Дії Укренерго, яке передало фірмі партнера Коломойського електроенергії на 1,4 млрд грн без оплати, визнали недобросовісними - рішення суду

Апеляційний суд підтвердив висновки інстанції про те, що НЕК "Укренерго" здійснювало відпуск електроенергії компанії, що перебувала у дефолтному стані, що заборонено правилами ринку, затвердженими НКРЕКП

Укренерго
Суд визнав дії Укренерго з відпуску електроенергії боржнику на 1,4 млрд грн недобросовісними

Північний апеляційний господарський суд розглянув справу надання НЕК «Укренерго» електроенергії компанії ТОВ «Юнайтед Енерджі» без отримання оплати всупереч правилам енергоринку у березні 2022 року. На думку судді, поведінка «Укренерго» була недобросовісною. Вона була спрямована на настання гарантійного випадку для отримання виплати від банку-гаранта.

Як пише видання "РБК-Україна", відповідне рішення Північний апеляційний господарський суд ухвалив 17 вересня за позовом "Банку Альянс" до НЕК "Укренерго" та "Юнайтед Енерджі", залишивши у силі рішення Господарського суду Києва від 17 квітня про визнання гарантії такою, що не підлягає виконанню та визнання припиненим зобов'язання банку. Апеляційний суд підтвердив висновки інстанції про те, що НЕК "Укренерго" здійснювало відпуск електроенергії компанії, що перебувала у дефолтному стані, що заборонено правилами ринку, затвердженими НКРЕКП та не вжило необхідних заходів для списання коштів боржника з його рахунку в "Ощадбанку".

"ПрАТ "НЕК "Укренерго" всупереч п. 1.7.5. Правил ринку, на період існування у ТОВ "Юнайтед Енерджі" статусу "дефолтний", не було вжито до боржника таких заходів, а саме, не було зупинено майбутні та скасовано чинні реєстрації двосторонніх договорів щодо продажу електричної енергії, не було встановлено нульовий обсяг продажу електроенергії, не було надіслано кожного робочого дня о 10:30 до уповноваженого банку довідку щодо розміру заборгованості ТОВ "Юнайтед Енерджі" з оплати вартості його небалансів для списання коштів рахунку боржника і спрямування вказаних коштів на погашення його заборгованості", - йдеться у рішенні.

Суд зазначив, що "Укренерго" припинило постачати електроенергію боржнику лише після того, як загальний обсяг заборгованості боржника перевищив суму виданої банківської гарантії.

"Направлення надалі вимог банку сукупно вказують на те, що поведінка ПрАТ «НЕК "Укренерго" була недобросовісною, і була спрямована на настання гарантійного випадку з метою отримання від банку виплати коштів за гарантією. Тобто, своєю недобросовісною поведінкою ПрАТ «НЕК "Укренерго" сприяв настанню відкладальної обставини – порушенню боржником основного зобов’язання (збільшенню заборгованості за договором та неможливості виконання ним свого зобов’язання), якою обумовлено настання обов’язку у гаранта, а тому враховуючи положення ч. 4 ст. 212 ЦК України, слід вважати, що передбачена гарантією обставина для виплати банком бенефіціару коштів в рахунок погашення заборгованості ТОВ "Юнайтед Енерджі" за продану йому електроенергію для врегулювання небалансу після набуття ним статусу "дефолтний" є такою, що не настала", - зазначається у рішенні.

Справа про крадіжку в Укренерго електроенергії під час війни

Раніше Інформатор писав, що 24 вересня НАБУ і САП скерували до суду справу за обвинуваченням чотирьох осіб — учасників схеми заволодіння під час воєнного стану електричною енергією ПрАТ «НЕК «Укренерго» та легалізації отриманих від її продажу коштів. У березні 2022 року ТОВ «Юнайтед Енерджі», на той час один з найбільших в Україні трейдерів, заволоділо електроенергією ПрАТ «НЕК «Укренерго» на суму понад 716 млн грн, а кошти отриманні від її продажу, легалізували, перерахувавши на рахунки компанії-нерезидента, зареєстрованої на території Швейцарської Конфедерації.

"Заволодіння електричною енергією та легалізація коштів від її продажу стала можлива внаслідок зловживання службовим становищем головою правління одного з комерційних банків та начальником департаменту ПрАТ «НЕК «Укренерго». Голова правління банку одноособово та з порушенням встановленої процедури ухвалила рішення про видачу банківської гарантії приватній компанії. Після виникнення у приватної компанії заборгованості перед ПрАТ «НЕК «Укренерго» держпідприємство звернулося з вимогою до банку про погашення такої заборгованості, однак голова правління неправомірно відмовила. Водночас начальник департаменту ПрАТ «НЕК «Укренерго» попри наявну заборгованість компанії за раніше відібрану електроенергію не вжив заходів щодо переведення компанії в дефолт та забезпечив надалі продаж електроенергії", - йшлося в повідомленні. 

Судити будуть бізнес-партнера Ігоря Коломойського Михайла Кіпермана, який за версією обвинувачення організував усю схему. Заочно судитимуть голову правління банку Альянс Юлію Фролову, ексдиректора департаменту адміністратора розрахунків Укренерго Дмитра Кондрашова. Керівника приватної компанії Юнайтед Енерджі Андрія Короткевія-Лещенка судитимуть очно, він в Україні. На кошти у сумі понад 700 млн грн на рахунках залучених до схеми компаній, зареєстрованих в Україні, накладено арешт з метою спеціальної конфіскації. У порядку міжнародного співробітництва також арештовані кошти на рахунках підконтрольної організатору схеми швейцарській компанії. При цьому були зафіксовані спроби зняття арешту зацікавленими особами шляхом надсилання на адресу відповідних закордонних правоохоронних органів підроблених листів від імені детективів та прокурорів.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube