ВПО у січні 2025 року зможуть отримати субсидію на оренду житла - подробиці від Мінсоцполітики

Призначення субсидії на оренду житла для ВПО розпочнеться з середини січня 2025 року у 9 пілотних регіонах - це Чернігівська, Сумська, Харківська, Запорізька, Миколаївська, Дніпропетровська, Херсонська, Луганська, та Донецька області (крім окремих територій регіонів, що включені до переліку територій, на яких ведуться бойові дії або тимчасово окуповані РФ)

Допомога ВПО
Допомога ВПО

Щоб забезпечити допомогу переселенцям, які не мають достатньо коштів, аби самостійно винаймати індивідуальне житло, Мінсоцполітики розробило, а Уряд ухвалив постанову, якою для підтримки ВПО запроваджується субсидія на оренду житла. Завдяки цій субсидії ВПО, які не мають достатньо коштів для оплати оренди житла, можуть отримати від держави фінансову допомогу. 

На першому етапі субсидія на оренду житла буде впроваджуватись у 9 пілотних регіонах - тих, до яких перемістилась найбільша частина внутрішньо переміщених осіб. Це Чернігівська, Сумська, Харківська, Запорізька, Миколаївська, Дніпропетровська, Херсонська, Луганська, та Донецька області (крім окремих територій регіонів, що включені до переліку територій, на яких ведуться бойові дії або тимчасово окуповані РФ).

Право на субсидію матимуть родини ВПО, які витрачають на оренду житла понад 30% своїх сукупних доходів. Якщо родина має доходи менші, ніж 2 прожиткових мінімумів на одну особу (5840 грн), то субсидія покриватиме вищий відсоток вартості оренди. Як і житлово-комунальні субсидії, субсидія на оренду житла призначатиметься Пенсійним фондом України. Отримувати субсидію на оренду житла можна буде одночасно із субсидією на житлово-комунальні послуги.

Призначення субсидії на оренду житла для ВПО розпочнеться з середини січня 2025 року. Відтак, родини ВПО, які потребують підтримки в оренді житла, зможуть звертатися по призначення субсидії на оренду, починаючи з середини січня 2025 року. Мінсоцполітики додатково повідомить громадян про початок прийому заяв на призначення цього виду підтримки.

Розмір субсидії на оренду розраховуватиметься індивідуально для кожної сім’ї ВПО. На розмір субсидії впливатимуть рівень доходи родини, кількість членів сімʼї, та вартість оренди житла. Оскільки вартість оренди суттєво відрізняється у різних регіонах, а також у великих містах і невеликих населених пунктах, це враховуватиметься при визначенні розміру субсидії на оренду житла (через коефіцієнти вартості житла у різних регіонах, які затверджено постановою).

Аби ВПО, які орендують житло, мали передбачуваність і захист від різких змін умов у наданні оренди, субсидія на оренду призначатиметься за умови наявності орендного договору. Типовий договір на оренду можна буде отримати і підписати (заповнивши відповідні поля) у відділеннях Пенсійного фонду або онлайн, на сайті ПФУ.

Аби стимулювати орендодавців укладати офіційні договори про найм житла з родинами ВПО, держава буде компенсовувати для орендодавця вартість податків, що мають бути сплачені з доходу, отриманого з оренди (у сумі, пропорційній розміру субсидії).

Отримання допомоги на оренду житла для ВПО від благодійників

благодійний фонд "Право на захист" за підтримки Гуманітарного фонду для України проводить збір даних для отримання грошової допомоги на оренду житла у 2024 році. Проєкт реалізовується у Вінниці, Вінницькій області та у Дніпрі, Дніпропетровській області. Його метою є підтримати родини ВПО після вимушеного переміщення й сприяння їхній інтеграції та адаптації у нових громадах упродовж шести місяців.

Хто може отримати допомогу?

Родини ВПО, які були вимушені переміститися після 24.02.2022 року, ще не отримували цільову грошову допомогу на оренду житла від міжнародних організацій, а також належать до однієї з таких категорій населення:

  • ВПО, які проживають у місцях тимчасового проживання (МТП), які спроможні оплачувати приватну оренду житла після закінчення терміну дії програми грошової допомоги на оренду житла;
  • ВПО, які проживають в МТП під загрозою виселення, особливо ті, хто проживає в школах і дитячих садках, у зв'язку з поверненням цих закладів до освітньої діяльності;
  • ВПО, які вже проживають в орендованому житлі, перебувають під загрозою виселення та не мають іншої альтернативи, окрім як переселитись в МТП;
  • Новоприбулі ВПО (до 1-го року в момент реєстрації у проєкті), які не бажають проживати в МТП.

Претенденти на участь у програмі також повинні відповідати хоча б одному з критеріїв вразливості:

  • сім'я з одним із батьків (пріоритет надаватиметься жінці, що самостійно очолює домогосподарство) з однією дитиною або кількома дітьми віком до 18 років (до 23 років за умови навчання на очній формі чи дуальній формі) або з особами похилого віку (55 років і старше),
  • сім'я, що складається з однієї/декількох самотніх осіб похилого віку (55 років і старше) або осіб похилого віку з однією дитиною або кількома дітьми віком до 18 років,
  • сім'я з однією або кількома особами з особливими потребами (інвалідність, ВІЛ, туберкульоз, важкий медичний стан (ураження нервової системи, важкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, тяжкі травми, потреба в трансплантації органу, потреба в паліативній допомозі)); наявність хвороби має бути підтверджено медичною довідкою,
  • прийомні сім'ї, які виховують дітей без супроводу та дітей, розлучених із батьками (документально підтверджено),
  • домогосподарства з трьома або більше дітьми віком до 18 років (не включно),
  • домогосподарства з вагітними жінками або жінками, з дітьми віком до трьох років.

Усі вищезазначені цільові групи повинні бути спроможними оплачувати приватну оренду житла наприкінці періоду підтримки. Для цього вони повинні мати розуміння тривалості грошової допомоги та план наступної активності для набуття спроможності оплачувати оренду. Домогосподарство також повинно мати змогу знайти собі житло для оренди та сплатити перші два місяці його оренди.

 Спосіб подання заявки на участь у програмі

Заповнити анкету претендента на участь у проєкті можна самостійно, перейшовши за посиланням. Після подання заявки, інформацію в ній буде ще додатково перевірено на відповідність умовам програми, а також на факт отримання подібної допомоги від інших міжнародних організацій.

Спосіб виплати грошової допомоги

Домогосподарства, які стануть учасниками програми, отримуватимуть кошти на розрахунковий рахунок трьома платежами. Такий банківський рахунок має бути дійсним ще щонайменше 6−8 місяців, а також:

  • належати саме вам,
  • бути гривневим,
  • не бути соціальним, кредитним, з програм «єПідтримка» / «єМалятко».

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube