Всесвітній день боротьби з туберкульозом: 5 поширених міфів про захворювання
24 березня - Всесвітній день боротьби з туберкульозом. Саме 139 років тому вчений-мікробіолог Роберт Кох заявив про своє відкриття: причиною самої небезпечної хвороби в історії людства, від якої помирають мільйони людей, є мікобактерія (в подальшому названа «паличка Коха»),а не «погане повітря».
Вчений не відкрив засобів лікування туберкульозу, але поклав початок їхнім пошукам. Справжнім проривом став винахід Зельмана Ваксмана (родом з Вінницької області), який розробив антибіотик стрептоміцин. Ці ліки стали порятунком для хворих на туберкульоз, а Ваксман отримав за свій винахід Нобелівську премію і став одним з найбільших благодавців людства.
Одна з речей, яка суттєво заважає діагностиці та лікуванню туберкульозу - міфи. До слова, пандемія COVID-19 також вплинула на загальносвітову ситуацію з хворобою. Медики кажуть про зниження кількості нових виявлених випадків туберкульозу в середньому на 10%. На думку дослідників, цьому сприяє носіння масок та соціальна дистанція. Але більшість згодні, що зниження відбулося через обмежений доступ людей до медичних послуг під час карантину. Тому туберкульоз залишається недодіагностірованним і створює загрозу тим, хто на нього захворів.
Отже, що стосується міфів: Інформатор разом з інформаційною кампанією «Твій сімейний лікар» пройшовся по найпоширеніших теоріях, які часто звучать по телебаченню та у ЗМІ. Будемо розбиратися, що з цього правда, а що - вигадка.
Коли у 1917 році на території Російської імперії до влади прийшли більшовики, одне із завдань, яке вони намагалися вирішити - це вільний доступ до медичних послуг для всіх категорій населення. Туберкульоз був справжнім викликом для молодої держави. Так з'явилася так звана «система Семашко», названа ім'ям наркома охорони здоров'я. Були побудовані лікарні, санаторії та амбулаторії, які допомогли громадянам СРСР лікуватися, зокрема і від туберкульозу. Епідемію вдалося приборкати, тому як у стаціонарах та санаторіях було поліпшене харчування та догляд.
У 1960-і роки картина захворюваності на інфекційні хвороби в усьому світі змінилася. Люди перестали помирати переважно від інфекційних хвороб, почала зростати тривалість життя, а на перший план вийшли неінфекційні захворювання. Йшли роки, громіздка протитуберкульозна служба продовжувала тягнути величезні ресурси на утримання, яких ставало все менше в СРСР, і яких катастрофічно не вистачало в молодій незалежній Україні. Люди з туберкульозом, замкнені в одному просторі, інфікували один одного, а паличка Коха набувала стійкість до ліків. Саме тому зараз Україна входить до десятки країн світу з найбільш високим рівнем захворюваності на лікарсько-резистентний туберкульоз, який лікується набагато довше і дорожче, ніж звичайний.
Насправді, лікування триває від 6 місяців до року, іноді і більше, але весь цей час людина просто щодня отримує пігулки. Оскільки хвора людина, приймаючи сучасні ліки, вже через кілька тижнів втрачає здатність інфікувати інших, ізолювати її місяцями немає сенсу: можна просто регулярно отримувати свої ліки, час від часу відвідувати лікаря для контролю перебігу захворювання та його лікування, і при цьому не втратити роботу, соціалізацію та інші радості життя.
До того ж, в замкнутих приміщеннях і поганих умовах недозабеспеченних диспансерів люди швидко інфікують один одного різними формами туберкульозу, а паличка Коха швидко адаптується до ліків при перехресному інфікуванні. До речі, саме тому винайдений Ваксманом стрептоміцин вже давно не працює: хитра бактерія давно пристосувалася.
Амбулаторне лікування довело свою ефективність в усьому світі. Тому з 1 квітня 2021 сімейні лікарі, які підпишуть відповідний договір з НСЗУ, зможуть амбулаторно лікувати пацієнтів з туберкульозом - контролювати видачу і прийом ліків, стежити за розвитком стану, направляти на додаткові дослідження. А за безкоштовною діагностикою ТБ ви можете звертатися до свого сімейного лікаря або вузького спеціаліста вже зараз.
Звичайно, флюорографія є хорошим способом діагностики, але в масовому порядку це дуже дорогий і обтяжливий для медичної системи спосіб. Тому наказ про щорічну флюорографію, на щастя, вже скасований, а первинну діагностику туберкульозу можна провести за допомогою так званої скрининговой анкети. Її можна пройти у вашого сімейного лікаря, якщо у вас підозрілі симптоми (серед яких навіть стомлюваності). А вже якщо ваш лікар побачить необхідність, то призначить додаткові дослідження (ту ж флюорографію, наприклад).
Туберкульоз називають соціальною хворобою, адже на нього можна захворіти при недоліку харчування і зниженого внаслідок цього імунітету. Вчені з'ясували, що дійсно люди, які недостатньо харчуються, більш вразливі до туберкульозу (це дослідження проводилося на прикладі Китаю, в якому був так званий Великий голод з 1959 по 1961 роки). Але це не означає, що туберкульоз може бути вилікуваний тільки хорошим харчуванням. Це інфекційна хвороба, викликана бактерією, і лікується вона тільки спеціальними антибіотиками.
До того ж, сьогодні ця хвороба вийшла за рамки соціально вразливих груп: імунітет може знизитися через стрес або погане харчування, і на відповідальній роботі з дуже високою зарплатою, і через нестачу сну від особистих переживань. Від цього не застрахований ніхто.
Людина, яка почала приймати ліки, вже через 1-2 тижні припиняє виділяти бактерії і втрачає здатність інфікувати оточуючих. Багато людей хворіють на туберкульоз взагалі без виділення бактерій. До того ж, існують форми позалегеневого туберкульозу, який «живе» в кістках або інших органах і не може передаватися від людини до людини.
Варто пам'ятати, що найнебезпечніша форма туберкульозу - це туберкульоз, який помітили надто пізно. Тому уважно стежте за своїм станом і проходьте регулярну діагностику у своїх сімейних лікарів.
Матеріал підготовлений разом з соціальної компанією «Твій сімейний лікар»