Від чого залежить швидкість прийняття рішень європейськими бюрократами
Українська влада вже зробила перші кроки для якнайшвидшого рішення про повноправне членство України в Європейському Союзі. І єврочиновники також ухвалили перші важливі рішення, що наближають цей заповітний день. Інформатор викладе в цьому матеріалі найважливіші аспекти та міркування, що впливають на подальше просування нашої країни до Євросоюзу. Як то кажуть, плюси-мінуси-підводні камені...
Не так давно посол ЄС в Україні Матті Маасікас опублікував фотографії, на яких Україна офіційно передала Євросоюзу заповнений опитувальник, необхідний для вступу нашої країни до ЄС. Цей документ складається з двох частин:
«Формальним кроком на шляху до членства в Європейському союзі» назвав президент Володимир Зеленський 18 квітня передачу опитувальника послу ЄС в Україні Матті Маасікасу.
«Ми розуміємо, що внутрішньо, ментально, в душі українці вже давно в Європі. Але кожна країна проходить цей шлях, і на жаль наша країна проходить цей шлях у такий трагічний період… Але народ України об'єднаний цією метою – повністю відчувати себе частиною вільної та об'єднаної Європи. Це є важливим сигналом для нас. Ми віримо, що отримаємо підтримку і щодо нашої роботи (на шляху до членства в ЄС – Ред.), і станемо у найкоротший термін державою-кандидатом. І після чого розпочнеться новий – фінальний етап. Я щиро вірю, що відповідь (Євросоюзу – Ред.) буде позитивною насамперед для історії нашого народу», - заявив президент Зеленський під час церемонії передачі заповненого екземпляра опитувальника.
При отриманні опитувальника посол ЄС Матті Маасікас зазначив, що також відчуває себе частиною команди, яка працює над набуттям Україною статусу кандидата на членство в ЄС. За його словами, відповіді України в анкеті-опитувачі «будуть дуже швидко проаналізовані».
Подія викликала в Україні пожвавлення тематики подальшої євроінтеграції України і те, які кроки Україна має зробити ще на цьому шляху.
Причому євроскептики стверджують, що процес ще може розтягнутися на невизначено тривалий термін, а єврооптимісти впевнено заявляють про особливу процедуру розгляду української заявки європейськими бюрократами, що має значно скоротити термін повного вступу нашої країни до Європейського Союзу. А вже терміни набуття кандидатського статусу – і тим паче!
Що буде далі
Після того, як Україна офіційно заповнила та відправила до європейських структур (Єврокомісія, Рада Європи тощо) першу частину опитувальника для вступу до ЄС, на український Кабмін та експертне співтовариство чекає наступна частина роботи – вона значно більша і складніша. Але за нинішніх особливих умов цілком реальна – для якнайшвидшого виконання.
Далі чекатимемо успішного проходження таких етапів:
Що думають експерти та політики
Серед експертів-міжнародників співзасновниця та одна із керівниць ДО «Європа без бар'єрів» Ірина Сушко має реноме людини, яка про взаємини України та Євросоюзу знає все. На її думку, подальший сценарій вступу нашої країни до ЄС (як і набуття статусу кандидата) дуже залежить не тільки від здатності нашого МЗС порозумітися з усіма країнами Євросоюзу, а й від другої частини опитувальника ЄС. Над заповненням цієї частини зараз активно працюють представники українського Кабміну та незалежні експертні групи.
«Там значно більше пунктів, ніж у першій частині (опитувальника – Ред.) – уявіть, що лише одних питань там на 238 сторінок! Тобто, з відповідями це може бути документ на 500-600 сторінок. Часу з боку ЄС для заповнення відпущено до 15 травня, а наша робоча група використовує для заповнення успішний досвід у цій сфері Албанії, Сербії, Боснії та Герцеговини. Але не думаю, що нам варто очікувати відповіді від європейської сторони раніше кінця травня, а можливо, і лише на початок червня», - пояснила Ірина Сушко у коментарі Інформатору ситуацію.
Загалом, за словами експертки, для української сторони завдання цілком зрозуміле та виконується кваліфікованими співробітниками. Тим більше, що під час заповнення другої частини опитувальника можна використати досвід підготовки відповідей, який Україна отримала ще при формуванні документів до Угоди про Асоціацію з ЄС кілька років тому.
Але водночас на ситуацію матиме великий вплив політичний контекст. Ідеться про те, що зазвичай європейська бюрократія працює дуже повільно. Але не цього разу. Наразі всі питання, пов'язані з наданням Україні статусу держави-кандидата у члени Євросоюзу, розглядатимуться дуже швидко. Причина зрозуміла - Україна у цей час віддає життя своїх найкращих синів і доньок у кривавих битвах з росією саме за право бути частинкою європейського цивілізаційного простору. І це розуміють і усвідомлюють, і цінують багато європейських політиків.
«Для деяких країн, можливо, і знадобляться додаткові дані, додаткові аргументи на підтримку України, або додаткова інформація щодо тих питань, відповіді на які для Єврокомісії будуть недостатніми. Особливо чутливими можуть стати пункти, пов'язані з реформою судової сфери, з роботою антикорупційних органів в Україні. І все це може як процес прискорювати, так і трохи сповільнювати», - уточнила Ірина Сушко.
Важливо додати, що Єврокомісія не є єдиною, хто оцінюватиме прогрес України на шляху до членства в ЄС. Є ще й національні уряди країн-членів Євросоюзу, і у багатьох із них цілком можуть виникнути додаткові уточнюючі питання, відповіді на які через різні причини важливі для громадян тієї чи іншої європейської країни. І всі вони так чи інакше висловлюватимуть своє політичне ставлення до України, а не лише даватиму оцінку технічної готовності до членства нашої країни в ЄС.
