Статки найбагатших людей значно скоротилися, а разом з ними, і вага на політичній арені держави
Війна завдала серйозної шкоди українській промисловості та обмежила владу олігархів - магнатів, які протягом тривалого часу контролювали економіку і використовували своє багатство для набуття політичного впливу. Влада вбачає в сучасних реаліях унікальну можливість ліквідації олігархату в Україні як феномену. Усе тому, що саме під час війни він є слабким, як ніколи.
Так, протягом першого року війни занальні активи 20 найбагатших українців скоротилися на понад 20 млрд доларів. Лідер списку Рінат Ахметов втратив понад 9 млрд доларів і залишився одним з двох мільярдерів, які все ще перебувають на території України. Про це пише New York Times.
За даними журналістів, тепер українська влада має намір використовувати свої повноваження в умовах воєнного стану для повного відокремлення держави від олігархів. Мета полягає в зменшенні їхнього впливу на економіку і політику, а також притягненні до відповідальності тих, хто здійснював корупційні дії. За словами міністра юстиції Дениса Малюськи, олігархи "зараз слабкі, і це унікальна можливість досягнути справедливості".
Видання нагадало, що у липні 2022-го року Ахметов передав державі ліцензії на свої ТБ-канали та друковані ЗМІ, зазначивши, що з тих пір він не є олігархом "у юридичному розумінні цього слова". Також журналісти підкреслили, що у вересні Ігоря Коломойського затримали за підозрою в шахрайстві та відмиванні грошей, а Костянтина Жеваго і Дмитра Фірташа також намагаються екстрадувати з-за кордону.
Водночас деякі українці бояться, що після сучасних олігархів прийде нова олігархічна система внаслідок концентрації влади навколо уряду під час війни. Валерія Гонтарева, екс-голова Національного банку України, у коментарі журналістам висловила стурбованість через конфіскацію активів олігархів і те, як урядовці можуть їх використовувати для особистого збагачення. Націоналізація підприємств Коломойського і Жеваго була здійснена для забезпечення важливих військових постачань. Такі кроки, як арешт акцій Жеваго в гірничодобувних комбінатах, викликали суперечки і критику.
"Це державний капіталізм. Зараз загроза не в старих олігархах, а в нових, які отримують вигоду від війни через перерозподіл активів і сегментів бізнесу", - зазначила Гонтарева.
З нею погоджується Дарʼя Каленюк з Центру протидії корупції погоджується з колишньою очільницею НБУ: "У боротьбі з драконами ми повинні бути обережними, щоб самі не стати драконами".
За даними агентства Bloomberg, західні санкції негативно позначилися на економіці рф, однак статки російських олігархів суттєво зросли. За 2023 рік наближені до путіна бізнесмени збагатилися на 50 мільярдів доларів. Як і до війни, найбільшими прибутками можуть похвалитися власники компаній, які контролюють видобуток сировини.
Так, наприклад засновник "Лукойлу" Вагіт Алєкпєров збагатився на рекордні 9,29 мільярда доларів. Тепер його статки складають 24,7 мільярда. На другому місці співзасновник компанії-виробника міндобрив "Єврохім" Андрєй Мєльніченко, він отримав 5,67 мільярда, через що його статки тепер оцінюють у 17,42 мільярда доларів.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.