Візит Зеленського до Варшави: про що домовилися президенти України та Польщі

Читать на русском

Завершились дводенні переговори українського президента у Варшаві

Читать на русском
Візит Зеленського до Варшави: про що домовилися президенти України та Польщі

Завершились дводенні переговори українського президента у Варшаві

Візит президента України до сусідньої Польщі розпочався із зустрічі у резиденції «Вісла», де глави двох держав у форматі тет-а-тет обговорили ситуацію у сфері безпеки та важливі питання двосторонніх відносин. Інформатор дізнався про деякі подробиці та експертну думку про цей візит, який розпочався 20-го, а завершився 21 січня.

Зустріч президента України Володимира Зеленського та президента Республіки Польща Анджея Дуди вже не перша – два керівники зустрічаються регулярно. Але нинішня розмова Києва і Варшави відбувається на тлі планів Кремля, що явно загострилися, створити нові військові проблеми – і Україні, і Польщі.

Робоча зустріч польського президента зі своїм українським колегою – перша в серії найближчих переговорів на найвищому рівні, які Анджей Дуда запланував провести, щоб обговорити заходи щодо приборкання російських сусідів, які не втомлюються пред'являти Заходу та Україні один ультиматум за іншим.

Напередодні цього візиту голова Бюро національної безпеки (BBN) Польщі Павло Солох в ефірі Польського радіо розповів про плани польського президента Анджея Дуди провести консультації зі своїми колегами – головами сусідніх із Польщею держав, союзних Польщі. Оскільки, за словами голови Бюро національної безпеки Польщі, ситуація біля кордонів із Росією зараз є дуже складною, а РФ явно не відмовилася від своїх абсурдних вимог до сусідів. І саме з цієї причини «не виключаються різні несприятливі варіанти» розвитку ситуації навколо України та Польщі. Втім, при цьому широкомасштабне вторгнення армії Росії в Україну чи країни Балтії є «найменш ймовірним сценарієм». Але такий сценарій також не можна виключити повністю і до нього також потрібно бути повністю готовим.

І ось Дуда приймає Зеленського, і два дні йдуть змістовні консультації двох президентів. Йдеться не лише про військові методи протидії російській агресії, обговорюються також і економічні заходи безпеки двох країн, підвищення кібербезпеки інфраструктурних об'єктів України та Польщі.

Тематичну спрямованість розмови уточнив польський президент, розмістивши у себе в соцмережах фото та коментарі.

Зокрема, Анджей Дуда в Instagram написав, що під час зустрічі з українським президентом головною темою обговорення стала саме ситуація у Східноєвропейському регіоні та військова загроза з боку Росії.

 

Візит Зеленського до Варшави: про що домовилися президенти України та Польщі 1

Експерт Центру оборонних стратегій Олександр Хара у своєму коментарі Інформатору припустив, що основна місія цього візиту українського президента до сусідньої країни – необхідність постійної координації та планування спільних дій оборонного характеру.

«Польща – традиційний лобіст інтересів України серед країн Євросоюзу, і через реальну загрозу великого російського військового вторгнення координація дій керівництва обох країн може виявитися надзвичайно важливою. Наприклад, може йтися про так звану «червону лінію зв'язку», коли максимально швидко один президент може поспілкуватися з іншим. У 2014 році цього дуже вистачало Україні, коли керівники країн Заходу в принципі бачили, що у нас відбувається, але отримати інформацію з перших рук – частенько їм було важко», - пояснив Інформатору у своєму коментарі Олександр Хара важливість переговорів, що відбулися.

Також експерт припустив, що польська сторона навряд чи зможе обіцяти та надати Україні суттєву допомогу бойовими ресурсами чи озброєнням, але Польща може підтвердити лобіювання та пріоритетність інтересів України у Євросоюзі, у НАТО та у низці інших структур. Таких, як Люблінський трикутник, або ОБСЄ.

 

Хара

«Як відомо, з 1 січня 2022 року Польща прийняла головування в Організації з безпеки та співробітництва в Європі, і ця структура може виявитися особливо затребуваною з огляду на очікуване пожвавлення різних переговорних процесів та необхідність дієвого міжнародного контролю поблизу лінії розмежування на Донбасі, наприклад», - наголосив Олександр Хара.

На момент написання цього матеріалу візит вже було завершено. І голова Бюро міжнародної політики президента Польщі Якуб Кумох, поінформував пресу заявивши, що переговори були успішними, а український президент повертається додому.

«Більшої частини того, що обговорювалося, я не можу передати. Це говорилося віч-на-віч. Факт, що ми говорили про те, що відбувається біля українських кордонів… Крім того, детальні технічні питання обговорювали, як Польща може сприяти підтримці безпеки України. Була розмова і про те, як Польща вже підтримує і додатково може підтримати Україну, як може сприяти деескалації (вздовж українських кордонів – Ред.), - зазначив Якуб Кумох.

Також він резюмував, що найважливіше у цих розмовах – отримати з перших рук інформацію про те, як виглядає ситуація навколо України та яким чином Польща може сприяти її безпеці.

 

Кумох

«Безпека України є частиною нашої безпеки. І цей візит наголошує, наскільки близькі Польща та Україна в ситуації загрози», - наголосив Якуб Кумох.

Він також зазначив, що незабаром відбудуться нові зустрічі представників двох президентів. І предметно будуть обговорені українсько-польські відносини, зокрема деякі дискусійні питання також надалі обговорюватимуться.

За його словами, Якуб Кумох найближчими днями приїде до Києва, де буде відновлено роботу Консультативного комітету Президентів України та Польщі.

Інформатор раніше писав, що війна в Україні не стане легкою прогулянкою для російських солдатів.

Також повідомляли, що розвідка попередила про нові можливі провокації Росії проти ОБСЄ. Нагадаємо, глава дипломатії ЄС пригрозив Росії "рішучими діями" у разі нової агресії проти України. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливі новини. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі « Інформатор Live». Підписатися на канал у Viber можна тут

 

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.