В його рідному суді вже заявили про підтримку неупередженого розслідування. 

Інформатор писав, що колишнього голову Верховного Суду Всеволода Князєва взяли під варту із заставою 107 мільйонів гривень.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube