Хто може увійти до депутатської групи Разумкова

Читать на русском

Перспективи створення депутатської групи Разумкова: Дубинський, Лерос, Новинський – вільні

Читать на русском
Хто може увійти до депутатської групи Разумкова

Перспективи створення депутатської групи Разумкова: Дубинський, Лерос, Новинський – вільні

Разумков створює власне міжфракційне об'єднання в Раді. Низка телеграм-каналів із посиланням на власні джерела опублікували фотодокази того, що в парламенті з'явилося нове депутатське формування – «Розумна політика». Виходячи з оприлюдненої заяви, створює об'єднання колишній речник Верховної Ради України Дмитро Разумков.

Інформатор з'ясовував, які політичні перспективи у «Розумної політики» і скільки депутатів може увійти до формування вже сьогодні.

Дубинський, Лерос, Новинський ... і Разумков?

На сайті Верховної Ради інформації щодо нового депутатського об'єднання немає.  Так само як і не говорили про створення міжфракційної формування на черговій сесії. Відповідно, йдеться не про групу, яка може представляти свою позицію на погоджувальній раді чи біля трибуни Верховної Ради. Об'єднання – це своєрідний «клуб за інтересами».

Хто може увійти до депутатської групи Разумкова 1

У самій заяві, написаній на ім'я голови Верховної Ради Руслана Стефанчука, йдеться, що «Розумна політика» створена з метою проведення реальних «реформ замість короткострокових та популістичних», а також для «впровадження стабільної та продуманої державної політики». Яким чином це здійснюватиме гурток однодумців без доступу до трибуни та представницьких функцій, не зрозуміло.

Хто може увійти до депутатської групи Разумкова 2

За інформацією телеграм-каналу WASH, який посилається на власні джерела в Офісі Президента, нібито на Банковій в терміновому порядку аналізують персональний склад майбутнього об'єднання Разумкова у ВР.

«За найскромнішими оцінками чисельність групи Разумкова буде близько 25 осіб, але після офіційного оголошення до неї можуть приєднатися інші нардепи, які не брали участь у переговорах... Деякі прізвища сильно здивують і владу, і опозицію», - йдеться в повідомленні WASH.

Пропонуємо гіпотези та різні теорії залишити за дужками, а проаналізувати фактичну ситуацію під куполом Ради.

Нинішній парламент складається з 5 фракцій, 2 депутатських груп та ще 22 народних депутатів, які не входять до складу жодної фракції та групи. Як пояснює юрист, фахівець у галузі виборчого права Юрій Гойда, саме ці 22 депутати цілком легко і швидко могли б увійти до складу «Розумної політики», якби та претендувала на проактивну діяльність.

«Звичайно, будь-який депутат із будь-якої фракції та групи може приєднатися до «Розумної політики», але для цього потрібно вийти з тієї фракції чи групи, у якій на цю мить є депутат. Згідно зі статтею 59 Регламенту Верховної Ради України, народний депутат може входити до складу лише однієї депутатської фракції (депутатської групи). Для входження до міжфракційного об'єднання нічого цього не потрібно», - пояснює Гойда.

А тепер у подробицях. Міжфракційне об'єднання не дуже цікаве як парламентське явище. Але вже зараз окремі експерти подейкують, що пізніше Разумков обов'язково спробує створити групу, адже основна мета будь-якого проактивного депутата – доступ до трибуни. А колишньому речнику ВР ще й лідерські позиції треба відстояти. Або хоча б створити. Тому зупинимося на тому, як створюється депутатська група детальніше. Якщо депутат пройшов у Раду за списками партії, то, написавши заяву про вихід із партійної фракції, він автоматично втрачає мандат і перестає бути депутатом. Відповідно, своє об'єднання Разумков може сформувати з «вільних» мажоритарників та «виключених із фракцій» народних обранців.

Ідеологічна єдність «вільних-виключених» депутатів викликає безліч питань. Приміром, скандально відомі виключені «слуги» Гео Лерос, Олександр Дубинський, навряд чи зможуть створити міцну спілку з мажоритарником від «Опозиційного блоку» Вадимом Новінським та ще одним «опозиціонером» Дмитром Шпеновим. І тут стає ясно, що Розумков політично слабкий. Він цілком готовий боротися за всіх, хто залишився не у «фракційно-групових» справ, але навряд чи хтось захоче групуватися навколо «хорошого хлопчика» Дмитра Разумкова. Адже згідно із законом, потрібно назбирати хоча б 20 осіб, щоб об'єднання «Розумна політика» стало ефективним під куполом..

«Розумна політика» від Разумкова

Однозначно, лідер групи у вигляді Дмитра Разумкова є. Це - один! Потрібно ще 19 однодумців чи хоча б ситуативних союзників, щоб зрівнятися за чисельністю із найменшою фракцією парламенту – партії «Голос».

«Повертаємося до Регламенту Ради та бачимо, що кількість осіб у депутатській групі не може бути меншою, ніж кількість осіб у найменшій фракції, сформована протягом першої сесії», - пояснює юрист Юрій Гойда.

Але такого ресурсу Разумков не має, тому й створює колишній спікер Ради міжфракційне об'єднання, а не групу. Про те, що в Дмитра Олександровича стосунки з депутатським корпусом, м'яко кажучи, не дуже, у коментарі Інформатору сказав політолог Віталій Кулик. Перебуваючи на посаді речника Верховної Ради, Разумков зробив ставку не на тих людей.

«Він зробив ставку на господарів депутатів, на керівників комітетів, на групи у фракції та на олігархічні групи, які з ним взаємодіяли в тих чи інших питаннях. І вважав, що ці люди – його багнети, його опора у Верховній Раді», - сказав Віталій Кулик.

Тепер дружити з ексспікером цим людям вже ніби й не дуже треба. Та й особисті лідерські якості Разумкова також, на думку політолога, не на висоті. Образ хорошого хлопчика непогано було б врівноважити кимось, але поки що нікому. Як пояснюють експерти, зараз у особистого бренду Разумкова в Раді перспектив, швидше, немає, як, власне, немає й особистого бренду.

Хоча останні опитування центру імені Олександра Васильовича Разумкова показують, що особистий рейтинг Дмитра Олександровича Разумкова продовжує зростати.

Хто може увійти до депутатської групи Разумкова 3

А Київський міжнародний інститут соціології (КМІС) у жовтневому аналізі суспільно-політичного настрою населення пішов ще далі, включивши до опитування не лише Дмитра Разумкова як потенційного кандидата у президенти, а й його гіпотетичну партію.

Хто може увійти до депутатської групи Разумкова 4

Вражаюче, але електорат цієї неіснуючої політичної сили виявився західним. І тут може виникнути дисонанс, каже політолог Володимир Фесенко, оскільки об'єднання в Раді називається «Розумна політика», а КМІС включає до опитувань партію Разумкова.

«Виборець потім може заплутатися у двох брендах. Розумна політика, Разумков - гра слів, яка може зіграти злий жарт», - каже політолог.

Політолог Віталій Кулик має сумніви, що Дмитру Разумкову вдасться стати успішним лідером якогось особистого політичного проєкту. За словами експерта, розумніше Дмитру Олександровичу об'єднатися з кимось вагомим - мером Києва Віталієм Кличком або колишнім міністром внутрішніх сил Арсеном Аваковим, який якраз знову став активним на політичному небосхилі країни.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливі новини. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі «Інформатор Live». Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.