Відмова від мобілізації в Україні: чи можна уникнути призову без наслідків

Якщо після вручення повістки військовозобов'язаний вчасно не з'явився до ТЦК та СП - йому загрожує адміністративний штраф, але якщо він свідомо уникає мобілізації і цей факт доведений - йому світить кримінальна відповідальність

Чи можна відмовитися від мобілізації під час війни в Україні
Мобілізація в Україні

В Україні триває мобілізація та військовий стан, який нещодавно продовжили до 15 листопада включно. Військовозобов'язані чоловіки, віком від 18 до 60 років, мають виконати свій військовий обов'язок і стати на захист Української держави. Це стосується навіть тих чоловіків, які донедавна вважалися обмежено придатним для військової служби. Однак багато українців не бажають служити у рядах ЗСУ і хочуть відмовитися від мобілізації та призову.

Про те, чи можна відмовитись від мобілізації без наслідків, у коментарі Фактам ICTV пояснив адвокат Ростислав Кравець.

Чи можна відмовитися від мобілізації під час війни в Україні?

Український захисник на фронті у хвилину перепочинку. Фото: Генштаб ЗСУ
Український захисник на фронті у хвилину перепочинку. Фото: Генштаб ЗСУ

За словами адвоката, якщо військовозобов'язаний громадянин не має відстрочки від мобілізації у ряди Збройних сил України, то, відповідно до закону України "Про військовий обов'язок та військову службу", він не має такого права. Винятком стали випадки, коли у громадянина є повне звільнення від військової служби і він знятий з військового обліку.

Втім, відмовитись від мобілізації можна, але слід чітко розуміти, що у такому випадку може наступити адміністративна, а у гіршому разі – кримінальна відповідальність, як це буває тоді, коли військовозобов'язаний ухиляється від призову. 

Людина може відмовитися (від мобілізації), але за це буде нести відповідальність як за ухилення від мобілізації, – пояснює Кравець.

Яка відповідальність за відмову від мобілізації

За відмову від мобілізації передбачено два типи відповідальності: адміністративна і кримінальна. Приміром, якщо військовозобов'язаний не прибув до ТЦК та СП після вручення повістки вчасно, але має на це поважні причини, зокрема не з'явився через хворобу, він понесе адміністративну відповідальність у вигляді штрафу

Якщо ж військовозобов'язаний системно ігнорує виклики до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки й ці факти доведуть – то такому громадянинові світить кримінальна відповідальність, у вигляді позбавлення волі на термін від трьох до п'яти років.

У якому випадку ухилення від мобілізації вважається доведеним?

За словами адвоката Кравця, щоб наступила кримінальна відповідальність за відмову від мобілізації, правоохоронці спершу мають довести, що військовозобов'язаний навмисно і свідомо ухилявся від призову. Випадки, коли громадянину у поштову скриньку кинули повістку і він не з'являється до ТЦК та СП виключені. Повістка має вручатися особисто під розпис, а щоб довести, що людина ухиляється від мобілізації навмисно, правоохоронці мають зафіксувати щонайменше три випадки відмови від мобілізації.  

Якщо неявка до ТЦК та СП буде повторюватися протягом декількох раз, коли не просто кинули повістку і людина не з’явилась, а їй під особистий підпис вручили повістку, то, звичайно, у цьому випадку може бути кримінальна відповідальність. Загалом три рази повинно бути доведено, що людина дійсно отримала повістку і дійсно не з’явилась, – пояснює адвокат.

Нагадаємо, раніше Інформатор писав, що студенти, які старші 30 років і які здобувають другу освіту, можуть втратити право на відстрочку від мобілізації

Також ми писали, що чоловіків, які незаконно виїхали з України під час мобілізації, почнуть екстрадувати з Польщі. Щоправда, процедура їх повернення в Україну відбуватиметься лише за рішенням суду на основі ордера про арешт у кожному конкретному випадку. 

Крім цього, ми писали, чи планують в Україні провести додатковий призов

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube