Колективний імунітет: Моршин, який зміг
Невелике місто Моршин тепер багато хто називає феноменом, і містом здорового глузду. З 6-тисячного населення в цьому населеному пункті вакцинованих понад 74 %. І станом на 28 жовтня лише один госпіталізований із коронавірусною інфекцією. Але навіть у випадку з тим, хто потапив до лікарні, «зрада», скасовується, оскільки людина не щеплена від COVID-19.
Інформатор дізнався про цікаві подробиці, як курортному містечку Львівської області вдалося стати свого роду «медичним прототипом Ізраїлю» в українських реаліях.
Ситуацію в Моршині складно назвати щасливою нагодою або пояснити все вдалим збігом обставин. Просто у квітні цього року місцева влада спрацювала на випередження, не чекаючи вказівок згори. Глава міста Руслан Ільницький оцінив економічну ситуацію в умовах пандемії та й написав листа до столиці – до Кабміну.
«Я звернувся до прем'єр-міністра України, розповів всю ситуацію в Моршині та запропонував розглянути можливість реалізації у нашому місті так званого пілотного проекту. Йдеться про синхронне вакцинування від COVID-19 всього дорослого населення. Одночасно і, як визначили у МОЗ, до 1 травня цього року. Це, на нашу думку, забезпечувало безпечні умови для населення та мешканців міста. І це дозволить Моршину відновити економіку», – пояснив свою позицію Руслан Ільницький у відеозверненні на сторінці Моршинської міської ради на сторінці у Facebook .
Нагадаємо, що на той момент в Україні звичайних людей вакцинували за принципом пріоритетних груп, оскільки вакцин для всіх бажаючих не вистачало. Моршин же «вибив» собі ексклюзивне право щепитися без черг.
Як пояснив у коментарі Інформатору міський голова Моршина, ідея полягала у тому, щоб стати безпечним містом, сформувавши колективний імунітет.
Як це виглядало? Нам давали на замовлення досить вакцин і щодня підвозили стільки, скільки необхідно. Єдине, що вакцина тоді була доступною для нас CoronaVac. До пілотного проекту ми мали ще кілька доз вакцини AstraZeneca. А до 5 липня був лише CoronaVac. Ну і потім ми вже отримали Pfizer», – пояснив Руслан Ільницький.
Зупинимося докладніше на самих вакцинах.
Коли Міністерство охорони здоров'я дозволило вакцинуватися всьому населенню без черги, багато хто відмовлявся щеплюватися китайським CoronaVac. Мовляв, ефективність вакцини низька - лише від 50 % до 85 % (щоправда, у Туреччині довели ефективність на рівні 91 % – ред.), так, і Європейський Союз її визнає. Ось AstraZeneca чи Pfizer: і ефективність понад 92 %, і ЄС рекомендує!
Як результат - місто Моршин зараз досить спокійно переживає чергову хвилю пандемії із вакцинацією своїх городян на рівні 74%. Як виявилося, після двох доз CoronaVac люди, навіть якщо і хворіють на COVID-19, то у легкій формі і без необхідності їх госпіталізації.
«Наразі в нас тривалий час не було госпіталізації. В нас тільки одна людина зараз у лікарні, яка не вакцинована. Серед вакцинованих шпиталізованих немає. Думаю, це теж дуже добрий показник», – резюмував мер Моршина.
Слід зазначити, що й той єдиний випадок госпіталізації вже завершився. На момент підготовки цього матеріалу до публікації головлікар Моршинської міської лікарні Геннадій Юкшинський запевнив, що єдиного госпіталізованого вже готують до виписки додому із позитивною динамікою одужання.
І хоч у Моршині частка вакцинованих порівняно з усією Україною дуже висока, добитися 100% охоплення населення щепленням від коронавірусу і тут не вдається. Чому? Пояснення дуже просте. У курортному місті, як і скрізь, є ті, хто проти імунізації.
«Ті, хто категорично проти вакцинації, були від початку. І ми дуже активні дебати проводили. Ми намагаємося максимально поширювати аргументи фахівців, щоб інформаційно в кількісному плані перемогти противників вакцин, бо, як на мене, предметної дискусії там не виходить. Там штампи та зомбування. Тому ми пробували з ними якось дискутувати, але зараз уже, щиро кажучи, не дуже пробуємо», – розповідає моршинський мер Руслан Ільницький.
А ось головлікар місцевої лікарні Геннадій Юкшинський налаштований цілком оптимістично. За його словами, процес вакцинації знову активізувався – на тлі запровадження «червоних» зон та різних обмежень для нещеплених.
Саме тому керівник медустанови ставить перед Моршином нові амбітні плани щодо вакцинації.
«Наш пункт вакцинації активно працює із квітня 2021 року. Наразі активність людей посилилася. За останні тиждень-другий нам дуже втішно, що люди знову пішли на вакцинацію, бо літо в цьому сенсі було таке собі. У нас поки що немає необхідності в ревакцинації, ми зосередилися на досягненні ще більшого відсотка вакцинованих. Сподіваюся, найближчого місяця вдасться вакцинувати 80% – а то й більше – нашого населення міста», - каже Геннадій Юкшинський.
Також головлікар запевняє, що вже зараз Моршин може похвалитися відносним колективним імунітетом.
Нагадаємо, що таку ж мету мають багато передових країн і, зокрема, Україна. У коментарі Інформатору кандидат медичних наук, інфекціоніст Анатолій Печінка пояснив, що «для досягнення колективного імунітету нам потрібно, щоби три чверті дорослого населення перехворіло або вакцинувалося». І хоча приклад Ізраїлю, де відсоток щепленого населення становить 67%, показує, що ефективність вакцин неоднозначна, приклад Моршина каже, що щеплення – найкраща профілактика хвороби та летальності.
І все ж, задля справедливості уточнимо, що експеримент з одночасною вакцинацією проходив тільки в місті Моршин, навіть не у всій Моршинській об'єднаній територіальній громаді (ОТГ). Вже зараз, за словами мера Руслана Ільницького, активно починають щепитися також і жителі інших населених пунктів громади, які розташовані по сусідству.
Станом на кінець жовтня із понад 325 тисяч населення Стрийського району (куди адміністративно входить Моршин) повністю вакциновано 47 тисяч людей.
«Ми близько 70 офіційних листів за період пандемії направили головам ОТГ щодо варіантів покращення вакцинальної кампанії у їхніх територіальних громадах, що входять до Стрийського району. Основна проблема – це дезінформація про неефективність та шкоду вакцин. Є частково і недоробка вже лікарів первинки – я маю на увазі сімейних лікарів, які мають підписані декларації з пацієнтами. Але знову ж таки широко поширена дезінформація людей у соціальних мережах. І вона має величезний вплив, на жаль», – пояснює заступник голови Стрийської РДА Володимир Швед.
Серед добрих новин те, що останнім часом запит на вакцинацію загалом у районі відчутно зріс. На думку Володимира Шведа, річ у привілеях. Люди просто відчули переваги від отримання щеплень у момент, коли Львівська область опинилася у «червоній» зоні. Про критичну ситуацію з киснем або про нестачу місць для хворих на COVID-19 мова, на щастя, не йдеться, тільки про комфорт.
«В нас в опорній лікарні (району 190 ковидних ліжок, з них 160 заповнено. А на рахунок вакцинації, останні 3-4 місяці в наших пунктах вакцинації не було черг, тобто – і навантаження на медичні бригади там. А зараз уже з'явилися І ми думаємо над тим, як організувати ще більше таких пунктів вакцинації", - ділиться з Інформатором заступник голови Стрийської РДА.
А ось на питання про подальші експерименти та наукові прориви мер Моршина відповів з усмішкою, мовляв, він не проти, але поки що зосереджений на охопленні вакцинацією всього свого ОТГ.
" Третьою дозою, як в Ізраїлі, поки не вакцинуємо. Я чув, що Всесвітня організація охорони здоров'я рекомендує вакцинувати дітей від 12 років. Я теж вважаю, що вже можна було б. Але в нас зараз тільки дискусії з цього приводу йдуть. І ці дискусії в активній фазі", - повідомив Руслан Ільницький.
Чи вийде в решти і в тій що зосталася частині України повторити цей успішний медичний досвід і приклад Моршина - питання зараз риторичне. Але, як показує практика Ізраїлю, кількість щеплених збільшується, коли люди разом із COVID-сертифікатом отримують можливість жити, як і раніше – без особливих обмежень.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live . Підписатися на канал у Viber можна тут .