Відродження Маріуполя: зруйноване на 90% місто піднімуть з попелу після звільнення

Читать на русском

Проект “Mariupol Reborn” коштуватиме $14,5 млрд

Читать на русском
Відродження Маріуполя: зруйноване на 90% місто піднімуть з попелу після звільнення
Маріуполь буде жити!

Проект “Mariupol Reborn” коштуватиме $14,5 млрд

План відбудови Маріуполя після деокупації отримав назву “Mariupol Reborn” і підтримку таких потужних партнерів, як USAID, ЄБРР, Світовий банк та українська інвестиційна компанія SCM. Його ініціатори обіцяють підготувати все необхідне для відновлення міста ще до того, як воно буде визволено. Щоб відразу почати реалізовувати проєкт. В чому він полягатиме, скільки коштуватиме і хто братиме участь у відродженні Міста Марії?  

 Життя після деокупації

Процес відбудови Маріуполя має об’єднати всіх – і владу, і бізнес, і маріупольців. Більше того, відновлення Маріуполя – це тепер питання світової солідарності. На цьому наголошувалося під час презентації проєкту “Mariupol Reborn”, яка днями відбулася у Києві.

 

Мер Маріуполя Вадим Бойченко висловив впевненість в тому, що вже навесні українська влада повернеться у місто. І на той час вже має бути чіткий план того, що треба зробити, щоб місто швидко повернулось до життя.

 “Написанням плану відродження Маріуполя буде займатися проєктний офіс, який об’єднає провідних міжнародних та українських експертів, міжнародні організації, національні фонди, представників влади всіх рівнів і великий український бізнес. Це чіткий план, реалізація якого перетворить Маріуполь з символу війни та руйнувань у вітрину відродження для всього світу”, – розповів мер міста. Він впевнений: після деокупації життя повернеться до міста біля моря, Маріуполь переродиться. “І це стане нашою спільною перемогою!” – зауважив міський голова Маріуполя Вадим Бойченко.

 За його словами, пропозиції щодо плану відродження будуть обговорювати з маріупольцями через центри “ЯМаріуполь”. Сам проєкт складатиметься з п’яти етапів. Повністю оновити місто хочуть до 2040 року. 

 Ціна питання

 “Сьогодні ми розуміємо чітко: що і як було зруйновано. Скільки шкіл, дитячих садочків, лікарень, будинків приватного сектору, багатоквартирних будинків знищила російська федерація. І скільки це коштує відновити. Ми порахували, це 14,5 млрд доларів”, – повідомив Вадим Бойченко.

 Передбачається, що цей фінансовий тягар має лягти на країну агресора, яка розв’язала війну проти України і яка знищила Маріуполь. Гроші будуть взяті із заморожених активів рф, що були арештовані за кордоном.  Однак не очікуючи, поки росія сплатить репарації, ініціатори проекту, вже домовились про перший транш на відбудову міста. Наступного тижня відбудеться підписання меморандуму про співпрацю з Європейським банком реконструкції та розвитку і виділення 4 млн євро.

Крім того, фінансувати відбудову Маріуполя виявили готовність декілька країн ЄС – зокрема, Італія, Польща, Греція. Братимуть в цьому участь міста-побратими Маріуполя – Гданськ і Варшава. Одним з надійних партнерів міста залишається і фонд USAID, який фінансував проекти розвитку Маріуполя до війни та планує робити це й надалі.   

До речі, засновник System Capital Management Рінат Ахметов ще у серпні висловив готовність фінансувати відбудову Маріуполя після повернення українського контролю над містом. “Особисто я не пошкодую на це ні сил, ні грошей”, – заявив він в інтервʼю польському виданню Wiadomosci. Представниця офісу SCM Наталя Ємченко вважає, що лише 10% грошей будуть складати грантові ресурси, а 90% мають вкласти інвестори. За її словами, є план максимально залучати маріупольців для обговорення майбутнього вигляду Маріуполя.

 Що відомо про головного архітектора проєкту

 Очолив роботу над планом відбудови урбаніст зі світовим ім’ям – голландський архітектор, дизайнер та дослідник, засновник студії 12N Urban Matters Фулко Трефальс. Серед успішних проектів Трефальса – район соціального житла Space-S та Центр тимчасового мистецтва (Temporary Art Center) у Ейндховені. Крім того, він розробляє цілі міські концепції, багато з яких реалізовано у Нідерландах, Польщі, Сербії та Україні.

 Трефальс давно знайомий з Маріуполем та маріупольцями. Його перший візит до міста відбувся ще у 2015 році. Тоді архітектор звернув увагу на те, яким автентинтичним містом є Маріуполь:

“До певної міри він старомодний. … Але він самобутній, у нього справді є своя індивідуальність. Мені подобається, коли хтось має індивідуальність. Те саме з людьми: іноді ви бачите когось і не можете сказати, що це типова краса. Але це щось автентичне. І тому гарно!”.

 У 2021-му Трефальс цілий місяць жив і працював в Маріуполі. Тепер архітектор, як каже він сам, “з честю і скромністю” працює над планом відбудови Маріуполя. Цю колективну роботу він назвав “Розквіт”.

 Яким буде відроджений Маріуполь

 “Ми не знаємо, яким буде місто після звільнення. Тому ми зараз говоримо про підходи, а не про конкретні будівлі. Ми будуємо візію”, – розповів Трефальс під час презентації “Mariupol Reborn” . 

Які рішення будуть прийматися щодо конкретних будинків, кварталів, мікрорайонів? Що має бути на місці зруйнованого драмтеатру, чи варто взагалі відновлювати зруйнований вщент мікрорайон Східний? Всі ці питання будуть вирішувати самі маріупольці. Фахівці мають лише вписати їхні побажання в загальну концепцію.

Полягатиме ця концепція в пам’яті про загиблих, кажуть автори проєкту: “Ми маємо усвідомлювати, як саме будемо віддзеркалювати пам’ять в реальних архітектурних формах”. Крім того, вона буде базуватися на екологічності, та безпеці.

Важливою обставиною є те, що місто фактично буде відновлюватись з нуля. Розробники “Mariupol Reborn” бачать в цьому великий шанс, якого ніколи вже не буде у Маріуполя, – створити не радянське місто, де вся інфраструктура заточена на виробництво, а місто для людини. Саме на цьому наголошував під час презентації проєкту народний депутат Дмитро Гурін, який працює в команді урбаністів над розробкою плану відбудови Маріуполя.

 “Я 15 років прожив в Маріуполі. В березні будинок, в якому я виріс, росіяни розстріляли з танків. Зруйновано все, що я пам’ятаю. Футбольне поле, де я грав у футбол, перетворилось на кладовище. Але навіть в таких трагедіях ми маємо шукати можливості та шанси. У Маріуполя з'явився шанс стати не просто кращим містом, а принципово іншим – для людей, а не для заводів”, – розповів Дмитро Гурін. 

Згадав під час презентації проєкту своє маріупольське коріння і народний депутат Ярослав Железняк.

 “Мої батьки знаходяться зараз в Маріуполі. Я не можу їх відвідати через те, що моє місто зараз тимчасово окуповане. Але все це тимчасово. – зауважив Железняк. – Ми сьогодні почали розмову про плани відбудови міста. Дуже важливо думати про розбудову вже зараз. Ми повинні мати чіткий план, як рятувати людей, яким має стати місто. Я мрію про те, як ми знову будемо прогулюватись Маріуполем. Він стане новим символом – містом, яке повстало з попелу”.

 Ініціатори “Mariupol Reborn” стверджують: його реалізація в майбутньому стане наймасштабнішим в Європі проєктом відродження міста з часів Другої Світової війни. І перетворить Маріуполь на символ перемоги та модернізації. 

 Як раніше повідомляв Інформатор, окупанти в Маріуполі почали посилено укріплювати містоТакож ми писали, що в громадському транспорті окупованого Маріуполя запустили патріотичне відео.

 Ольга Чорна

 

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.