Українські військові пройшли навчання для роботи на системах ППО NASAMS
В Україну прибули системи протиповітряної оборони NASAMS та зенітно-ракетні комплекси Aspide. Про це повідомив міністр оборони Олексій Резніков. За словами міністра, ця зброя значно посилить українську армію. Що це за системи і чим вони відомі?
Це норвезький ЗРК середньої дальності. Спільна розробка норвезької та американської компаній. NASAMS може випустити 72 ракети за 12 секунд і збиває літаки, гелікоптери і крилаті ракети. Її використовують 12 країн світу, США взяли її на озброєння як один з видів захисту Білого Дому, а в Латвії її розмістили для захисту Балтійського регіону.
Основною тактичною зброєю зенітно-ракетного комплексу є батарея, яка складається з трьох взводів (дев'ять пускових установок, кожна може випустити до 6 ракет, один оптоелектронний комплекс наведення NTAS та три радіолокаційні станції (РЛС)).
Проєктувати комплекс розпочали ще 1989 року, а закінчили розроблення 1993 року. Саме тоді почалися і перші полігонні випробування. Вже 1994 року ЗРК NASAMS став на озброєння Військово-повітряних сил Норвегії. Під час його створення виробник спробував суттєво модернізувати наявні на озброєнні комплекси і системи, щоб знизити собівартість ЗРК. В NASAMS використовуються ракети AMRAAM, які належать до класу "повітря-повітря". Вони були розроблені американською компанією Hughes Aircraft.
ЗРК має комбіновану систему наведення. Тобто спочатку політ здійснюється за допомогою командно-інерційного керування, а пізніше вмикається активне радіолокаційне самонаведення.
Тактико-технічні характеристики
Зенітні керовані ракети:
Зазначається, що зенітні керовані ракети — високотехнологічний виріб з тривалим терміном виробництва. Тому важливою особливістю NASAMS у випадку російсько-української війни є наявність великої кількості готових ракет для ЗРК. Зокрема, система здатна застосовувати старіші варіанти AIM-120A/B термін експлуатації яких вже добігає кінця, і тому країни можуть відправити їх до України замість утилізації.
З отриманням ЗРК NASAMS Україна зможе значно підвищити можливості протиповітряної оборони не лише у кількісному, але й у якісному складі. Завдяки цьому комплексу можливо надійно прикрити важливі об'єкти та міста від авіаційних ударів, а також знищувати крилаті ракети противника.
Aspide – це родина європейських ракет класу повітря-повітря та поверхня-повітря, які створені на базі американських авіаційних ракет середньої дальності AIM-7 Sparrow від Raytheon.
Ракети Aspide створені італійською компанією Selenia у 1973 р. Aspide так само і AIM-7 Sparrow – це ракети з напівактивним радарним наведенням. Але американські Sparrow були значно модернізовані італійцями – Aspide отримала нову радіолокаційну головку самонаведення, нову електроніку, потужніший двигун, поміняла приводи рулів керування. Італійці адаптували Aspide до пуску з поверхні, модифікували ракети Aspide для літаків, для ЗРК Albatros корабельного базування та сухопутного базування у ЗРК Skyguard-Aspide, Spada.
У 80-х ці ракети Aspide були закуплені Іспанією та інтегровані у комплекс Skyguard, який отримав назву Toledo, або Spada. Іспанія купила до своїх Skyguard-Aspide 200 ракет Aspide з дальністю стрільби до 10 кілометрів та 51 ракету Aspide 2000 з дальністю стрільби до 20 км. Іспанці зазначають, що Aspide призначена скоріше для "стаціонарної" роботи та захисту стратегічних об’єктів, як то промислові підприємства, аеродроми, морські порти. Характеристики ЗРК залежить від модифікації.
Тактико-технічні характеристики Selenia Aspide
Попри невелику дальність ураження, іспанські Skyguard-Aspide мають переваги:
Раніше ми повідомляли, що 6-го листопада Міноборони України офіційно підтвердило заяви США про те, що росіянам не вдалося знищити жодну з наданих нам систем HIMARS. При тому, росіяни вже хизувалися такою кількістю знищених систем, якої в нас ніколи й не було. Проте, усі надані артилерійські системи продовжують виконувати свої функції.