«І саме з цієї причини було б дуже вірним, якби Уряд та МЗС України зараз посилили роботу з представниками тих країн, у яких раніше були традиційно зі скепсисом сприймали прагнення України до ЄС. Але набуття статусу країни-кандидата – це вже саме по собі дуже висока планка, яку наша країна має взяти. І це тоді зніме безліч питань щодо подальшої європейської інтеграції України в ЄС», - наголосила в коментарі Інформатору виконавча директорка ДО «Європа без бар'єрів» Ірина Сушко.
Про важливість якнайшвидшого досягнення членства України в ЄС Інформатору також заявив народний депутат (фракція «Слуга народу») Микита Потураєв.
«Дуже важливо, щоб Україна вступила до Європейського Союзу якнайшвидше. Це кардинально змінить ситуацію у Європі. Зокрема, між різними частинами Європи з'явиться баланс – вступ України до ЄС означатиме, що Центральна та Східна Європа вперше матимуть можливість мати рівний голос із так званою «старою» Європою. Оскільки нам усім необхідно розуміти, що країни Центральної та Східної Європи – це держави, які точно знають, як небезпечна росія за чинного там авторитарного фашистського режиму», - заявив народний депутат у коментарі Інформатору.
Європа цінує подвиг народу України
Голова Європейської ради Шарль Мішель приїжджав до Києва з одноденним візитом 20 квітня. Вітаючи високого гостя спікер Ради Руслан Стефанчук подякував голові Євроради за те, що попри загрозу ракетних ударів по Києву гість здійснив візит до столиці України. І висловив таким чином свою позицію майже одразу після передачі першої частини опитувальника, необхідного для вступу України до ЄС.
«Це приклад реальної підтримки та вашої солідарності з українським народом. Хочу подякувати Європейській Раді за всі рішення щодо санкційної політики проти Росії; військової, фінансової допомоги Україні, а також допомоги українським тимчасовим переселенцям на території ЄС», - заявив голова українського парламенту Стефанчук під час зустрічі з Мішелем у Києві.
Руслан Стефанчук також наголосив, що, надавши відповіді на першу частину опитувальника щодо членства в Євросоюзі, тепер Україна дуже активно працюватиме над другою частиною. А сам спікер сподівається на якнайшвидше рішення з цього питання.
«Прошу зробити все, щоб це рішення було ухвалено якнайшвидше. У мене є мрія, щоб це сталося саме 9 травня і щоб показали росії, що таке справжній день перемоги», - наголосив спікер Ради.
Говорячи про цю зустріч у Раді, голова парламентського Комітету з питань інтеграції України в Євросоюз Іванна Клімпуш-Цинцадзе заявила журналістам, що зараз Україна зможе повніше зосередитися на активній роботі з Єврокомісією, і на роботі з країнами-членами ЄС для того, щоб отримати позитивні рішення на шляху до членства України у Європейському Союзі.
«Для перемоги України (у цій війні з росією – Ред.) Євросоюз може зробити зараз багато чого, зокрема, відмовитися від російського палива. І можна лише вітати анонсовані наміри Євроради припинити залежність ЄС від російських енергоносіїв – було б добре побачити рішення щодо ембарго на російську нафту вже у 6-му пакеті санкцій, який зараз обговорюється в Євросозі. І далі також розраховуємо побачити чіткі кроки щодо відмови від російського газу», - переконана Іванна Клімпуш-Цинцадзе.
Вона також висловила впевненість, що після перемоги Україна стане «зразком європейськості не лише на вигляд, а й за своєю суттю – з дотриманням прав і свобод людини», з чинним принципом верховенства права, демократії та свободи вибору.
«Оскільки саме за цю можливість – мати свободу вибору – Україна зараз і бореться з російським агресором», - резюмувала голова парламентського Комітету.
Під час відвідування главою Євроради звільнених від рашистської окупації передмість Києва – зокрема, міста Бородянка – і опинившись під сильним враженням від поїздки до місць, розшматованих війною, глава Європейської ради Шарль Мішель запевнив українців, що зробить все, що від нього залежить для прискорення прийняття України до Європейського союзу. Тому що таке рішення буде справедливим.
«Бородянка та Буча, та багато інших міст в Україні. Історія не забуде воєнних злочинів, які тут були скоєні. Не може бути миру без справедливості», – написав Шарль Мішель після закінчення поїздки.
За його словами, вже до кінця червня Єврокомісія надасть свої висновки щодо можливості України набути статусу кандидата в члени ЄС. І одразу після цього Європейська рада зможе розпочати дискусію з цього питання.
«Комісія має вісім місяців, щоб виступити зі суттєвою думкою. На кінець червня буде оголошено перші проміжні висновки. І ми можемо це додати до порядку денного Європейської ради, щоби була політична дискусія, діалог, щоб був прогрес. Але я хочу сказати, що я відчуваю дуже сильну підтримку, що можна надати конкретну підтримку Україні у вашому виборі на шляху до ЄС. Це дорога у ваше майбутнє», - наголосив глава Європейської ради під час підсумкової пресконференції, звертаючись до представників України.
Ні для кого не секрет, що в європейському політикумі зараз є різні думки, резони та міркування щодо подальшого розширення Євросоюзу. Але Україна та Європейська рада, Єврокомісія розпочали політичний процес, щоб обмінюватися думками. Причому, європейська перспектива для нашої країни не викликає серйозних сумнівів уже ні в кого в Євросоюзі.
Нагадаємо, ЄС вніс до чорного списку 20 російських авіакомпаній. Крім того, голова дипломатії ЄС описав двома словами дії окупантів в Україні.
Також Інформатор писав, що країни світу продовжують виганяти рашистських дипломатів.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте у нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.