Економіст та аудитор Михайло Крапивко пояснив, з чим пов'язане подорожчання золота, що буде з ним далі та чи варто населенню бігти купляти золоті вироби
Ціни на золото на світових ринках побили рекорд. Станом на 18 вересня вартість контракту за унцію золота склала 2624,9 долара, додавши у ціні 1,25% на Чиказькій товарній біржі. В Україні воно зараз коштує по 3400 грн/г за банківський злиток. Аудитор Михайло Крапивко пов'язує подорожчання золота з війнами в Україні та інших частинах світу та зі збільшенням використання золота у промисловості. Водночас, населенню він не радить купувати цей драгоцінний метал для інвестицій.
"Подорожчання золота не таке різке, як може здатися. Це пов'язане зі знеціненням національних валют через воєнні дії у різних частинах світу. Золото прив'язане до курсу долара. Якщо долар втрачає у ціні, золото дорожчає. У зв'язку з військовими діями у промисловості зростає попит на золото, бо воно потрібне для виробництва мікросхем та чіпів. Підвищується попит - підвищується вартість. Все нормально, це закономірно. Найближчим часом воно продовжить дорожчати. Немає факторів, щоб щось змінювалося", - пояснює Михайло Крапивко.
За словами експерта, золото - хороший інструмент збереження купівельної спроможності грошей, але тільки на дуже тривалий період - на десятиліття. На короткий період це робити не вигідно.
"Подивіться, яка маржа на золоті. Тобто різниця між купівлею та продажем тих же банківських металів та монет з них. На короткий період ця маржа вас навпаки розорить замість того, щоб зберегти кошти. На 2-3 роки купувати золото не вигідно", - візначає аналітик.
Промисловий попит на срібло, ймовірно, продовжить зростати, оскільки цей метал відіграє важливу роль у фотоелектричному секторі, допомагаючи йому випереджати незначне зростання пропозиції у 2025 році, вважають експерти Bloomberg Intelligence. Перевищення темпів зростання срібла до золота все ще можливе, але тут відновлення економіки Китаю є ключовим чинником підтримки. Вищих темпів зростання ціни на срібло щодо золота, ймовірно, не варто чекати раніше 2025 року, оскільки економіка Китаю щосили намагається відновитися, а геополітичні ризики утримують золото на високому рівні.
Наступного року зростаючий промисловий попит на срібло і нейтральніше зрушення в рушійних силах, що лежать в основі золота, можуть знизити співвідношення двох металів нижче 80 і наблизити його до середнього довгострокового значення. Дефіцит на ринку, ймовірно, збережеться протягом 2024−25 років у міру зростання попиту, однак середній прогноз на 2024 становить 27,53 долара за унцію, порівнюючи із середнім прогнозом цін на золото 2 273 долари, що вказує на те, що співвідношення золота і срібла залишиться вище 80 протягом другої половини поточного року.
Однак у 2025 році можливе підвищення курсу срібла щодо золота. У довгостроковій перспективі співвідношення попиту та пропозиції може посилитись настільки, що ціни на срібло різко зміняться щодо цін на інші промислові метали.
Якщо Китаю вдасться уникнути жорсткої посадки, це може стати додатковим стимулом для зростання цін на срібло, оскільки цей метал демонструє помірну кореляцію з економікою країни, хоч і з невеликим відставанням. Китай є найбільшим споживачем срібла у промисловому виробництві, на частку якого припадає трохи менше 30% попиту. Сонячні панелі також є швидкозростаючим сегментом попиту на метал, і понад 80% їх виробляється у КНР.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.