Байден не збирається вести перемовини з путіним: що це означає для України і світу

Читать на русском

Керівники західних держав та України намагаються схилити російські еліти замінити путіна

Читать на русском
Байден не збирається вести перемовини з путіним: що це означає для України і світу

Керівники західних держав та України намагаються схилити російські еліти замінити путіна

У нещодавньому інтерв’ю президент США заявив, що поки не буде говорити з путіним щодо війни в Україні. Коли росія масовано вдарила по Києву, Дніпру, енергетичним об’єктам по всій країні, то це заявлялося як “відповідь за Кримський міст”. Хоча, як зазначив секретар РНБО України Олексій Данілов, ця атака готувалася заздалегідь та не пов’язана з мостом. Рано чи пізно росія все одно здійснила би таку атаку. Але не вперше подібними діями росіяни натякають на своєму бажанні вести перемовини та завершити активну фазу війни якнайскоріше.

У Головному управлінні розвідки України заявили, що росіяни отримали вказівку готувати масовані удари по Україні ще з 2-3 жовтня. Головна мета масової ракетної атаки країни-терориста по Україні, на думку розвідки, це знищення ТЕС, створення паніки серед українців та залякування європейської громадськості. Проте цими ударами, скоріше за все, росія хоче примусити Україну та країни Заходу примусити до ведення перемовин. 

Частина представників світових еліт ще до масованих бомбардувань заявляла про необхідність проведення переговорів України з росією. Найбільш контроверсійними були публікації найбагатшої людини світу Ілона Маска у Twitter. Проте він це робив не просто так. Частина західних еліт побоюється загострення воєнного протистояння між Україною і росією та вимушеного втручання країн Заходу.

Ілон Маск озвучує позицію частини представників Республіканської партії США, які вважають, що не можна доводити ситуацію до ядерної війни та що у США є чимало внутрішніх проблем, які заважає вирішити фінансова та військова підтримка України. З подібними заявами виступав екс-президент Дональд Трамп. Робиться це в контексті майбутніх проміжних виборів в американський конгрес, які відбудуться вже 8 листопада. 

Також про необхідні перемовини між сторонами заявляв і президент Туреччина Ерджеп Ердоган, який намагається виступити посередником. Також Туреччина намагається налагодити площадку для переговорів росії зі США, Великобританією, Францією та Німеччиною. Закликали до перемовин і у екс-канцлерки Німеччини Ангели Меркель.

А прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан казав, що переговори має вести з росією Дональд Трамп. Вірогідно, угорський політик мав на увазі, що так має відбутися у разі перемоги Трампа на виборах президента США у 2024 році. При чому скидається на те, що частина західних політиків хочуть провести перемовини з росією без України.

Чому будь-які мирні перемовини з росією погані?

По-перше, росія частково окупувала 4 українські області. Провела там фейкові референдуми під дулами автоматів та намалювала вигідні собі результати, порушуючи всі можливі норми міжнародного права та і саме законодавство російської федерації. Ці регіони, не контролюючи жоден з них повністю, російські депутати і диктатор путін незаконно "приєднали" до російської федерації. Будь-які переговори будуть закріпленням статусу-кво - визнанням анексії цих територій росією або мовчазною відсутністю адекватної реакції. 

У цей час росія зазнає поразок на полі бою та відступає - на Херсонщині, Харківщині, Донеччині і Луганщині. Однак путін намагається налякати Україну та світову громадськість бомбардуванням житлових будинків і цивільної інфраструктури, відсутністю світла і опалення, ядерними ракетами. Причому наслідки війни відчувають і у США та Європі - значно подорожчали комунальні послуги, пальне, зростають у цінах продукти.  Якщо піти на будь-які переговори й компроміси - це буде продовжуватися. А окупацією 4 регіонів України путін та його прибічники не обмежаться. Міністр закордонних справ росії сергій лавров казав, що можливе і "приєднання" нових регіонів. Тому будь-які переговори та мирні угоди будуть вигідною паузою для росії, після якої вона знову нападе на Україну.

