Винаймачі не злякались відключення електроенергії та ракетних обстрілів, але скорегували критерії оренди
Вартість орендованого житла у Києві ще не повернулася до довоєнного рівня. Але у порівнянні з літніми місяцями зросла на 30−40%. Як змінюється попит на оренду столичних квартир і що впливає на її ціну останнім часом?
З початком осені в Києві відбувся стрибок цін на оренду житла. Справдилися прогнози експертів, які попереджали про очікуване зростання вартості оренди через переїзди людей у великі міста та повернення до дому киян. До цього додалось й те, що до Києва продовжили переїжджати українці зі східних і південних регіонів країни, де точаться активні бойові дії.
Восени попит на оренду житла в Києві перевищив довоєнні показники і станом на 20 вересня склав 120% від рівня, який був 23 лютого 2022 року. На початку жовтня вибір варіантів квартир у Києві налічував понад 19 тисяч оголошень на базі OLX.
Однак 10 вересня, після першої хвилі ракетних атак рф на Київ, кількість запитів на оренду квартир у столиці впала на 25%. Правда, лише на один день. Українці швидко адаптувалися до нових реалій, і продовжили шукати та знаходити житло. А ціни на оренду продовжили зростати.
Вартість оренди квартир в Києві за один місяць – з 8 жовтня до 9 листопада – зросла на 1 100 грн, або на 7,6%. Такі дані наводить пошуковик нерухомості M2bomber. Якщо зняти квартиру на початку жовтня коштувало у середньому 13 200 грн, то в листопаді – 14 300 грн.
Однокімнатні квартири наразі найчастіше здають по 7 800 грн (17% оголошень). Крім того, найбільш часто зустрічаються такі ціни на оренду “однушки”:
Двокімнатні квартири найчастіше здають по 12 000 грн (9,3% оголошень). Трикімнатні – по 10 000 грн (8%).
Найдорожче оренда житла коштує у Печерському районі столиці – в середньому 21 000 грн. Найдешевше – у Деснянському, 8 500 грн.
Очікується, що надалі ринок стабілізується і перейде до звичного поступового зростання у відповідності із ростом рівня інфляції. Саме інфляція та попит з боку переселенців – ті два фактори, які будуть впливати на вартість оренди й надалі, вважають експерти.
“З одного боку, рівень зарплат в Україні знизився, а ціни значно зросли, тож можливості значно підвищувати вартість оренди немає. А з іншого – ціни досить швидкими темпами повертаються до 24 лютого.Такими темпами, ймовірно, до травня оренда квартири буде приблизно на 20% дорожчою”, – прогнозує Олена Гайдамаха, голова Київського міського відділення Асоціації фахівців із нерухомості України.
“На другий день після масованих атак на Київ уже була угода з переїздом із центральної частини міста на лівий берег”, – розповіла Олена Гайдамаха.
За словами ріелтора, ті, хто все-таки хоче жити в центрі столиці, обирають місця ближче до урядового кварталу, які вважаються більш захищеними.
Вплинули на приоритети орендарів і відключення електроенергії. Найбільший попит, за спостереженнями експертів, у Києві наразі мають квартири, розташовані на “низьких” поверхах. Люди хочуть запобігти необхідності підніматися пішки на 15-й поверх або можливості застрягти в ліфті під час відключення світла.
“Крім вимог до безпеки та віддаленості від об’єктів енергетичної інфраструктури, в орендарів та покупців формується ще одна вимога до майбутнього житла: здатність зберігати тепло. І тут, в порівнянні з холодними сталінками та панельками, утеплені новобудови, зведені за сучасними нормами, виглядають більш конкурентоспроможними. Це може стати однією з причин підвищення попиту на них в тих областях, де росія продовжуватиме свої терористичні дії”, – прогнозує маркетинг-директор агентства ЛУН Денис Суділковський.
У випадку будинків, що обладнані автономними системами опалення, стверджують експерти, можуть розглядатися індивідуальні умови сплати комуналки.
Раніше Інформатор повідомляв, що скоро в Україні запрацює програма “Доступна іпотека”. Також ми писали, що в Україні спростили процес придбання житла для військових.
Ольга Чорна