Власне об’єднання депутатів, зв’язки з Тігіпком і ломбарди: чим відомий ексспікер Ради Дмитро Разумков

Читать на русском

З 29 серпня 2019 року по 7 жовтня 2021 року Дмитро Разумков був головою Верховної Ради України. Талановитий політтехнолог свого часу тісно співпрацював з Сергієм Тігіпком, був колись членом Партії регіонів. Але Разумков також значно доклався до перемоги Володимира Зеленського на виборах президента у 2019 році, а пізніше - і до перемоги "Слуги народу" на виборах до парламенту. Після виходу з правлячої партії Разумков розвиває власний політичний проєкт. А становленню політика Дмитра Разумкова посприяли й контакти його покійного батька, який у 1990-ті роки працював першим помічником президента Леоніда Кучми та заступником секретаря СНБО та створив відомий аналітичний центр

Читать на русском
Дмитро Разумков - один з найпопулярніших українських політиків
Дмитро Разумков - один з найпопулярніших українських політиків

З 29 серпня 2019 року по 7 жовтня 2021 року Дмитро Разумков був головою Верховної Ради України. Талановитий політтехнолог свого часу тісно співпрацював з Сергієм Тігіпком, був колись членом Партії регіонів. Але Разумков також значно доклався до перемоги Володимира Зеленського на виборах президента у 2019 році, а пізніше - і до перемоги "Слуги народу" на виборах до парламенту. Після виходу з правлячої партії Разумков розвиває власний політичний проєкт. А становленню політика Дмитра Разумкова посприяли й контакти його покійного батька, який у 1990-ті роки працював першим помічником президента Леоніда Кучми та заступником секретаря СНБО та створив відомий аналітичний центр

Дмитро Разумков - один з найуспішніших спікерів Верховної Ради України в історії. Також він один з тих, завдяки кому Володимир Зеленський став президентом, а у парламенті більшість депутатів отримала пропрезидентська партія Слуга народу. Проте шляхи Зеленського і його партії розійшлися з Разумковим, який почав проявляти забагато самостійності та говорити про власні плани балотуватися на посаду Президента України. Дмитро відомий також своєю спільною роботою з Сергієм Тігіпком, а також він був власником мережі ломбардів у Києві та Черкасах. Що відомо про Разумкова та чим він володіє - читайте в Інформаторі. 

Дмитро Разумков народився у 1983 році у місті Бердичів на Житомирщині. Жив там до 14 років, його виховувала бабуся. У 1998-2001 роках навчався у Київському ліцеї №38 у Шевченківському районі. У 2007 році отримав вищу освіту в Інституті міжнародних відносин КНУ ім. Т. Г. Шевченка («Міжнародні економічні відносини»), а у 2011 році вивчився на юриста в Національному університеті державної податкової служби України в Ірпені.

Батько депутата Олександр Разумков (1959-1999) був першим помічником президента України Леоніда Кучми (1994-1995), був заступником секретаря Ради національної безпеки та оборони України (1997-1999). Запросив до роботи в Адміністрації президента Володимира Литвина, а ще запропонував Сергія Тігіпка на посаду віцепрем’єра з економіки у 1997 році. У 1995-1997 році працював експертом в аналітичній організації «Український центр економічних та політичних досліджень» (зараз відома як Центр Разумкова та названа на його честь). У 1996 році увійшов до політвиконкому пропрезидентської Народно-демократичної партії, яку тоді очолював Анатолій Матвієнко. Батько майбутнього спікера Верховної Ради в РНБО відповідав за українсько-російські відносини та підтримував зближення з Росією.

Мати Дмитра Разумкова Наталія Кудря. Акторка Національного академічного драматичного театру ім. Лесі Українки. Народна артистка України. Депутат одружений, має двох дітей. Дружина Дмитра Разумкова – Юлія – донька колишнього мера Миколаєва Володимира Чайки (2000-2013). Також у Дмитра є брат Гліб Разумков, син засновниці видання «Дзеркало тижня» Юлії Мостової, після смерті батька був усиновлений Анатолієм Гриценком, втім молодшого брата Дмитро Разумков практично ніколи не бачив та не спілкувався з ним.

З 2006 року Дмитро Разумков займався політичним консультуванням. Працював під час виборчих кампаній. У 2006-2007 роках був помічником народної депутатки від Партії регіонів Валерії Матюхи. З липня 2007 року працював у Департаменті забезпечення діяльності голови Мінрегіонбуду Володимира Яцуби. Після цього два роки працював у Кабміні. У 2006-2010 роках був членом Партії регіонів, бо «не сприймав Віктора Ющенка».

З 2010 року Дмитро Разумков співпрацював з Сергієм Тігіпком, допомагав йому створювати партію «Сильна Україна», очолював її організацію у Києві, а у 2014 році був його довіреною особою на виборах президента України. У 2013-2014 роках Дмитро Разумков був радником голови Кіровоградської ОДА Андрія Ніколаєнка (зараз нардеп від ВО «Батьківщина»).

У 2015-2019 роках Дмитро Разумков був партнером та співвласником Ukrainian Politconsulting Group. Там же працювали Василь Мокан та Неллі Яковлєва, які у 2019 році стали народними депутатами України від партії «Слуга народу». Трійця познайомилася під час виборчої кампанії Сергія Тігіпка. У ці ж роки йому належала мережа ломбардів «Про100Кредит». У жовтні 2018 року керівник передвиборчого штабу Володимира Зеленського Іван Баканов запросив Дмитра Разумкова у «Зе! Команду». Офіційно Разумков вніс 98 тис. грн у виборчу кампанію, від імені Зеленського спілкувався з журналістами на телеефірах, був спікером штабу Зеленського та політтехнологом у його команді. При цьому Разумков завжди виступав в ефірах російською мовою, а вже після виборів перейшов на українську.

Дмитро Разумков, Неллі Яковлєва, Василь Мокан
Дмитро Разумков, Неллі Яковлєва, Василь Мокан

Від травня до початку грудня 2019 року Дмитро Разумков очолював партію «Слуга народу». Він же повів партію на вибори до Верховної Ради та брав участь у відборі кандидатів у депутати. На виборах 2019 року партія отримала феноменальні 43,16% голосів, а загалом у парламенті – 254 з 450 депутатів (згодом кількість скоротилася).

З 29 серпня 2019 року по 7 жовтня 2021 року був Головою Верховної Ради України. А причинами звільнення послугувало те, що Разумков почав вести самостійну гру, розкручувати власний імідж, а ще журналісти звинувачували його у зв’язках з Ахметовим та лобіюванні його інтересів (спікер ще часто з’являвся на телеканалах мільярдера). Найбільш серйозні розбіжності виникли довкола законопроєкту №5599 «Про запобігання загрозам національній безпеці, пов'язаним із надмірним впливом осіб, які мають значну економічну або політичну вагу в суспільному житті (олігархів)» влітку 2021 року, спікер відправив його Венеційській комісії, хоча «слуги народу» були проти.

Після того, як депутати вирішили відправити Разумкова у відставку 284 голосами (голосували «Слуга народу», «Батьківщина», «Довіра», «За Майбутнє»), він перестав бути членом партії «Слуга народу». За рейтингами у 2020 році Разумков був другим (26%) після Зеленського політиком за рівнем довіри населення. Після цього Разумков заявив, що балотуватиметься на посаду Президента України. За одним з опитувань КМІС, проведеним у лютому 2022 року, за Дмитра Разумкова були готові проголосувати 8,2% виборців. Під час повномасштабної війни рейтинг політика почав падати.

Дмитро Разумков у кулуарах Верховної Ради України
Дмитро Разумков у кулуарах Верховної Ради України

У листопаді 2021 року Дмитро Разумков оголосив про створення у Верховній Раді України міжфракційного об’єднання «Розумна політика» - депутатів, які гуртувалися довкола нього. Туди спочатку приєдналося 24 депутати (з них 23 – обрані від «Слуги народу» та Андрій Ніколаєнко з ВО «Батьківщина»). Риторика ексспікера стала опозиційною. А голова партії «Слуга народу» Олена Шуляк виступила за те, щоб її однопартійці-списочники, які приєдналися до «Розумної політики», склали депутатські мандати.

Цікаво, що партію «Ми – українці» у 2020 році перейменували у «Розумну політику», а очолив її Василь Бублик, Дмитро Разумков прокоментував, що «поки що не має стосунку до цієї партії». А у січні 2022 року незадовго до повномасштабної війни Дмитро презентував громадську організацію «Команда Разумкова», яку очолила Ольга Туній. Навіть встигли відкрити офіс у Харкові.

Презентація Команди Разумкова у січні 2022 року
Презентація "Команди Разумкова" у січні 2022 року

У 2021 році політик не підтримував санкції проти телеканалів депутатів з «ОПЗЖ» Віктора Медведчука та Тараса Козака («112», NewsOne, ZIK). А вже у 2022 році після початку повномасштабної війни Разумков звернувся до спікера парламенту Руслана Стефанчука з ідеєю позбавити мандатів депутатів всіх рівнів від заборонених проросійських партій (насамперед «ОПЗЖ» та «Опозиційного блоку»).

Цікаво, що у 2020 році мешканець Закарпаття Василь Чопей подав до суду на Дмитра Разумкова, ексгенпрокурора Юрія Луценка, тодішнього міністра внутрішніх справ Арсена Авакова, тодішнього прем’єра Олексія Гончарука, Президента України Володимира Зеленського, експрезидента Петра Порошенка, ексгенпрокурора Руслана Рябошапку, тодішнього директора Держбюро розслідувань Романа Трубу. Чоловік просив у Печерського районного суду Києва визнати дії вказаних осіб корупційними та притягнути їх до відповідальності за ст. 364 Кримінального кодексу України. А ще вимагав, щоб зазначені особи компенсували завдану шкоду на 173 млн 320 тис. грн, а собі вимагав за моральну шкоду 10 трлн грн. Суддя Олена Бусик закрила провадження по справі.

Скільки заробляє Дмитро Разумков та чим він володіє

За 2023 рік народний депутат Дмитро Разумков заробив 644 тис. 605 грн зарплати у Верховній Раді України. А ще 20 тис. 367 грн за продаж електроенергії за «зеленим» тарифом, 944 грн кешбеку від Монобанку. Дружина Дмитра Разумкова Юлія Чайка заробила 18 млн 831 тис. 964 грн завдяки підприємницькій діяльності, 54 тис. 157 грн зарплати у державному підприємстві «Укрспецекспорт», 1 млн 689 тис. 754 грн від продажу нерухомості (при цьому вся нерухомість у Юлії Чайки залишилася, як у 2022 році). А 14 млн 584 тис. 240 грн Дмитро Разумков подарував своїй дружині.

Політик є власником будинку у Софіївській Борщагівці (492,2 кв. м), який оцінив у 2 млн 915 тис. 30 грн та ділянки під ним (1 тис. 20 кв. м), яка коштувала 642 тис. 567 грн. Також власник квартири (78,5 кв. м), офісу (74,9 кв. м) у Києві, співвласник квартири (165,6 кв. м) у столиці разом зі своєю матір’ю. Дружина депутата володіє 2 квартирами у Києві (44,5 кв. м та 53,2 кв. м), будинком (489,6 кв. м) та ділянкою (962 кв. м) у Миколаєві, 25% квартири (73,2 кв. м) разом з родичами. Також вона орендує ділянку (1 тис. 333 кв. м) у Миколаєві, 2 приміщення у Чигирині (120 кв. м та 30 кв. м), приміщення у місті Шпола (150 кв. м та 86 кв. м), селах Сагунівка (42,2 кв. м), Лебедин (40 кв. м), Мошни (40 кв. м) та Сингаївка (61,6 кв. м) на Черкащині.