Хто та з ким вестиме переговори щодо припинення війни

Президент США Джо Байден закликав росію негайно припинити агресивну кровопролитну війну на території України та вивести свої війська з усієї території України. Разом з тим частина конкурентів Байдена з табору республіканців вважає можливою угоду з путіним. Єдиної думки на Заході щодо того, чи потрібно вести перемовини з кривавим диктатором - немає.

Наприклад, колишній голова Об'єднаного комітету начальників штабів США адмирал Марк Маллен закликав адміністрацію Байдена "зробити все можливе, щоб всадити Україну та росію за стіл перемовин" та вважає погрози путіна ядерною зброєю реалістичними. І якщо Джо Байден не хоче вести переговори, то його суперник Дональд Трамп, який спробує ще раз стати президентом, якраз палкий прихильник миру з росією. 

Як зазначає політолог Дмитро Співак, заклики Ілона Маска до мирних перемовин та провокаційна стаття у New York Times (зі звинуваченням  у причетності українських спецслужб до вбивства російської пропагандистки Дар’ї Дугіної) в один свідчать, що "партія миру" у США починає тиснути на "партію війни" до переговорів до сировини (насамперед, нафти і газу) та енергетичного балансу. Нобелівський комітет, який дав премію одночасно українським, російським та білоруським громадським діячам підтверджує цю теорію. А от вибух на Кримському мосту та масована атака на українську інфраструктуру після цього різко скорочують надії "партії миру". У відповідь західні лідери збільшили підтримку Україну та нададуть їй ще більше зброї. 

"Ракетні удари - це не тільки помста Україні, а ще запрошення Заходу і самому сісти за стіл переговорів, та змусити Україну це зробити", - вважає український політолог Вадим Карасьов.

Він підкреслив, що ніхто на Заході не хоче Третьої світової. Тому втручатися у війну в Україні власними силами союзники не будуть та не закриють небо над Україною своїми системами ППО та авіацією (що можна було зробити раніше). Водночас, Карасьов каже, що потрібно дочекатися 16 жовтня - з’їзду Компартії Китаю, на якому нинішній лідер Китаю може переобратися ще на 5 років. Китай теж хотів би, щоб росія завершила війну якомога скоріше. Також 15-16 листопада буде зустріч лідерів країн Великої двадцятки в Індонезії, на якій будуть Байден, путін та, можливо, Зеленський.

Частина найбільших ЗМІ США відкрито пишуть, що масова атака ракетами та дронами по Україні - наслідки підриву Кримського мосту, повторюючи за путіним. Це CNN, CBS, NBC News, New York Times, Washington Post. Таку поведінку ЗМІ різко засудив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба та пов’язав обстріли міст України з поразками росіян у боях.

Найближчими днями треба буде активно спостерігати за діями лідерів США і європейських країн. Вони покажуть, хто має гору - "партія війни" чи "партія миру". Байден не хоче вести переговори з путіним. Міністр оборони України Олексій Резніков звернувся до російських військових та заявив, що влада України чекає на зміну влади у росії. Президент Зеленський заявив, що Україна вестиме перемовини лише з іншим президентом росії та, вірогідно, з іншим міністром закордонних справ.

Оскільки з путіним не хочуть вести перемовини провідні лідери Західного світу та України, цей меседж адресується російським елітам. А саме олігархам, чиновникам, політикам. Від війни постраждали всі вони, Захід накладає санкції та конфіскує майно, забороняє в’їзд на свою територію, відрізає поступово росію від світових ринків збуту та сучасних технологій. Ставка робиться на те, що рано чи пізно російські еліти спробують змінити ситуацію, усунути путіна від влади та шукати спільної мови з Заходом. А це спростить завершення війни та наблизить перемогу України.

Які наслідки має масована ракетна атака росії на Україну 10 та 11 жовтня - розповів радник голови Офісу Президента Михайло Подоляк.

Дмитро Чернишов

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.