За словами очільника Мінцифри, це новий рівень інтеграції науки в реальний сектор економіки, коли розробки – це не лише статті й теорії, а конкретні технології для оборони, медицини, екології та промисловості
Уперше за замовленням держави науковці створять 22 розробки. Кабінет Міністрів затвердив відповідний список. Про це 20 січня повідомив міністр цифрової трансформації Михайло Федоров.
"Змінюємо підхід до науки: раніше вчені самі вибирали, над чим працювати. Минулого року різні міністерства, зокрема й Мінцифра, сформували технічне завдання на наукові розробки. Сьогодні Уряд затвердив список розробок, які вчені вже беруть у роботу", – зазначив він.
За словами міністра, це новий рівень інтеграції науки в реальний сектор економіки, "коли розробки – це не лише статті й теорії, а конкретні технології для оборони, медицини, екології та промисловості".
Федоров додав, що науковці зосередяться на розробках у наступних сферах:
На розробку рішень у напрямах учені матимуть два роки та окремий бюджет на їх реалізацію у понад 186 млн грн. Розробки мають бути готові до практичного використання, щоб зміцнювати оборону та розвивати економіку.
Мінцифри наприкінці 2024 року анонсувало новий проєкт Science.City, який покликаний активізувати роботу наукових парків. Університети разом із бізнесом зможуть створити науковий парк як приватну компанію, яка може стати резидентом Дія.City. Science.City може запрацювати вже до кінця 2025 року.
Очільник Мінцифри Михайло Федоров вказав, що зараз із 36 наукових парків більшість існує лише формально, фактично інноваційна діяльність є лише в п’яти. Тому створили законопроєкт про запровадження Science.City, він реформує інститут наукових парків.
"Science.City — логічне продовження трансформації освіти. Ми хочемо побудувати швидку та гнучку систему освіти, адаптовану під виклики часу", - пояснював Федоров.
Проєкт Science.City офіційно представили 15 січня. Під час презентації розповіли, що за три роки планують збільшити кількість активних наукових парків — із 5 до 15. Крім цього, залучити 500 мільйонів гривень інвестицій, створити 1 500 робочих місць у високотехнологічних галузях і підвищити доходи університетів та наукових установ до 750 мільйонів гривень на рік.
Заступник міністра освіти Денис Курбатов розповів у коментарі Forbes Ukraine, що спеціальний податковий режим для наукових парків ScienceCity може почати працювати до кінця 2025 року. Але щоб стартувати, потрібно, щоб Верховна Рада внесла зміни в деякі закони та кодекси України. Законопроєкт «Про внесення змін до деяких Законів України щодо стимулювання розвитку наукових парків» зараз перебуває на громадському обговоренні до 25 січня, після чого його внесуть до Ради.
14 січня Уряд затвердив Стратегію цифрового розвитку інновацій України (WINWIN) до 2030 року, яка визначає візію України як країни інновацій та окреслює ключові напрями, принципи, цілі й завдання державної політики у сфері цифрового розвитку інноваційної діяльності.
Стратегія пропонує бачення, як створити сприятливі умови для бізнесу, стартапів, науковців, інвесторів і міжнародних партнерів у сфері інновацій, які є критично важливими для захисту суверенітету та територіальної цілісності, економічного розвитку країни, відбудови й підтримки процесу трансформації України. Реалізація стратегії дасть змогу Україні зробити економічний стрибок шляхом створення інноваційних продуктів, товарів і послуг та стати регіональним лідером і драйвером інновацій у Європейському Союзі.
«Технології та інновації — наш ключ до перемоги та економічного стрибка, а значить — можливостей покращити якість життя. Стратегія WINWIN — це комплексне бачення та конкретні кроки для зміцнення інноваційної екосистеми в Україні, ефективного регулювання та відкриття нових ринків. Документ також пріоритезує ключові напрями розвитку для країни, зокрема DefenseTech, MedTech, EdTech, Agritech, AI, галузь напівпровідників. Це дасть змогу підприємцям створювати інноваційні продукти з доданою вартістю саме в Україні. А для України це можливість долати внутрішні виклики, що пов’язані з війною, повертати якість життя та будувати найзручнішу цифрову державу у світі», — зазначив Федоров.
Стратегія цифрового розвитку інновацій WINWIN 2030 передбачає посилення фундаментальних напрямів:
Для забезпечення сталого розвитку та економічного прориву Стратегія визначає ключові галузі, які є основою розвитку інновацій:
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.