Як проходили перемовини про здачу в полон військових з "Азовсталі": нові подробиці

Читать на русском

Більшість полонених захисників досі знаходиться у військових тюрмах росії

Читать на русском
Як проходили перемовини про здачу в полон військових з "Азовсталі": нові подробиці
Нардеп Олександр Ковальов (ліворуч), Андрій Сичов (у центрі) та ФСБ Крижанівський (праворуч) на переговорах у Маріуполі. Фото: CNN

Більшість полонених захисників досі знаходиться у військових тюрмах росії

Український нардеп Олександр Ковальов скористався своїми контактами у ФСБ, щоб вести переговори з високопосадовцями рф щодо евакуації захисників Маріуполя з "Азовсталі". Він став першим, кому вдалося в'їхати до обложеного міста та вести кілька раундів переговорів.

Нардеп України Олександр Ковальов розповів CNN нові подробиці переговорів України та росії навесні 2022 року для здачі в полон військових із “Азовсталі”Коли російський штурм Маріуполя і Азовсталі затягнувся, а цивільні й сотні постраждалих залишилися без допомоги, Ковальов почав думати, що “хтось має спробувати зупинити це божевілля”. За його словами, багато інших людей безуспішно намагалися домовитися про доступ до оточеного заводу: “До мене було 11 невдалих місій, і ніхто не вірив, що туди взагалі можна потрапити”.

Про свої плани він розповів керівнику Головного управління розвідки МО України Кирилу Буданову. І хоча той сумнівався в його шансах, схвалив цю ініціативу. Спершу нардеп скористався контактом ФСБ у москві, зв’язавшись з колишнім агентом СБУ зрадником Валентином Крижановським, який перейшов на бік росії в 2014 році.

Етапи переговорів

Вперше до Маріуполя Ковальов вирушив 25 квітня 2022 року. Щоб полегшити проходження через блокпости та зв’язатися з командирами Азову, він отримав від Буданова секретні паролі та зашифровані пристрої зв’язку. Він розповів, що Маріуполь був фактично стертий з лиця землі, а для того, щоб дістатися заводу, потрібно було домовитися про припинення вогню.

27 квітня Ковальов разом із Крижанівським та генерал-лейтенантом 8-ї гвардійської загальновійськової армії Південного військового округу росії Андрієм Сичовим на прізвисько Дон сиділи посеред дороги за невеликим столом. Останній керував штурмом Маріуполя і, за чутками, замінив генерал-полковника Олександра Журавльова після перших невдалих етапів війни. Перемовини проходили весь день. Ковальов розповів, що наполягав на порятунку передусім дітей, жінок і поранених й допоміг переконати росіян.

Другий етап перемовин відбувся 9 травня. Цього разу переговори з обох сторін пришвидшились. До цієї миті Буданов наполягав, щоб на зустрічах були присутні його представники і відправив свого першого заступника Дмитра Усова — “росіяни вирішили, що їм теж потрібно посилити свою гру”, пише CNN.

Тоді до них приєдналися два високопоставлені генерали з військової розвідки рф — другий за рангом командир ГРУ генерал-лейтенант Володимир Алексєєв і генерал-майор Олександр Зорін. Володимир Алексєєв з 2016 року перебуває під санкціями США за кіберзлочини і втручання у вибори в США. Він також причетний до отруєння Сергія Скрипаля у Великій Британії. Олександр Зорін — посланник путіна в Сирії. Відігравав роль у переговорах між президентом Сирії Башаром Асадом і повстанцями.

Згодом відбувся третій візит Ковальова до Маріуполя. 16 травня він записав відео, на якому видно, як російську делегацію зустрічає група з щонайменше шести українських бійців, серед яких командир Азову Денис Прокопенко.

"Є люди, які з якоюсь часткою здоров'я і хотіли нам допомогти або взаємно щоб була допомога. А хтось хотів крові і з ненавистю продовжував обстріли, бомбардування. Це і є ті моменти, про які ми переживали, момент довіри. Коли ми зробили все, щоб дві сторони зійшлися подивилися один одному у вічі. Російська сторона пообіцяла, що буде цивілізований вихід наших воїнів", - каже Ковальов.

Умови були простими — українські військові припиняють оборону і будуть взяті під варту рф для подальшого обміну. Цей етап, за словами Ковальова, пройшов без затримок. Почалася евакуація захисників Маріуполя з "Азовсталі".

Здача захисників "Азовсталі" у полон

17 травня весь день українські захисники залишали територію заводу. Нардеп зазначає, що побачивши українських бійців та їхній стан він зрозумів, що угода була необхідна. Українських бійців мали відправити до Оленівки та Запорізької АЕС, але від останньої відмовилися через мале місце.

18 травня Ковальов отримав доступ до українських військових у так званій "ДНР". Це був останній раз, коли він на власні очі бачив захисників Маріуполя. На сьогоднішній день в Оленівці залишаються близько 2000 бійців "Азовсталі", повідомив інший український співрозмовник, який брав участь у переговорах з Ковальовим.

Ковальов розповів, що більшу частину переговорів щодо Азовсталі делегував українській розвідці та показав CNN лист із подякою від Буданова, який той передав голові парламенту. У ГУР відмовилися коментувати участь нардепа в переговорах, але підтвердили участь Усова.

Раніше ми писали, скільки бійців “Азову” все ще перебувають в російському полоні.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.