Чому "Розумній політиці" Разумкова не вигідно розвалювати коаліцію
Ще 5 листопада у мережі з'явилися фото з підтвердженням того, що екс-спікер Верховної Ради Дмитро Разумков старанно працює над формуванням міжфракційного депутатського об’єднання «Розумна політика». А вже 8 листопада у Телеграм-каналі Разумков виклав карти на стіл, і назвав усіх членів свого міні-МФО поіменно. У складі – 8 мажоритарників, сам Разумков та 16 списочників.
Інформатор з'ясовував, чому розвалу коаліції в парламенті, швидше за все, не буде, і чи зможе «Розумна політика» суттєво змінити ситуацію «під куполом».
"Розумна політика" = "Слуги" + трохи "Батьківщини"
"Грамотний політичний хід". "Коаліція припинила своє існування". Яких тільки думок не висловлювали у Facebook політологи та політики.
Найбільше некомпетентністю здивував колишній народний депутат України від Радикальної партії Олега Ляшка Дмитро Лінько. Мало того, що Лінько переплутав об'єднання із групою, то він ще й тут же на своїй сторінці в соцмережі за допомогою друкованого слова успішно розвалив парламентську коаліцію монобільшості. А потім дав завдання президенту Володимиру Зеленському.
«8 листопада 2021 року коаліція припинила своє існування де-факто і тепер вже де-юре. Останні призначення у Кабінеті Міністрів відбувалися без потрібної підтримки депутатів коаліції – а саме формування уряду є головним завданням коаліції. Якщо найближчими місяцями до коаліції не вступить інша фракція Парламенту, у грудні Зеленський має розпустити цю Раду та призначити на весну перевибори», - резюмував Дмитро Лінько.
Варто звернути увагу на кілька моментів. Перше, монобільшість все ще існує. Розвалити його в юридичному плані просто створивши депутатське об'єднання неможливо. Докладніше про це читайте тут.
Друге – в якій кількості «підтримка депутатів» вважатиметься достатньою на думку Лінька, – питання риторичне. Нагадаємо лише, що голосування за нових міністрів нещодавно відбулося. Кандидатури міністрів оборони, стратегпрому, реінтеграції та економіки підтримали більшість народних депутатів .
Тепер давайте розберемося, хто ці 25 депутатів розумного міжфракційного депутатського об'єднання (МФДО).
«В останні три дні у засобах масової інформації з'явилося багато конспірології щодо створення у Парламенті міжфракційного депутатського об’єднання «Розумна політика». Будь-яка політика має бути відкритою та чесною і ґрунтуватися саме на цих принципах. Тому, щоб зняти будь-які маніпуляції, публікую листа про створення МФДО та перелік депутатів, які увійшли до складу об'єднання», - написав Дмитро Разумков.
Звичайно, ватажком об'єднання став сам Дмитро Олександрович. Також до нього приєдналася виключена нещодавно із фракції «Слуга народу» маржоритарниця Людмила Буймістер. Потім ідуть два депутати-списочники від партії «Батьківщина» та ще 21 нардеп від фракції «Слуга народу». Серед цих «слуг» – 14 списочників та 7 мажоритарників.
Про що це каже? Усі фракційні депутати, які й становлять основу «Розумної політики», можуть вільно входити до будь-яких міжфракційних об'єднань, оскільки такого роду формування не мають жодних представницьких функцій. Це швидше такі депутатські «клуби за інтересами», не більше того.
Припустимо, що в майбутньому «Розумна політика» все ж таки вирішить отримати представницькі функції в парламенті і захоче створити групу. Нагадаємо, для того щоб фракційні депутати створили групи, їм необхідно вийти зі своїх фракцій. І тут з'являється головна для них проблема. Оскільки якщо депутати ризикнуть покинути фракцію, то ті з них, хто пройшов до парламенту за списками, незабаром позбудуться і мандата - тобто перестануть бути народними депутатами.
А у «Розумної політики» списочників зараз більшість – 16 із 25. Відповідно, замахнутися на створення депутатської групи Разумков може, але не зараз. На даний момент для реалізації цього плану в нього, швидше за все, не вистачить політичної ваги.
«Розумна політика» - сигнал Банкової
До речі, серед депутатів, які пристали до Разумкова, немає керівників Комітетів, тому говорити про якийсь навіть гіпотетичний вплив на прийняття рішень усередині Комітетів не доводиться. Відповідно йдеться лише про голосування за законопроекти.
Крім того, політолог Ігор Рейтерович у коментарі Інформатору нагадав, що подібних міжфракційних об'єднань у Раді досить багато. Взяти бодай МФДО «За велике будівництво». Налічує воно близько 220 осіб, але користі від цього об'єднання особливо не видно, як і впливу.
А в ситуації з об'єднанням імені Разумкова політолог радить придивитися до того, наскільки монолітна «Розумна політика» буде в підтримці тих чи інших законів.
«Зрозуміло, що ці депутати, навіть мажоритарники, вони не виходитимуть із фракції «Слуга народу». Їм це не треба. Ну тобто вони вийдуть за умови, якщо їх звідти виключать. Але треба буде подивитись на найближчі голосування. Якщо ми побачимо певну синхронність у голосуванні Дмитра Разумкова та цих людей, у тому числі з принципових якихось питань, тоді по суті можна буде говорити, що це така бомба уповільненої дії, яка лежить у середині фракції «Слуга народу». І тоді з цим об'єднанням доведеться рахуватися. При цьому де-юре коаліція існуватиме, а фактично її не буде», - пояснює Рейтерович.
Подібну думку висловив і політолог Руслан Рохов. Так, Разумков робить черговий політичний хід, але навіщо. Явно не для збільшення процесуальних можливостей у Раді, пояснює політолог.
«Цей хід Разумкова є сигналом Офісу Президента, що моно-уже не дуже моно-. І у разі спроби позбавити його мандата, як це було з Миколою Томенком та Єгором Фірсовим у минулому скликанні, голоси «збирати» доведеться за межами монобільшості», - робить висновок Руслан Рохов.
Ще одна складність для парламентських «слуг», на думку політолога Рейтеровича, пов'язана з тим, що юридичній парламентській коаліції доведеться шукати ситуативних фактичних союзників для голосування важливих рішень. А це значно підвищує ставки інших політичних гравців. Але водночас, каже політолог, коаліцію монобільшості розвалювати нікому не вигідно. Принаймні зараз.
«І це підвищує рівень впливу того ж таки Разумкова на якісь процеси, які відбуваються у Верховній Раді. Але це за умови, якщо вони справді матимуть принципову позицію з тих чи інших питань. Якщо цього не буде, то нічого не зміниться. Але коаліцію зараз ніхто не розвалюватиме, бо це не вигідно навіть тому ж Розумкову. По-перше, він не набрав ще ваги, по-друге, він ще не визначився, в якому форматі рухатиметься далі: партія-не партія. Плюс «слуги» можуть просто сформувати коаліцію іншу. Наприклад, "Слуга народу", плюс "Довіра", плюс "За майбутнє". Офіційно. І тоді «Розумна політика» опиниться на узбіччі парламентського процесу», - пояснив свою позицію Ігор Рейтерович.
Ще один варіант розвитку подій не виключає, а швидше доповнює всі попередні версії.
На думку політолога Рохова, Дмитро Разумков не просто розгойдує ситуацію в Раді. Він уже готується до наступних президентських та парламентських виборів, роблячи ставку на успіх у регіонах.
«Хід екс-спікера є меседжем місцевим та регіональним елітам. Мовляв, пішов процес створення партії «Розумна політика» — визначтеся з тим, з ким ви в майбутньому хочете заводити своїх представників через регіональні списки. Таким чином, до «УДАРу», «Української стратегії» Гройсмана та «Пропозиції», окрім процесів самоорганізації в нову самоврядну політичну силу, додається ще один варіант — «Розумна політика»... Тепер лідер «розумної політики» може розпочинати публічну кампанію з розвитку регіональних представництв», - ділиться висновками Руслан Рохов.
І начебто безглуздо, на перший погляд, не виглядала історія зі створенням міжфракційного об'єднання, яке по суті не має жодних особливих прав, «слуги» вже опинилися в патовій ситуації. Виключати з фракції прихильників Разумкова, вибачте вже за тавтологію, зовсім не розумно. Навіщо розвалювати нехай і хистку, але легальну коаліцію власноруч? Адже для створення нової доведеться вчинити чимало політичних маневрів і знову вкластися фінансово.
Але й не зважати на такий випад екс-спікера парламенту, теж не можна. Проковтнути нелояльність колишнього соратника? І єдине, що залишається зараз «слугам» та Банковій – лише уважно спостерігати за тим, що відбувається далі. Наприклад, голосування за призначення міністрів, хоч і було проголосоване більшістю від конституційного складу Ради, але не всіма «слугами» одноголосно. Дзвіночок, однак.
Інформатор проаналізував, як голосували за призначення депутати, які передплатили стати частиною «Розумної політики». 13 із нинішніх 25 членів МФО ще 4 листопада не підтримали кандидатуру заступниці Єрмака Юлії Свириденко, яка обійняла зрештою посаду міністра економіки. Відкрито проти «перебіжчики» не виступали, але, натиснувши на кнопку «утриматися» чи просто не проголосувавши, сьогоднішні прихильники Разумкова вже минулого тижня фактично оголосили «холодну війну» Банковій.
На «пристрілку» у питаннях голосування експерти дають «Розумній політиці» місяць. Найбільш показовим із погляду позиції депутатів буде голосування за бюджет. Але цілком можливо, що синхронізацію депутатів-розумківців ми побачимо вже 16 листопада на черговій сесії.
Раніше Інформатор розповідав про швидкі кадрові рішення парламенту щодо ротації в Кабінеті міністрів.
Також розповідали про те, як працювала Рада у жовтні та чому «Батьківщина» раптом голосує «за».
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері стежте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live . Підписатися на канал у Viber можна тут .