Як російські бізнесмени ховають своє майно та коли конфіскуватимуть активи росіян

Читать на русском

Справи, які повʼязані з політичними фігурами – найскладніші

Читать на русском
Як російські бізнесмени ховають своє майно та коли конфіскуватимуть активи росіян

Справи, які повʼязані з політичними фігурами – найскладніші

Міністерство юстиції України вже готується до тисяч судових процесів щодо підсанкційних росіян, які мають активи в Україні. Щоб конфіскувати майно таких осіб на користь держави, Мінʼюсту потрібно довести кожен окремий кейс у Вищому антикорупційному суді. Над цим зараз працюють. 

Про це розповів Міністр юстиції України Денис Малюська. Перший прецедент вже є – конфіскація активів росіянина Володимира Євтушенкова. Детальніше про це читайте тут

Коли конфіскуватимуть активи росіян 

Рада національної безпеки і оборони (РНБО) у вересні ухвалила нові санкції проти значної кількості росіян. Після того як перелік указом затвердить президент України, до процесу долучиться Мінʼюст. Йдеться про понад 3 600 підсанкційних фізичних та юридичних осіб. За даними Forbes, у списку – співвласник Альфа-Банку та "Київстар" Михайло Фрідман, Олег Дерипаска, з яким повʼязують Миколаївський глиноземний завод, а також українці Віктор Медведчук, Оксана Марченко, Віктор Янукович та Сергій Курченко.

"Коли йдеться про санкції та конфіскацію, треба враховувати три типи аргументів. Політичний – зрозумілий: суспільство вимагає конфіскації активів у росіян, що під час війни виглядає логічним. Юридичний – складніший. Коли ми конфіскували активи "Сбербанку" та "Промінвестбанку", то тут же отримали звернення від їх власників у міжнародний арбітраж. Це ризик не лише з погляду необхідності наймати юристів, щоб захищатися у міжнародних судах, а й у сенсі процедури. Якщо в іноземного правосуддя виникнуть до неї питання, це матиме глибокі наслідки. Економічний аргумент – що робити з активами після конфіскації та чи здатна держава ефективно керувати ними. Це не сфера Мінʼюсту, але про це також треба думати", - уточнив Малюська.

За його словами, середня підготовка справи триває кілька місяців і рішення ВАКС по попереднім справам не впливає на швидкість опрацювання послідуючих справ. Головне – встановити одразу максимально широке коло активів та підготувати бездоганну доказову базу, – без цього є великі ризики отримати відмову у позові.

Як російські бізнесмени ховають своє майно

"Справи, які повʼязані з політичними фігурами – найскладніші, бо вони почали ховати свої активи ще бувши при владі. Причому часто переписували їх не на номінальних осіб, а на реальних, іноді навіть поважних бізнесменів. І це ускладнює доказовий процес", - зауважив Малюська.

Основною проблемою з якою стикаються щодо конфіскації майна підсанкційних росіян є те, що багатьма цими активами володіють номінальні власники. Тож побудувати ланцюжок від них до реальних бенефіціарів вкрай складно. 

"Це завжди складне завдання. Щоб довести, що умовний "Сидоренко" насправді є "Ротенбергом", потрібна скоріше розвідувальна інформація. Зараз потенціал розвідки більше зосереджений на воєнних цілях", - зазначив Малюська.

Коментуючи питання повʼязані з просуванням міжнародного процесу щодо російських репарацій, Малюська зауважує, що це складний юридичний механізм. Йдеться про три блоки активів:

  • суверенні активи рф,
  • активи російських державних компаній,  
  • активи олігархів та приватного бізнесу.

Саме активи олігархів і приватного бізнесу, з юридичної точки зору, найскладніший процес. Саме по ньому зараз не має єдиного рішення серед європейських країн.

"Суверенні активи рф – найбільш реальний кейс. Бо на них не розповсюджується ні Magna Carta, ні конституції різних юрисдикцій, які захищають приватну власність. Перепона – суверенний імунітет, за яким одна держава не може відібрати активи іншої без її згоди. Ми пропонуємо встановити додаткове обмеження – суверенний імунітет не стосується репарацій держави-агресора. Це буде зафіксовано у міжнародному договорі", – уточнив Малюська.

Що відомо про позови від України 

Зараз у Європейському суді з прав людини розглядають три позови від України. Перший та головний позов – щодо агресії рф. Інші два – щодо агресії рф на Донбасі та у Криму. Окрема справа – про політичні вбивства рф. Але, варто зазначити, що це довготривалий процес, і на компенсацію у найближчі роки очікувати не варто. Процес міжнародного трибуналу можливо є складнішим, аніж стягнення репарацій з рф, адже історично всі трибунали створювалися за рішенням Радбезу ООН. А оскільки у рф є право вето у Радбезі, вона буде блокувати це рішення. Інший шлях  – знову ж, через укладання міжнародного договору.

Нагадаємо, Україна відбудовуватиметься за конфісковані активи росії. Крім того, Німеччина вперше конфіскувала російське майно в рамках санкцій.

Також Інформатор писав, як в Україні конфіскуватимуть майно колаборантів.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.