У 2022 році Дмитро Разумков у парламенті заробив 479 тис. 57 грн (у 2021 році – 617 тис. 618 грн). Також він отримав 2 тис. 251 грн за продаж електроенергії за «зеленим» тарифом, 1 тис. 540 грн процентів і кешбеку від Монобанку. А от дружина депутата отримала 17 млн 390 тис. 580 грн завдяки підприємницькій діяльності (у 2021 році6 млн 465 тис. 306 грн), 62,5 тис. грн зарплати, 229 грн процентів, на 2 тис. 82 блага у негрошовій формі від компанії, де працювала.

Їздить Дмитро Разумков на Toyota Camry 2012 року. Також користується атівками дружини: це Tesla Model S 2017 року (коштувала у 2019 році 750 тис. грн) та BMW X5 2016 року (коштувала 1 млн 431 тис. грн у 2019 році). Ексспікер парламенту задекларував 6 млн 345 тис. 803 грн та 475 тис. дол. готівкою та 227 тис. 11 грн на банківських рахунках. У дружини було станом на 31 грудня 2023 року 5 млн 816 тис. 504 грн, 540 тис. дол., 335 тис. євро готівкою, 306 тис. 581 грн на банківських рахунках.

За другий рік повнмасштабної війни чиновник витратив зі своїх заощаджень 300 тис. дол. (з яких більшу частину подарував дружині), але додатково відклав 136 тис. 62 грн, за перший рік повномасштабної війни витратив 1 млн 718 тис. 269 грн заощаджень. На другий рік повномасштабної війни у дружини Дмитра Разумкова заощадження збільшилися на 4 млн 93 тис. 239 грн та 400 тис. дол., за перший рік повномасштабної війни вона додала до скарбнички 1 млн 884 тис. 279 грн та 150 тис. євро і 67 тис. 626 дол.

У жовтні 2023 року Юлія Чайка відкрила компанію ТОВ «Доставка4Ю» у Черкасах, яка займатиметься транспортними перевезеннями. Очолив її Дмитро Тележинський – бізнес-партнер родини. Також дружині Разумкова належить 34% ТОВ «Українська політконсалтингова група» (раніше частка належала Разумкову), ще 66% належить Тележинському. З 2016 до 2020 років Дмитру Разумкову та його дружині належали ломбарди «Про100кредит» (через ТОВ «Бізнесінвестбуд» та ТОВ «Інтерінвест ХХІ століття») з філіями у Києві та Черкасах, а відтоді належать Дмитру Тележинському та Юлії Овдій – помічникам депутата Разумкова.

У 2020 році Дмитру Разумкову заплатили у Верховній Раді 547 тис. 563 грн, тоді ж він отримав 4,3 тис. грн соцдопомоги, 12 тис. 97 грн за продаж електроенегрії за «зеленим тарифом», 1 тис. 532 грн процентів, 1 млн 757 тис. 24 за продаж нерухомості. У 2019 році отримав 178 тис. 528 грн зарплати за роботу у парламенті, 10 тис. 320 грн соцдопомоги, 914,2 тис. грн як підприємець, 51 тис. 480 грн від продажу частки у підприємствах, 27 тис. 802 грн за електроенергію за «зеленим тарифом», 88 тис. 30 грн зарплати як політконсультанта, 600 грн за здачу майна в оренду своєму ломбарду, 1 тис. 50 грн процентів. До походу у парламент за 2018 році Дмитро Разумков заробив 980 тис. 836 грн, з яких 960 тис. грн від підприємницької діяльності.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте у нашому Telegram-каналі  Інформатор Live. Підписатись на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.