У фонді "Повернись живим" пояснили, як не переплутати волонтерів з аферистами
З 2014 року волонтери активно допомагають Збройним Силам України. "Повернись живим" та "Фонд Сергія Притули" за цей період отримали близько 15 мільярдів гривень пожертв. Водночас великі суми приваблюють шахраїв, які виманюють гроші в довірливих громадян під виглядом допомоги військовим. Експерти пояснили, як відрізнити справжній збір на підтримку ЗСУ від спроби аферистів вкрасти гроші.
Як передає видання Бабель, ситуацію прокоментували директор департаменту стратегічних ініціатив "Повернись живим" Іван Науменко та волонтерка Ірина Вовк. Експерти пояснили, як проходить перевірка, і що потрібно знати, щоб не натрапити на зловмисників.
Ірина Вовк пояснила, що зазвичай фонди працюють з тими військовими та підрозділами, з якими вони вже співпрацювали. Тобто, коли довіра вже є. Проте якщо це нова людина, то потрібно ставити обов'язкові питання: у якому підрозділі служить людина, де він перебуває (без конкретних деталей), номер військової частини. Згодом треба перевірити інформацію про цю військову частину, порадитися зі знайомими військовими (вони можуть мати певні контакти).
"Спробуйте забити в пошуку соцмережі назву бригади, щоб знайти людей звідти. Або напишіть пост у соцмережах, але попросіть відповідати у приватні повідомлення, щоб у коментарях хтось не видав закриту інформацію", - радить волонтерка.
Найпростіше - це попросити офіційного листа від військової частини з підписом командира, де буде написано, що саме потрібно. Проте можливо, що в цьому випадку листування може затягнутися і буде втрачено час.
Важливо уточнити, чи військовий є пілотом, на чому і як довго він літає, де зараз перебуває і які там умови. Також не завадить спитати, якої версії потрібен дрон, яка прошивка, чи є в підрозділу антени. Якщо все одно лишаться питання, то можна звернутися за допомогою до досвідчених волонтерів.
Директор департаменту стратегічних ініціатив "Повернись живим" Іван Науменко зазначив, що тут немає однозначної відповіді, але він проти таких зборів. Він зазначив, що зараз ситуація не така, як у 2014 році: їжею захисники точно забезпечені. Такі запити, на думку волонтерки Ірини Вовк, лише відволікають увагу від чогось важливішого. Вона підкреслила, що краще задонатити на дрон, який точно збереже життя бійця, ніж на шкарпетки.
Такі публікації зі зборами дуже часто можна побачити в соціальній мережі. Якщо у вас є спільні знайомі з людиною, яка опублікувала інформацію про збір, то можна спитати, хто ця людина. Також експерти підкреслили, що є речі, які можуть насторожити. Наприклад, якщо це збори на зброю. Річ у тім, що в Україні, крім держави, офіційно за кордоном може купувати зброю лише фонд "Повернись живим".
"Мова йде саме про важку, а не стрілецьку зброю, яку можна купити доволі вільно. Ті самі міномети теоретично можна придбати й привезти в частину, але це дуже складно і вдалих прикладів ще не було». Збір на зброю може бути щонайменше невиконаним, а як максимум — шахрайським", - пояснив Іван Науменко.
Також важливо звертати увагу на те, як саме написаний запит на збір. Насторожити має надто емоційне повідомлення. Наприклад, "Терміновий збір на Бахмутський напрямок", де немає жодних деталей.
Експерти зазначають, що банка краще. Адже так кожен бачить, скільки грошей треба зібрати, і це додає збору довіри. Проте нерідко волонтери збирають кошти й на свою картку: все залежить від довіри та певної репутації.
Звіт повинен мати фотографії та відео. Це доводить, що гроші дійсно спрямували на допомогу захисниками та військові отримали цю підтримку. Також у звіті повинні бути договори або фіскальний чек з покупки. Необов'язково публікувати це все, проте це важливо мати, щоб надавати інформацію у випадку запитів.
Нерідко не тільки волонтери, але й військові чи їхні родичі роблять збори самостійно. Якщо ви особисто знаєте цю людину, то можна підтримати її, кажуть експерти. Проте якщо не бачите надійних зборів - краще спрямувати кошти на донат у фонд.
У надійного фонду повинна бути відкрита звітність. На порталі необхідна ліцензія та документи про реєстрацію. Якщо ж сталося так, що ви випадково задонатили на шахрайський збір - попередьте інших людей, а також можна подати заяву до поліції. Можливо, зловмисників притягнуть до відповідальності.
"Для справжніх волонтерів будь-яка перевірка не страшна, вони легко її пройдуть — покажуть документи, звіти, фото. Найбільше волонтерам шкодять не запитання, куди підуть гроші, а нечесні збори. Буває так, що і військові зловживають довірою волонтерів. У нас були випадки, коли ми купували тепловізор військовим, а потім бачили його в ломбарді у Краматорську. Мінімальний фактчек зборів допоможе направити гроші туди, де вони справді потрібні", - зазначила волонтерка Ірина Вовк.
Нагадаємо, раніше Регіональна газова компанія під брендом якої працює АТ "Волиньгаз" разом з фондом "Повернись живим" оголосила збір на придбання тренажера протитанкового ракетного комплексу. Мета збору - мільйон гривень. Збір коштів проводиться на рахунок благодійного фонду. Зазначається, що "Волиньгаз" активно приєднується до різних зборів, щоб підтримати українську армію. Зокрема, йдеться про покупку печей-буржуйок на передову та для мешканців деокупованих територій.
Також раніше фонд Сергія Притули спільно з активістом Сергієм Стерненком і блогером Ігорем Лаченковим запустили мегазбір "Можем павтаріть". Мета збору - 175 мільйонів гривень. Кошти спрямують на 100 далекобійних БПЛА Морок українського виробництва.
"Минулого року ми передали Силам Оборони 142 дрони-камікадзе різних типів. І "бавовна" не змусила на себе чекати. Потреба в далекобійних БПЛА залишається. Бо ворог не йде з нашої землі. А ми що, ми "можем павтаріть", - зазначив Сергій Притула.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.