У четвер та п'ятницю 26-27 грудня на небі сформується напружена конфігурація
«Для мене «Різдвяна» про час, якого завжди мало, який іноді хочеться зупинити, сповна насолодитися моментом щастя… Свята ж - це паузи, які дозволяють пригальмувати, озирнутися назад, побути - якщо є така можливість - з найріднішими. Для величезної кількості українців зібратися сьогодні на свята сімейним колом - справжня розкіш…», - Колос.
У військовозобов’язаних жінок ті ж обов’язки, що й у чоловіків
Наприкінці минулого року Кабмін ухвалив новий порядок військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів. У постанові уряд передбачив нововведення для жінок-медиків та фармацевтів.
Що від них вимагає новий порядок військового обліку?
У новому порядку прописано, що жінки-медики, лікарі, медсестри та фармацевти будуть військовозобов’язаними, тобто мають стати на військовий облік.
"Минулого року були новини про військовий облік жінок і було незрозуміло, хто кого буде мобілізовувати і як ставити на облік. Це врахували і виокремили категорії. Під обов’язковий військовий облік зараз підпадають тільки жінки медичних та фармацевтичних спеціальностей – тобто які закінчили медичні виші або фармацевтику", – пояснив юрист Андрій Новак.
Інші жінки, які мають спеціальність, споріднену з військовою, можуть стати на облік за бажанням.
На військовозобов’язаних жінок покладаються ті ж обов’язки, що й на чоловіків: ставати на військовий облік, проходити підготовку до служби, повідомляти військкомати про зміну місця реєстрації/проживання, сімейного статусу, інвалідності тощо. Водночас прийняття жінок на службу, як і раніше, має відбуватися добровільно.
Ще одна зміна до порядку стосується студенток, які отримують медичну та фармацевтичну освіту.
Тепер за 2 місяці до завершення навчання університети мають подавати списки з переліком таких жінок до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (ТЦКСП). Раніше це було обов’язково робити за 3 місяці.
Після завершення навчання таким жінкам видається тимчасове посвідчення військовозобов’язаної, їх вносять до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів.
Посвідчення видають у військкоматі, на території відповідальності якого розташовані заклади освіти. Строк дії таких посвідчень – 30 діб.
Отримавши посвідчення, жінка має у 7-денний термін з’явитися з ним до військкомату для постановки на військовий облік.
Жінки, які отримали медичну/фармацевтичну спеціальність до ухвалення порядку (до 30 грудня 2022 року) і не перебували на військовому обліку – можуть працевлаштуватися без постановки на облік до 2026 року.
"Залишаються ті ж самі норми для роботодавців, коли без військово-облікових документів людину не могли прийняти на роботу. У випадку з жінками, у медиків і фармацевтів не вимагатимуть цей документ до 2026 року. Для них зробили такий перехідний період. Вони можуть не ставати на військовий облік до 2026 року, але бажано це зробити", – зазначив Новак.
Раніше ми писали, що наприкінці грудня Кабінет міністрів затвердив нові правила військового обліку. У зв’язку з тим, що в Україні продовжується загальна мобілізація та воєнний стан, чи розповсюджуються ці правила на всіх чоловіків? Чи треба ставати на військовий облік чоловікам-ВПО? Роз’яснив експерт.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.