Зеленський впевнено каже про мир вже цієї осені, хоча ані політична ситуація, ані стан справ на фронті не дозволяють цього стверджувати, прогнози щодо стану енергетики взимку мабуть нічого не варті, золото теж дорожчає через незрозуміле майбутнє
Ранок у Києві почався із запахом гару та густим туманом. Було реально важко дихати. Те саме спостерігалося у Київській області, Луцьку, Харкові, Конотопі. Це як виявилося смог, природу якого одразу навіть ніхто не зміг назвати. Все як у тумані, казали кияни, що викладали в соцмережах світлини міста. Те саме легко сказати про інші важливі події 20 вересня, підсумки яких підводить Інформатор.
План перемоги Зеленського обговорюють вже кілька днів. 20 вересня Київ відвідала голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляйен. Це вже її восьмий візит. Є велика ймовірність, що й мабуть останній: повноваження пані Урсули припиняються з 1 грудня.
Наостанок пані фон дер Ляєн повідомила про фінансову допомогу Україні. Також вона розповіла цікаву історію: у Литві розбираюють велику ТЕЦ та по частинах передають Україні. Інформатор з’ясував деталі, про що саме йде мова.
Ще відбулася досить цікава спілна пресконференція Урсули фон дер Ляйен та президента України. Володимир Зеленський зокрема заявив, що Байден має погодити його план перемоги. Бо плану Б не існує.
Також під час пресконференції голова держави видав дуже обнадійливе - другий Саміт миру має поставити крапку у війні вже у 2024 році. При цьому Зеленський наголосив, що трактує мир максимально конкретно.
“Мир — це не заморожування війни, не будь-які маніпуляції міжнародним правом і мораллю. Мир має бути надійним і таким буде. Я в цьому впевнений. Я вдячний усім, хто нам допомагає”, – сказав глава держави.
І тут залишається важливе питання. Чи реально при тому військовому розкладі, що маємо станом на зараз, взагалі розраховувати на те, що доля війни вирішиться на будь-якому заході, навіть, глобальному та із залученням Росії.
Відповідь «ні» очевидна. Особливо, якщо згадати - українська влада просить дозвіл бити західними ракетами вглиб території Росії. Саме ця тема зараз обговорюється.
Внутрішня ситуація в Україні теж позбавлена прозорості. Саме 20 вересня окремі медіа поширили інформацію, що у голови ГУР Кирила Буданова можливо почалися проблеми. Відзначається: найчастіше причина проблем у стосунках з Офісом президента полягає у надмірній популярності того чи іншого посадовця.
Стало відомо, що Умєров відправив у відставку двух заступників Буданова. Також залишилося невідомим, чи він погоджував з Будановим ці кадрові рішення. Експерти вказують, що відставки можуть означати, що у популярного в медіа голови ГУР почалися проблеми. Щоправда є протилежна точка зору. Можливо, відставки відбулися саме через позицію Буданова.
Тим часом Росія не припиняє погрози ядерною зброєю. Хай навіть вони неконкретні - і навіть незрозуміло, кого стосуються: Україну чи Захід. 20 вересня ці погрози повторив голова МЗС РФ Лавров в інтер’ю Sky News Arabia.
Раніше ми вже ставили питання: навіщо Зеленському щось вимагати, якщо він найімовірніше отримає відповідь «ні». Складається враження: Зеленський робить заяви, бо знає речі, що невідомі широкому загалу.
На те саме вказує ще одна обставина: позамежна кількість високопосадовців з Європи та США, які відвідали Київ останніми днями. Урсулі фон дер Ляєн передували візити голови МЗС Польщі Сікорського, голови Госдепа США Блінкена, голови МЗС Великої Британії Девіда Ламмі та інших. Все це за досить стислий період.
Проте що саме світова дипломатія намагається обговорити з Блінкеном за лаштунками офіційних заходів, невідомо. Тобто ми бачми якийсь движ, але не розуміємо його суті.
Найцікавіше мабуть у тому, що твердження президента щодо швидкої перемоги, можливо, вже цієї осені, перетинається із неоптимістичними новинами з фронту. Напруженою є ситуація не лише у Покровську.
За даними Інформатора, якими ми лише збираємося поділитися із аудиторією, ситуація на Курщині зараз є дуже важкою. Проте українські захисники тримаються.
