Експерти запевняють, що інших механізмів порятунку українських військових практично немає
Вчора російська пропаганда буквально вибухнула повідомленнями про те, що «українські націоналісти все ж таки здалися в полон». У результаті виявилося, що за підтримки міжнародних організацій, таких як Червоний Хрест та ООН, почалася евакуація поранених українських бійців з території металургійного комбінату «Азовсталь». Примітно, що трохи згодом великі рупори кремля таки назвали те, що відбувається евакуацією, а дехто навіть наважився заявити, що обміняти бійців на російських окупантів - цілком природна процедура.
Коли українські військові можуть повернутися додому і чому для путіна такий важливий саме полк «Азов», розбирався Інформатор.
З самого ранку 16 травня російська пропаганда почала розганяти інформацію про часткову капітуляцію українських бійців, які героїчно захищали Маріуполь із перших днів повномасштабного вторгнення російських окупантів на територію України. Будь-який спостережливий читач міг помітити неточності у цих пропагандистських повідомленнях. У той час, як один Telegram-ресурс переможно заявляв про 10 військових, які, за їхньою версією, здалися, інший подібний Telegram-ресурс писав про 9 українських військових. Далі російська пропаганда перейшла до роз'яснень щодо того, як так вийшло, що після нібито часткової капітуляції ці ж полонені почали диктувати керівництву російської армії умови з евакуації тяжко поранених українських захисників.
Поки українські ЗМІ намагалися по крихтах зібрати інформацію, представники влади з цілком зрозумілих причин мовчали, адже такі делікатні питання життя людей потребують повної інформаційної тиші.
У результаті першим мовчання порушив командир «Азова» Денис Прокопенко, зробивши неоднозначну заяву про те, що українські військові у Маріуполі у повному обсязі виконали поставлені перед ними завдання. Тепер основна мета керівництва - зберегти життя заблокованих на заводі бійців.
Пізніше з офіційною заявою виступила заступниця міністра оборони України Ганна Маляр, яка розкрила трохи більше деталей щодо того, що відбувається на «Азовсталі». Вона наголосила, що завдяки захисникам Маріуполя Україна отримала критично важливий час для формування резервів, перегрупування сил та отримання допомоги від партнерів. Також Маляр визнала, що на даний момент Україна не має можливості деблокувати «Азовсталь» військовим шляхом.
«16 травня з «Азовсталі» до медичного закладу в Новоазовську евакуйовано 53 тяжко поранених для надання медичної допомоги. Ще 211 людей через гуманітарний коридор було доставлено до Оленівки. Для подальшого повернення додому буде здійснено процедуру обміну», - заявила Ганна Маляр.
Ще менш багатослівним у цьому питанні був президент України Володимир Зеленський, на відеозвернення якого чекала чи не вся країна.
«Щодо ситуації у Маріуполі. Завдяки діям українських військових, Збройних сил України, розвідки, переговорної групи, міжнародного комітету Червоного Хреста та ООН ми маємо надію, що вдасться зберегти життя наших хлопців. Серед них є тяжко поранені. Їм надається допомога. Хочу наголосити, що українські військові потрібні Україні живими. Це наш принцип. Думаю, що ці слова зрозуміє кожна адекватна людина. Операцію з порятунку захисників Маріуполя розпочато нашими військовими розвідниками. Робота щодо повернення хлопців додому триває і вона потребує делікатності та часу», - прокоментував ситуацію Володимир Зеленський.
Демонізація полку «Азов» стала чи не першочерговим завданням російської пропаганди під час повномасштабної війни на території нашої держави. Ще на початку березня під час інформаційно-психологічної операції російські окупанти розповсюджували по Бердянську листівки з дивним текстом. Вони закликали громадян України не хвилюватися, мовляв, основне завдання загарбників рф – це знищення полку «Азов». Зважаючи на все, українці мали з полегшенням видихнути, отримавши таку пропагандистську листівку, але у результаті наші громадяни лише консолідувалися у боротьбі проти агресора.
«Для путіна зараз «Азов» як «Правий сектор» у 2014 році. Це такий собі нібито головний символ українського нацизму. Він собі це вигадав і хоче продемонструвати свою перемогу у боротьбі з цим специфічним явищем, хоча, на мій погляд, під нацизмом він розуміє просто українську ідентичність усіх, хто ідентифікує себе як українець, захищає українські цінності, всіх він називає нацистами. Але «азовці» для нього справді особливий об'єкт, символічний об'єкт і в цьому, на превеликий жаль, і полягає основна проблема. Проблема у комплексах путіна, яка пов'язана ще й із російською пропагандою», - пояснює політолог Володимир Фесенко.
Водночас із дискредитацією бійців «Азова» як символу української боротьби російська пропаганда почала говорити про те, що цілком можливо військових із «Азовсталі» обміняють на російських окупантів, які перебувають у полоні в Україні. Крім того, що цей процес є цілком природним, рупори кремля повідомляють, мовляв, евакуювали з Маріуполя звичайних українських військових, а не бійців того самого полку «Азов».
Обережно інформацію щодо ситуації з «Азовсталлю» подавали й іноземні медіа. Журналісти The New York Times наголосили, що проросійські акаунти в соцмережах почали спекулювати на цій темі, розповідаючи, що українські солдати спочатку лікуватимуться, а потім їх обміняють на російських військовополонених. Водночас відомо, що офіційної заяви про повні умови будь-якої угоди не було і не може бути, поки триває евакуація.
Завод «Азовсталь» з усіма заблокованими на його території бійцями став для українців символом непохитності та сили. Протягом багатьох тижнів українська сторона вела переговори та шукала варіанти порятунку життів українських військових. За словами політолога Олега Саакяна, на жаль, ситуація склалася практично патова.
«На жаль, механізмів майже немає. Світ також може вплинути на російську федерацію. Єдине, це могло б статися в рамках російсько-китайських відносин або ширше на рівні коаліції держав та можливих виставлених ультиматумів росії за їхніми втратами: економічними, енергетичними, якщо солдати не будуть випущені. Тобто, з одного боку, від цивілізованого світу це можливо було б зробити мовою ультиматумів, а від Китаю це можливо як елемент їхньої співпраці з російською федерацією та символічний подарунок», - зазначив Саакян.
Але це лише гіпотези і припущення. За фактом ніхто, крім найвищого політичного та військового керівництва країни, не знає всіх деталей операції з порятунку українських військових із Маріуполя. В останні дні Туреччина теж заявляла, що працює над планом евакуації бійців морем, але поки що цей варіант залишився лише варіантом.
«Це дуже драматичне питання. У принципі ми розуміємо, що керівництво країни зробило все можливе, щоб евакуація стала можливою. Зверталися до всіх, хто так чи інакше може впливати на путіна, хто може з ним домовлятися. Згадайте, тема «Азовсталі» порушувалася і через Ердогана та турецьку дипломатію, і через генсека ООН. І через генсека ООН в принципі вдалося евакуювати громадян Маріуполя, які були на «Азовсталі». Зараз ж у нас з'явився шанс звільнити захисників Маріуполя. І це дуже делікатне питання, залишається просто вірити у краще», - резюмує політолог Володимир Фесенко.
Раніше Інформатор повідомляв, що з «Азовсталі» евакуювали 264 українських військових
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.