“Втома від України”: як і для чого іноземні ЗМІ підштовхують Зеленського до перемовин з рф

Читать на русском

Журналісти розмірковують над перемовинами України та росії

Читать на русском
“Втома від України”: як і для чого іноземні ЗМІ підштовхують Зеленського до перемовин з рф
Захоплення Зеленським змінилося незгодою з його категоричністю та нерозумінням цього

Журналісти розмірковують над перемовинами України та росії

Американська преса публікує статті, в яких порушує питання доцільності перемовин Зеленського з путіним і шукає все більше аргументів. Це показово, адже і кандидати на виборах до Конгресу США демонструють нелояльне ставлення до України в цій війні. Чому це відбувається і чи матиме серйозні наслідки для нас?

Візит радника з нацбезпеки США

4 листопада з неоголошеним візитом радник президента США з питань національної безпеки Джейк Саліван прибув до Києва. Окрім Володимира Зеленського, з ним зустрівся і керівник Офісу Президента Андрій Єрмак. Радника ознайомили з поточною ситуацією на фронті. До розмови доєднався і Залужний. 

Окремо приділили увагу майбутній зустрічі G20, яка відбудеться 15-16 листопада в Індонезії. Андрій Єрмак висловив сподівання, що український мирний план стане одним з питань, яке порушать на зустрічі:

«Ми маємо сьогодні чітко формулювати, що є українським мирним планом. Він був озвучений Президентом Зеленським під час онлайн-виступу на Генеральній Асамблеї ООН. Цей план базується на тих принципах, проти яких сьогодні дуже складно виступати комусь, хто поважає Статут ООН, територіальну цілісність, міжнародно визнані кордони та міжнародне право, яке передбачає відповідальність за кримінальні злочини», – сказав керівник Офісу Президента. 

Також Єрмак нагадав, що Президент України не братиме участі в заході, якщо там буде присутній путін. Джейк Саліван висловив свою позицію: він не згоден з деякими російськими посадовцями, які вважають, що окуповані українські території мають залишитись за росією. Саме вона, на думку спікера, розпочала цю війну, і може швидко завершити її, припинивши окупацію. Також радник Байдена нагадав його слова про те, питання цілісності України неможна обговорювати без участі України (“Нічого про Україну без України”). 

Тоді яким чином на зустрічі G20 учасники обговорюватимуть питання України? Чи не на це натякає Саліван?

Фото: Офіс Президента
Фото: Офіс Президента

Як змінювалась риторика Зеленського

Президент України не був таким безкомпромісним протягом всієї повномасштабної війни. 27 лютого, на четвертий день після вторгнення росії, він погодився на перемовини в будь-якому місті, звідки не летять ракети. Натякав на Мінськ, адже саме звідти, за словами Зеленського, летіли ракети і йшла важка техніка на територію України. 

"Звісно, ми хочемо міра. Ми хочемо зустрічатись. Ми хочемо закінчення війни. Варшава, Братислава, Будапешт, Стамбул, Баку – це все ми пропонували російській стороні", – сказав Зеленський під час свого виступу

На 23 день після початку повномасштабного вторгнення Зеленський також пропонував зустріч. 

І перемовини дійсно були – щоправда, не між президентами України та рф. Українська делегація, в складі якої були голова фракції "Слуга народу" Давід Арахамія, міністр оборони Рєзніков, радник Президента Подоляк та інші посадовці та депутати, зустрілася з представниками рф. Перемовини відбувались знову і знову, проте єдине, до чого змогли дійти сторони, – це до організації гуманітарних коридорів і доставки продуктів та ліків в найбільш небезпечних районах. Як показав досвід Маріуполя, навіть ці домовленості дотриматись окупантам було вкрай важко, іноді – неможливо. Не кажучи вже про звільнення України та припинення вогню з боку тих, хто його розпочав. В травні стало відомо, що перемовини припинилися. Про це ЗМІ писали, посилаючись на Подоляка. 

30 вересня Зеленський підписав наказ РНБО про відмову від перемовин з росією. Пізніше він пояснив це тим, що згоден розмовляти, якщо президентом росії буде інша людина. Президент України підписав наказ після того, як путін оголосив про анексію окупованих територій.

Президент змінив свою думку щодо перемовин з путіним
Президент змінив свою думку щодо перемовин з путіним

Що пишуть іноземні ЗМІ

Риторика змінюється зворотно пропорційно риториці Зеленського – всерйоз розглядаються альтернативи перемоги. В The Washington Post опублікували статтю "США приватно просять Україну показати, що вони відкриті для перемовин з росією". Автори звертають увагу на те, якими категоричними стали українці. Нагадали про реакцію на твіти Ілона Маска. І навіть дорікають допомогою США. 

"Хоча західні офіційні особи також глибоко скептично ставляться до цілей росії, їх дратують різкі публічні докори України, адже Київ, як і раніше, повністю залежить від допомоги Заходу. Обман донорів та відмова від перемовин можуть у довготерміновій перспективі нашкодити Києву, кажуть посадовці", - цитуємо статтю. 

Журналісти наводять приклади світових лідерів, які звертаються до Зеленського і просять його піти на цей крок. Роблять висновок, що Президент стоїть перед викликом: звертатись до своїх виборців, які постраждали від російської агресії, і до іноземної аудиторії, яка дає необхідну зброю. 

"Щоб мотивувати українців всередині країни, Зеленський просував перемогу, а не врегулювання, і став символом непокори, який мотивує українські сили на полі битви". 

WSJ опублікував статтю на підставі інформації, отриманої від неназваних офіційних осіб, про те, що Саліван спілкувався з радниками путіна Юрієм Ушаковим і Миколою Патрушевим. За даними WSJ, Білий Дім не підтвердив це публічно, Кремль не відповів на запит коментаря. А прессекретар Ради національної безпеки Едріан Уотсон відповів: “Люди заявляють про багато чого” і відмовився від подробиць. Джерело видання повідомляло ніби мета розмови - знизити ризики ескалації конфлікту та застосування ядерної зброї. 

Чому риторика іноземних ЗМІ змінилась

І саме ескалація конфлікту може бути однією з причин зменшення амбіцій США сприяти перемозі України. А якщо конкретніше – резервування оборонного потенціалу США для непередбачуваних обставин. На WSJ вийшла колонка редактора про погрозу великої війни для США і неготовність штатів до неї. Автори посилаються на адмірала ВМС Чарльза Річарда, офіцера Стратегічного командування США. На його думку, стримувати Китай перед вторгненням до Тайваню дедалі важче – в тому числі і через впевненість Китаю в слабких можливостях США. А українську кризу адмірал вважає лише “розминкою”. 

Інша причина полягає у проміжних виборах до Конгресу США. На тлі цього деякі кандидати і представники партій заграють з виборцями. Ми вже писали про ультраправу трампістку Марджері Тейлор Грін, яка обіцяла не давати ані пенні Україні, ставлячи в пріоритет США. Вона, як і багато інших республіканців, вбачає проблему інфляції в допомозі Україні. Несподіваний розвиток подій, враховуючи підтримку від республіканців, яку ми отримували на початку повномасштабного вторгнення. Про тріщину в республіканському середовищі повідомляє The Washington Post. Журналісти пишуть про передвиборчі заяви кандидатів з Огайо та Нью-Гемпширі, які також критикують діючу владу США за виділену допомогу Україні. 

Судячи за тим, на що ставлять кандидати, дискусія в суспільстві виникла вже давно. Її відображає преса і передвиборча кампанія. Чи призведе це до зменшення допомоги США? Про це рано казати за день до виборів. Але їхні результати можуть стати визначними в історії українсько-російської війни. 

Паралельно з тим, як американська преса обговорює компроміси і незручність позиції Зеленського, надання допомоги триває. В день візиту Салівана до Києва кореспондентка видання Politico в Пентагоні Лара Селігман повідомила про пакет військової допомоги Україні від Міністерства оборони США вартістю 400 млн доларів. Згідно з її твітом, пакет передбачає ремонт 45 радянських танків Т-72 Чехією. Окрім того, Лара Селігман написала в статті для Politico про фінансування модернізації зенітно-ракетних комплексів Hawk, надання 250 броньованих машин М1117, 1100 безпілотників Phoenix Ghost та 40 річних катерів. Авторка посилається на заступницю прессекретаря Пентагону Сабріну Сінгх та повідомлення Держдепартаменту. Терміни відправлення та отримання допомоги невідомі. Відзначимо, що на сайті Офісу Президента в результатах про зустріч з Саліваном немає жодного слова про надання військової допомоги. 

Раніше ми писали про NASAMS і Aspide, які отримала Україна, – що про них відомо. Чого очікувати Україні і росії від G20 – читайте тут

 

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.