Взимку за оптимістичним сценарієм українці сидітимуть по 5 годин на добу без світла - Financial Times

Основне занепокоєння цієї зими – це пошкодження головних електростанцій, а не підстанцій, які здебільшого захищені захисним кожухом і швидко ремонтуються

Блекаут
Блекаут

Напередодні третьої та найбільш випробувальної для України зими війни зростає критика щодо повільної реакції уряду на атаки Росії на енергетичну мережу та її пріоритети під час відновлення. Міністра енергетики Германа Галущенка критикували за те, що він зволікав на два роки з децентралізацією виробництва електроенергії, щоб воно було менш вразливим до атак Росії. Міністерство енергетики почало робити кроки щодо будівництва менших електростанцій лише цього літа, коли уряд оголосив про дешеві кредити для залучення інвесторів у ці проекти. Про те, як Україна пройде третю зиму під час війни, 30 вересня пише Financial Times. 

Але критики Міненерго кажуть, що ці зусилля слід було розпочати у 2022 році, невдовзі після повномасштабного вторгнення Росії, коли Москва зайнялася енергетичною системою України, і що за цей період можна було побудувати сотні менших газових станцій або проектів з відновлюваної енергетики.

Галущенко, кажуть експерти та чиновники, натомість лобіював будівництво великих і дорогих ядерних реакторів, будівництво яких займає від семи до десяти років. До того, як стати міністром у 2021 році, Галущенко був віце-президентом держатомної компанії "Енергоатом".
Міністерство повідомило Financial Times, що розробило стратегію та створило умови для децентралізації, але відмовилося навести приклади, пославшись на обмеження воєнного часу. Він додав, що розвиток атомної генерації «забезпечить потреби країни у відновленні та енергетичну стабільність у майбутньому».

Плани щодо децентралізації, висунуті у 2022 році, коли Росія вперше почала вражати систему, були проігноровані, сказала Вікторія Войціцька, енергетичний експерт і колишній член парламентського енергетичного комітету. «Ми бачили, як [Галущенко] просуває проект будівництва нових ядерних реакторів ...це не допоможе нам пережити цю та наступну зиму».
Володимир Омельченко, директор енергетичних програм аналітичного центру «Центр Разумкова», сказав Financial Times, що менші децентралізовані електростанції, окрім того, що вони менш вразливі до атак, займають близько півтора року і «набагато дешевші», ніж ремонт або будівництво. великі генеруючі потужності.

Після руйнівних атак цієї весни, які знищили 9 ГВт з 19 ГВт електроенергії країни, українські енергетичні компанії відремонтували деякі пошкоджені електростанції та побудували захисні укриття, щоб захистити їх від подальших ударів. Україна також збільшила імпорт електроенергії з Європи, щоб компенсувати дефіцит, що, за словами прем'єр-міністра Греції Кіріакоса Міцотакіса, призвело до стрибка цін у південній Європі.

Але навіть у цьому випадку, за найкращим сценарієм, цієї зими країна залишатиметься без електрики в середньому п’ять годин на день, за даними найбільшої енергетичної компанії України ДТЕК — і це якщо Росія знову не нападе і температура не опуститься нижче. -15C.

«В України є короткостроковий план, як пережити цю зиму, але щоб гарантувати нашу енергетичну безпеку наступними зимами, ми повинні децентралізувати енергосистему України», — заявив генеральний директор ДТЕК Максим Тимченко.

На три атомні електростанції, що залишилися в Україні, припадає майже половина виробництва електроенергії в країні, і два реактори потрібно буде замінити через 10 років. У січні Галущенко заявив, що "Енергоатом" почне будівництво чотирьох нових реакторів. Але малоймовірно, що компанія, яка була втягнута в корупційні скандали, зможе залучити необхідні мільярди доларів. Плани Галущенка придбати в Болгарії вживані російські технології за 600 мільйонів доларів були зупинені після протестів законодавців цього літа.

Єдиною українською енергетичною компанією, яка залучила значне міжнародне фінансування, є державна Укренерго. Але після скандального звільнення її керівника Володимира Кудрицького 3 вересня продовження інвестицій висить на волосині. За словами Кудрицького, запроваджена в липні схема кредитування інвесторів у малі електростанції приведе на ринок десятки нових гравців і створить конкуренцію для Енергоатому, що міністерство намагалося відкласти.

Основне занепокоєння цієї зими – це пошкодження головних електростанцій, а не підстанцій, які здебільшого захищені захисним кожухом і швидко ремонтуються, сказав Кудрицький.
«Дефіцит і знеструмлення неминучі», — сказав Кудрицький. «Це питання, наскільки вони малі чи великі, і це залежить від того, наскільки захищені електростанції. Протиповітряна оборона є абсолютно критичною, і децентралізація має відбуватися паралельно».

Як писав Інформатор, НЕК "Укренерго" уклало 63 угоди на будівництво споруд 2 рівню захисту для своїх трансформаторних підстанцій. 2 угоди з цього переліку розірвали. Також цікаві й підрядники: Корпорація "Союз" з Одеси, фірми директора якої до 2017 року працювали у Росії; найбільша будівельна компанія Харкова "Трест Житлобуд-1", через виділення землі якій Михайло Добкін міг сісти за ґрати на 12 років; компанія з Броварів "Мостобудівельний загін №112", пов'язана з колишнім народним депутатом України від Партії регіонів та нинішнім головою Федерації боксу України Володимиром Продивусом.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube