На церемонію запросили майже 2 тисячі гостей. Не змогли приїхати український та американський президенти та молодша невістка короля
У суботу, 6 травня, у Вестмінстерському абатстві відбулась коронація Чарльза ІІІ. Востаннє ця подія відбувалась ще 70 років тому, коли коронували матір нинішнього короля Великої Британії - Єлизавету ІІ. Варто зазначити, що це лише друга в історії коронація у цій державі, яку транслювали у прямому ефірі по телебаченню, і перша, яку транслювали в Інтернеті.
Процесія коронації складалася з п'яти етапів: визнання, клятва, помазання, інвеститура та коронація. Далі - зведення на престол та вшанування. Провідні світові ЗМІ пишуть, що організатором вдалося все зробити бездоганно.
Король їхав з Букінгемського палацу до Вестмінстерського абатства на кареті в супроводі дружини леді Каміли. А охороняти свою персону він доручив своїй молодшій сестрі, 72-річній принцесі Анні. Вона їхала на чорному коні, очолюючи процесію військових.
"Gold-Stick-in-Waiting" - так називається ця посада, яку історично монарх надає людині, якій найбільше довіряє у цьому житті. Цей привілей бере свій початок із часів династії Тюдорів, коли два офіцери — "Золотий жезл" і "Срібний жезл" розташовувалися поряд із монархом, щоб захистити його від небезпеки. Принцеса Анна, яка є не лише сестрою, а й найближчим другом брата зі самого дитинства, була неймовірно щасливою, що брат довірив їй цю роль.
В абатстві все було готово до приїзду короля. Архієпископ Кентерберійський Джастін Велбі та урочистий хор зустріли монарше подружжя.
Так виглядає корона Чарльза ІІІ, яку Джастін Велбі надягнув на нього після сповіді й присяги. Коронація і клятва - найурочистіші моменти церемонії, яка триває годину в стінах абатства годину.
Легендарне крісло Тюдорів, у якому сидить Чарльз ІІІ, має 700-річну історію. На ньому сиділи кілька десятків монархів, що правили країною. І щоразу їх коронували саме на цьому троні.
Після того, як свою корону отримав Чарльз, дійшла черга й до леді Каміли. Тепер вона не королева-консорт, а ЇЇ Величність королева Великобританії та Північної Ірландії - так звучить її титул.
Зауважимо, що тронний зал прикрасили у кольори українського прапора: блакитний та жовтий. Невідомо, чи це зробили із симпатії до України чи так збіглося, але саме ці кольори замовив король Чарльз ІІІ.
Найулюбленіший момент людей - вихід королівської родини на балкон. Вони можуть побачити монархів, вітаючи їх. Своєю чергою всі королівська родина вітає своїх підданих.
Сімдесят років Лондон такого не бачив. То ж цей момент - поява нового короля й королеви у супроводі найближчих родичів - справді історичний.
Королівська родина спостерігає за парадом та показовим прольотом сучасних військових літаків. На честь коронації в Лондонському Тауері й по всій столиці, по всій країні, в Гібралтарі, на Бермудських островах і на кораблях у відкритому морі пролунають фанфари й гарматні салюти. Пізніше члени королівської сім'ї зберуться на неформальний сімейний обід.
Цікавий момент: молодший син короля принц Гаррі також був присутній на коронації, однак без своєї дружини Меган Маркл. Повідомлялось, що вона не змогла приїхати, залишившись з маленькою донькою. Хоча ще кілька місяців тому у королівській родині сперечались, чи надсилати для Гаррі та його скандальної дружини запрошення.
Організатори церемонії посадили членів британської королівської сім'ї під час коронації так, що два ряди зайняли ті родичі Чарльза, які продовжують активно виконувати обов'язки членів королівської сім'ї. А непрацюючих посадили позаду. Гаррі сидів поруч із племінниками. А його старший брат Вільям - попереду.
Вільям і Кейт прибули із дітьми. Присутні здивовано обговорювали головний убір герцогині. Зазвичай на коронацію жінки королівської родини надягають тіару. Але Кейт Міддлтон захотіла вбрати вінок, який їх дуже личить.
На церемонії було близько 2 тисяч гостей. Президент України вирішив не полишати країну в ці дні, але Олена Зеленська приїхала. Її зустріли дуже тепло.
Щоб першій леді України не було сумно, Зеленський доручив прем'єр-міністру Денису Шмигалю супроводжувати Олену. З цією місією він впорався на відмінно.
Вочевидь президента США Джо Байдена також затримали вдома важливі справи. Джилл Байден та її онука приїхали без нього. Їх та Олену Зеленську організатори посадили поруч. І здається жінкам було про що поговорити.
До слова, Джилл та онука одяглися у кольори українського прапора. І це вже точно не збіг, а демонстрація солідарності з Україною.
Її у бочку меду підлили симпатики принцеси Діани та антимонархісти. Перші в день коронації активно спамили світлини із зображенням Леді Ді та писали, що справжня королева - вона. Навряд чи королева Каміла бачила ці пости, тому настрій їй точно ніхто не зіпсував.
Допоки натовп прихильників вишикувалися вздовж лондонських вулиць, сподіваючись побачити 74-річного короля Чарльза та 75-річну королеву, протестувальники з антимонархічної групи "Республіка" вирішили зіпсувати монархам свято. Вони зібралися на Трафальгарській площі з плакатами "Не мій король!" та голосно скандували це гасло.
Поліція затримала кількох особливо активних "республіканців". На хід церемонії їхні протести не вплинули.
Як писав Інформатор, Денис Шмигаль поїхав у Лондон не лише для участі в коронації. Він повідомив, що в Лондоні у нього також запланована низка зустрічей задля зміцнення відносин з одним із ключових наших союзників - Великобританією.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.