Експерти очікують масованих ракетних ударів найближчими днями. Також вони прогнозують значне зростання частоти та кількості повітряних тривог. Про це 20 вересня повідомив ЦПД.
Навіть якщо цього ще не відбулося:
Тим часом, якщо не зрозуміти, то відчути ситуацію у Покровську допоможуть світлини одеських фотографів Ліберових. Деякі з’явилися в їхньому Instagram. Це вражає.
Скажимо так, військові перспективи так само незрозумілі, як прогнози щодо ситуації з електрикою взимку. Лише за поточний тиждень таких прогнозів було більше десяти. Вони всі дуже відрізняються: світло взимку чи взагалі не відключатимуть, чи відключатимуть на 18 годин на добу, ба навіть більше.
20 вересня власний прогноз видав Кабмін. Стверджується: відключень не буде, поки температура не знизиться до мінус 10. Тобто про 18 годин на добу тут мова не йдеться.
На думку Інформатора, який встиг проанализізувати все різмаїття прогнозів щодо відсутності електрики взимку, жоден з них не може бути точним. Бо жоден не може врахувати ключових факторів, що впливатимуть на ситуацію. Ці фактори майже неможливо оцінити заздалегідь:
Тобто здебільшого прогнози видаються, керуючись політикою, а не справжнім станом в енергосистемі. Тож можна взагалі не читати про сувору зиму та не засмучуватися. Чи під час подготовки до майбутніх відключень керуватися лише здоровим глуздом.
Від розуміння, що точні прогнози щодо відключень світла взимку, навряд чи зараз можливо скласти, життя не стає яснішим. Енергетика, політика та війна - це зараз три сфери, де навіть експерти зараз визнають, що знаходяться як в тумані. Та вважають: дуже швидко ситуація стане зрозумілішою.
Експерти вважають, що отруйний дим у Києві та області з’явився через комбінацію причин: лісові пожежі, горіння висохлих після літа торфовищ, осінній перепад температур, відсутність вітру тощо. Цікаво, що карта пожеж у екосистемах Київщини де в чому збігається з картою найбільших торфовищ. Зараз вони горять на схід від столиці, і саме звідти у четвер, 19 вересня, дув потужний вітер, що нагнав дим на Київ.
Проте 20 вересня якість повітря погіршилася не лише в Києві, де показники зашкалюють, а і в інших містах. Це теж сталося через пожежі на торфовищах і відкритих територіях. Їдкий смог охопив Конотоп на Сумщині, Ніжин на Чернігівщині, Луцьк, Харків, Рівне та Житомир.
У соцмережах чимало мешканців столиці 20 вересня жартували про ситуацію з повітрям: впевнене лідерство, кажуть, повинне бути бодай у чомусь, то чому б і Києву не очолити антирейтинг міст за якістю повітря
Статус мегаполісу із найбруднішим повітрям у світі, що став сумнівним досягненням Києва зранку у п'ятницю, 20 вересня, не надто засмутив киян. Принаймні, у соцмережах чимало містян почали жартувати про ситуацію з повітрям. Впевнене лідерство, кажуть, повинне бути бодай у чомусь - а найвідданіші фанати міського голови жартують про їжачка в тумані та намагаються перекласти українською "Смог в Киеве - смогу и в Украине".
Та на останок - не факт, а можливо лише відчуття. 20 вересня ціна золота на світових біржах сягнула найвищої позначки за весь час. Вважається, що люди переводять власні збереження в золото, коли відчувають невпевненість у ефективності традиційних фінансових інструментів. Найчастіше це відбувається у напередодні та під час світових фінансових криз, а також політичних струсів.
США готується пережити саме такий струс - під час виборів президента обидві сторони зробили надто великі ставки. Проте відчуття невизначенності у світі ймовірно тим не обмежуються. Ризик перетворення війни України на світову, початок війни Ізраїля із Ліваном, зростання витрат на виробництво зброї, климатичні зміни, що зараз почали набагато частіше викликати стихійні лиха, як повні, урагани та аномальну спеку - все це викликає відчуття, що наше майбутнє у тумані та позитивно впливає на котировки золота.
Наостанок ще декілька новин, над якими варто поміркувати: