На рівні закону пріоритетне право на отримання компенсації за знищені об’єкти нерухомого майна, матимуть певні категорії ВПО
Верховна Рада в цілому схвалила законопроєкт щодо компенсації для внутрішньо переміщених осіб за знищене нерухоме майно. Документом визначено категорії ВПО, що матимуть пріоритетне право на отримання компенсації. Про це повідомив народний депутат Ярослав Железняк.
На рівні закону пріоритетне право на отримання компенсації за знищені об’єкти нерухомого майна, матимуть такі категорії ВПО: досягли пенсійного віку; мають на утриманні дитину віком до шести років; виховують без одного з подружжя дитину віком до 14 років. До 2 читання доповнюється перелік категорій осіб з-поміж ВПО, які мають пріоритетне право на отримання компенсації за знищену нерухомість:
"Закон 11028 «Про пріоритетне право ВПО на отримання компенсації за знищене житло» ухвалений в цілому. За - 288 депутатів. 4 грудня парламент нарешті ухвалив закон про отримання внутрішніми переселенцями компенсації по програмі єВідновлення за знищене майно. Навіть більше. Нормою цього ж закону передбачено можливість спрямування близько 15 мільярдів гривень залишку бюджетних коштів на 2024 рік на програму єВідновлення. Це означає, що за ці кошти вже незабаром тисячі ВПО зможуть отримати житлові сертифікати та нові оселі. І нарешті зможуть почати будувати життя наново", - прокоментував народний депутат Павло Фролов.
Голова Комітету з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку і містобудування, народна депутатка Олена Шуляк також наголосила, що наступним законопроєктом, який слід ухвалити для розв'язання житлового питання ВПО має стати №11281, який передбачає інвентаризацію нерухомості всіх форм власності для розміщення ВПО. За підсумками такої інвентаризації у вигляді інтерактивної карти створять інформаційну базу об’єктів нерухомого майна, придатних для проживання. Серед іншого, це дасть можливість комунікувати з міжнародними гуманітарними і благодійними організаціями щодо запуску пільгової оренди для ВПО.
«Крім цього, він дасть можливість надавати в оренду ВПО майно освітніх закладів, яке не використовується за призначенням рік поспіль», – зазначила Шуляк.
26 листопада 2024 року в Києві відбулася конференція-діалог «Забезпечення доступу до фінансування житла для ВПО. Стійкі рішення». Зокрема, присутні обговорювали програму пільгового іпотечного кредитування «Житлові приміщення для внутрішньо переміщених осіб». Цей проєкт реалізується Мінреінтеграції та Держмолодьжитлом за фінансової підтримки Уряду Німеччини через Німецький банк розвитку KfW. Заступник Міністра реінтеграції ТОТ з питань європейської інтеграції Михайло Латинський взяв участь у дискусії на тему ролі міжнародного співробітництва для забезпечення житлом ВПО.
Під час свого виступу посадовець зазначив, що наразі в Україні зареєстровано близько 4,7 мільйона внутрішніх переселенців. І в умовах війни для підтримки ВПО та забезпечення їхньої інтеграції у приймаючі громади необхідно зосереджуватися передусім на найбільш ефективних житлових проєктах.
«Програма пільгового іпотечного кредитування є одним із таких механізмів. Наразі близько 35 тисяч сімей вже подали заявки для того, щоб отримати пільговий кредит за програмою «Житло для ВПО». Тому варто цей проєкт масштабувати та залучати додаткові кошти», — сказав Латинський.
Він додав, що напрацювання відповідних кредитно-інвестиційних механізмів у взаємодії з міжнародними партнерами передбачено Стратегією державної політики щодо внутрішнього переміщення на період до 2025 року. Серед учасників конференції також були представники Мінрозвитку, Держмолодьжитла, Федерального міністерства економічного співробітництва та розвитку Німеччини (BMZ), Банку KfW, Імплементаційного консультанта IPC, неурядових організацій та інші. Вказується, що за програмою «Житло для ВПО» внутрішні переселенці мають змогу придбати квартиру чи будинок у кредит за найнижчою в Україні ставкою — 3% річних. Він надається на строк до 30 років із початковим внеском 6% від вартості житла.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.