Війна триватиме, світ розділений, але певний позитив є: світові ЗМІ про Саміт миру

Без залучення Росії та Китаю наївно було сподіватися на якісь кардинальні зрушення, водночас Київ отримав шанс акцентувати на своєму баченні ситуації

Світові ЗМІ
Міжнародні медіа дали перші оцінки зустрічі в Швейцарії

Перший інавгураційний Саміт миру у швейцарському Бюргенштоку, який тривав з 15 по 16 червня, зайняв вагоме місце на шпальтах світових ЗМІ. Більшість відзначають, що навряд ця подія матиме якийсь вирішальний вплив на закінчення війни в Україні, зокрема з огляду на те, що не було представників Росії та КНР. Водночас є сподівання, що зустріч стане етапом до напрацювання переговорних позицій. Також запропоновано кроки, які можуть завершитися успіхом вже в найближчій перспективі.

Дистанція між Заходом і Півднем зберігається

Німецьке видання Deutsche Welle пише, що зустріч була важливою хоча б через те, що вперше від початку повномасштабної війни зібрала таку кількість учасників, які розмірковували над тим, як рухатися до миру в Україні. Погано, що впливові країни Глобального Півдня зайняли вичікувальну позицію.

"Дипломатичні важкоатлети Індія, Південна Африка, Індонезія та Мексика були серед країн, які були присутні на переговорах, але не підтримали остаточний текст. Ці країни сигналізували про стриманість, відправивши до Швейцарії дипломатів чи міністрів, а не своїх лідерів", — спостерігають німецькі журналісти.

Французьке видання Le Monde зазначає, що прогресу щодо мирного врегулювання війни в Україні на першому мирному саміті не досягли. Зокрема жодна із країн БРІКС так і не підписала підсумкову декларацію.

"Конференція завершилася боязкою підсумковою декларацією, у якій нагадують про основні принципи міжнародного права, що зневажаються Росією. Усі ці ідеї існують уже давно, але вони не означають прориву в мисленні або "перших кроків", якщо скористатися фразою, яка неодноразово звучала в кулуарах саміту", — пише газета.

Британська агенція Reuters вважає, що Україні вдалося зібрати чимало країн і це майже гарантує збереження рівня міжнародної підтримки. Водночас відсутність Китаю означає, що розкол між Заходом та Півднем збережеться і не зрозуміло, яке продовження матиме ініціатива.

"Жодна країна не виступила із пропозицією провести ще одну подібну зустріч, при цьому Саудівська Аравія, яка обговорювалася як можливе місце проведення в майбутньому, примітно мовчала. Міністр закордонних справ принц Фейсал бін Фархан Аль Сауд заявив, що королівство готове сприяти мирному процесу, але життєздатне врегулювання залежатиме від "важкого компромісу", — пише видання.

Країни Глобального Півдня взяли участь у саміті в Швейцарії, але дистанція від Заходу досі спостерігається. Фото: Getty Images
Країни Глобального Півдня взяли участь у саміті в Швейцарії, але дистанція від Заходу досі спостерігається. Фото: Getty Images

Washington Post зазначає, що хоч перемовини триватимуть, відсутність яскраво вираженого ефекту, зокрема підтримки країн BRICS, означає, що війна продовжиться далі. Видання стверджує, що хоч Київ отримав підтримку значної частини міжнародної спільноти, вона не вирішує головного: українська земля окупована російськими військами.

"Росія та Україна залишатимуться у війні в осяжному майбутньому після того, як міжнародний саміт… не приніс жодного помітного дипломатичного прориву, який міг би свідчити про найближче припинення найбільшого конфлікту в Європі після Другої світової війни", — пишуть американці.

Очікування невеликі, але для Києва є й хороші сигнали

Politico опублікувало статтю під промовистим заголовком "Привид Росії навис над українським мирним самітом", у якій зазначає, що з Кремлем рано чи пізно доведеться мати справу. Видання пояснює, що мирна конференція дасть Києву можливість створити коаліцію посередників, які допоможуть розробити платформу для майбутніх перемовин із Москвою.

"Хоча мирний саміт щодо України більше нагадував чергову Генасамблею ООН, де різні країни говорили про Статут ООН і повагу до міжнародного права, учасники дійшли консенсусу, що війна в Україні має закінчитися "справедливим і міцним миром", а не миром за будь-яку ціну… Значна частина глобального Півдня, Латинської Америки та Африки підтримала заключне комюніке та погодилася допомогти Україні під час серії зустрічей на двосторонньому рівні, які заплановані напередодні наступного саміту, дата якого ще не визначена", — відзначає видання.

Американське The New Yourk Times зазначає, що всі учасники конференції усвідомлюють необхідність залучення РФ та Китаю для обговорення закінчення війни. Водночас зустріч у Бюргенштоку дає Україні можливість акцентувати на своєму баченні ситуації.

"Для України, яка попросила Швейцарію прийняти саміт і працювала над тим, щоб зібрати на нього якомога більше світових лідерів, ця подія була важливою для створення глобального імпульсу баченню пана Зеленського щодо припинення конфлікту, яке також включає репарації та правосуддя за російські воєнні злочини", — зазначають в статті.

Прем'єрка Італії Мелоні теж поділяє українське бачення ситуації 

Британська The Guardian пише, що левова частка роботи попереду і визначальним буде те, як діятимуть далі учасники. Але для України хороший знак, що підписали рішення саміту Туреччина, Сербія, Угорщина, Катар і Руанда.

"Швейцарський саміт не був мирними переговорами, тому що Путін несерйозно ставиться до припинення війни, він наполягає на капітуляції, наполягає на поступці української території — навіть території, яка сьогодні не окупована", — наводить медіа слова очільниці Єврокомісії Урсули фон дер Ляйєн.

Чого можна буде досягти найближчим часом

Європейське профільне видання Modern Diplomacy зазначає, що хоч через відсутність Росії та Китаю блискавичного результату очікувати не доводиться, є позитивні зрушення, які будуть відчутними вже зараз. Одним із завдань саміту була актуалізація уваги світової спільноти до війни в Україні й цього вдалося досягнути.

"Саміт став платформою для того, щоб Зеленський заручився більшою підтримкою з боку широкого кола країн, зокрема країн Глобального Півдня, а також забезпечив збереження міжнародної уваги до агресивних дій Росії в Україні. Ці зусилля стають дедалі критичнішими у світлі зростаючої глобальної втоми від тривалого конфлікту, триваючих чвар на Близькому Сході та ескалації напруженості навколо діяльності Китаю щодо Тайваню", — зазначає медіа.

Швейцарські офіційні особи заявили, що шлях до залучення Кремля, може полягати в налагодженні взаємодії щодо конкретних пріоритетів, обговорених на саміті. Йдеться про безпечне судноплавство в Чорному морі та звільнення військовополонених, повідомляє The New Yourk Times.

"Залишається одне ключове питання: як і коли Росію можна залучити до процесу? Дискусії за останні два дні показали, що існують різні точки зору", — передає слова президентки Швейцарії Віоли Амхерд видання.

Президентка Швейцарії Віола Ахмерд вважає, що головне наразі залучити Росію до перемовин. Фото: Getty Images
Президентка Швейцарії Віола Ахмерд вважає, що головне наразі залучити Росію до перемовин. Фото: Getty Images

Одним із рішень саміту стала домовленість про сприяння поверненню українських дітей, викрадених Росією, повідомляє угорське видання Hongury Todey. Воно зазначає, що Будапешт не лише підписав фінальне комюніке, але і пропонує свої послуги посередника щодо цього питання, аби "врятувати дітей, врятувати родини від розриву".

"Ми фактично остання європейська країна, яка не розірвала спілкування з Російською Федерацією. Вона тримає канали комунікації відкритими й може вести переговори з Росією", — заявив очільник угорського МЗС Пьотр Сіярто, який очолював делегацію.

Війна ще не скоро завершиться, а вирішальне значення на перспективи переговорного процесу матиме ситуація на фронті — з цим погоджуються практично всі міжнародні медіа. Але з погляду українців, великим досягненням саміту стане навіть те, що закордонні столиці розглядають, як інструмент — повернення українських полонених та дітей.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube