Президент розповів про затримки постачання зброї, провал контрнаступу-2023, а також про те, що чекає на Україну найближчими місяцями
У неділю, 25 лютого, відбулася велика пресконференція президента Володимира Зеленського у межах форуму “Україна. 2024”. Він відповів на запитання журналістів після виступів представників військово-політичного керівництва країни. Зокрема, глава держави розповів про причини провалу контрнаступу, розкрив втрати українського війська на фронті, розповів про плани на цей воєнний рік, а також про фактори, які можуть вплинути події в Україні та світі.
Виступ президента тривав дві години. Інформатор зібрав головні заяви Зеленського.
Глава держави заявив, що ініціатива стосовно переговорів або формул миру може йти лише від України. Перший саміт щодо миру відбудеться у Швейцарії, а стосовно другого він хоче, щоб захід відбувся не на європейському континенті. На першому саміті буде розроблено план, після чого країни технічно розбиратимуться з кризами, які спровокувала війна. Але напряму з росією його не узгоджуватимуть.
“Це не означає, що росія прийме цей документ. Але в будь-якому випадку ми говоримо, що цей документ буде представлений переговорниками у тому чи іншому форматі російській стороні. І ми будемо готові до другого саміту, до відповідних дипломатичних кроків щодо справедливого миру та завершення війни”, – сказав він.
Щодо переговорів з російським диктатором володимиром путіним Зеленський запитав у відповідь, “чи є сенс говорити з глухою людиною”. Втім, Україна може запропонувати йому майданчик, де він зможе визнати поразку росії у війні.
“Чи програє Україна у цій війні? Я впевнений, що ні. Найскладніше було 24 лютого два роки тому. Принаймні у нас немає альтернативи не перемогти, немає можливості програти. Що таке, якщо Україна програє? Нас не буде, не буде нашого існування, тому нам не підходить такий фінал”, – зазначив президент.
За його словами, доля нашої держави у цій війні та, зокрема, якою буде кількість жертв, залежить від рішень західних партнерів щодо допомоги нам. Якщо ж путіну доведеться робити “кроки назад”, це вплине на його суспільство, тому йому доведеться думати лише про внутрішню безпеки. Втім, сьогодні диктатор оперує фактами та цифрами, які говорять про його плани керувати росією до 2030-го року. Але Україні “хотілося б покінчити з ним раніше”, як підкреслив президент.
Президент розповів, що наразі співвідношення сил між Україною та країною-агресоркою приблизно 1:7. Втім, потрібно хоча б 1:1,5, щоб ЗСУ могли йти в наступ та звільняти території.
“Поки не буде такої кількості, ми можемо стояти чи втрачати 50-100 метрів, на жаль. Все це важливо, але стратегічно вирішують військові, що стратегічно важливіше не втратити людей”, – зазначив він.
Зеленський вперше за два роки повномасштабного вторгнення розкрив втрати нашої країни. За його словами, загинули 31 тисяча українських військових. У росіян, як він додав, близько 180 тисяч загиблих і до 500 тисяч втрат загалом у сумі з пораненими.
Володимир Зеленський заявив, що тези стосовно його “нелигітимності” після травня, коли б мали відбутися вибори, є російським наративом та програмою ворога. Це підтверджують розвідки країн “Великої сімки”. Зокрема, є документи з подробицями щодо цієї програми, які містять навіть суми грошей, що отримують ті хто просуває російські настрої.
За словами президента, на фронті не все йде за планом. Втім, багато речей залежать від іноземних партнерів.
“Головне - мати план, і цей план у нас є. Я не можу назвати деталі… що менше людей знають плани української армії, то швидше буде перемога. Наші плани восени минулого року були на столі Кремля до того, як почалися контрнаступальні дії. Крапка”, – підкреслив він.
Крім того, з боку іноземних партнерів були затримки постачання військової техніки. Це спостерігається і зараз.
“У нас був кулак для контрнаступу. Не казатиму скільки всього готувалося, але до сьогодні з того пакета (допомога від партнерів, - ред.) досі чотири бригади голі, без техніки, про яку домовлялися. Чи могли воювати ці чотири бригади? Ні, вони стояли і чекали на техніку. Є питання і потрібно на них відповісти, для цього і потрібен аудит”, – наголосив глава держави.
Зеленський відповів, чи можливе скорочення міністрів в Україні через дефіцит коштів. За його словами, це може статися включно зі скорочення інфраструктури держави.
“Є такий формат, ми до нього підготовлені. Зменшення кількості міністерств, міністрів. Я думаю, що показником буде розуміння того, що у нас буде навесні. Місяць-два і будемо розуміти”, – сказав він.
Щодо плану на воєнний рік президент відповів, що не може розкрити подробиць. Але він пов’язаний зі зміною військового керівництва.
“Планів готуватиметься декілька через витік інформації. Ну а чому я когось міняю (Валерія Залужного на Олександра Сирського – ред.) це наші внутрішні моменти”, – додав президент.
Зеленський зазначив, що саме від цього року буде залежати, який саме формат завершення війни реалізується у майбутньому. Саме третій рік стане переломним і від нього буде залежати формат закінчення війни.
Найближчими місяцями Україні буде складно, адже у США політична ситуація залишається невизначеною і це також впливає на ЄС. Крім того, росія готує новий наступ на кінець весни - початок літа.
“Вони готуватимуться, ми готуватимемося до бою... Ми зі свого боку підготуємо свій план і йтимемо за ним. Переломним моментом стануть вибори в США і з того моменту розумітимемо, що станеться після цього”, – сказав президент.
Водночас він наголосив, що засоби ППО також могли б суттєво вплинути на ситуацію. Зокрема, збільшості кількості Patriot, які можна було б поставити ближче до фронту.
“Ми зламали б їхню оборону і пішли вперед. 10 Patriot - це кардинально змінило б ситуацію. Україна цього не має. Значить, це не всім потрібно, значить не все можливо, або значить, що це все попереду. Від цього залежить, яким буде кінець цього року”, – підсумував Зеленський.
У неділю, 25 лютого, перед пресконференцією Зеленського також відбувся виступ представників військово-політичного керівництва України у межах форуму “Україна. Рік 2024”. Спікери говорили про майбутнє держави як у політичному полі, так і у воєнному питанні.
На ньому виступили, зокрема, прем'єр-міністр Денис Шмигаль, голова Верховної Ради Руслан Стефанчук, начальник ГУР Кирило Буданов, керівник СБУ Василь Малюк, міністр цифрової трансформації Михайло Федоров, омбудсмен Дмитро Лубінець, керівник ОП Андрій Єрмак та інші. Серед тем, яких торкнулися представники військово-політичного керівництва, - український оборонно-промисловий комплекс, мільйон дронів для ЗСУ, західна допомога, відповідь Польщі на дії на кордоні та плани на 2024 рік.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.