Верховна Рада не спромоглась заборонити піротехнику в Україні, але використовувати її все одно не можна
Дискусія щодо використання піротехніки в Україні триває принаймні з 2014 року, з початку війни, яку розв’язала росія проти України. Люди писали і підписували петиції з вимогою внести цю заборону. Верховна Рада намагалась приймати відповідні закони. Але марно. Інформатор розбирається, чи можна використовувати феєрверки та петарди на новорічні свята.
Ще 28 грудня 2021 року на сайті Президента України з’явилась петиція “Про заборону використання петард, феєрверків та інших піротехнічних виробів. Закриття усіх магазинів піротехніки. Штраф за не виконання в розмірі від 15 тис.грн”. Вона набрала необхідні для розгляду 25 тисяч підписів, тож президент Зеленський дав на неї відповідь 3 червня 2022 року.
“Вдячний авторці петиції за небайдужість до суспільних інтересів та проблем, які турбують усіх українців. Зокрема, щодо тяжких наслідків для громадян та навколишнього середовища, використання петард, феєрверків та інших піротехнічних виробів в умовах воєнного стану, коли кожен постріл, кожен вибух навіть на територіях, де немає бойових дій, створює тяжкий стрес і дискомфорт для кожного громадянина, його домашніх улюбленців та природи, а почасти створює загрози їх життю і здоров’ю. Підтримую стурбованість щодо збільшення небезпечних наслідків у зв’язку з використанням різноманітних піротехнічних виробів у повсякденному побуті та вважаю, що їх ужиток під час воєнного стану має бути чітко врегульований на законодавчому рівні, оскільки наразі виробництво, зберігання, перевезення, торгівля піротехнічними виробами не підлягають ліцензуванню, а їх продаж та використання діючим законодавством не визначено.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про національну поліцію» вирішення питань щодо забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку належить до сфери діяльності Національної поліції України, яка спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України.
Враховуючи викладене, електронну петицію надіслано до Кабінету Міністрів України з проханням розглянути відповідно до вимог чинного законодавства, вжити необхідних заходів реагування,” - написав Володимир Зеленський.
Які ж були ці заходи реагування?
У червні 2022 року у Верховній Раді зареєстрували законопроєкт № 7438 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо використання та обігу піротехнічних виробів”. Він передбачав заборону використання та продажу будь-яких феєрверків, зокрема салютів і петард, та проведення будь-яких заходів із використанням піротехнічних виробів та вибухових речовин (окрім сценічних піротехнічних виробів Т1 та Т2, феєрверків класу F1, що мають дуже низький рівень небезпеки і незначний рівень шуму, який не перевищує 60 дБ). Законопроєкт навіть пройшов у серпні перше читання. Але потім якось загубився.
І це не єдиний випадок спроб законодавчо обмежити використання піротехники, який закінчився нічим. Так, Законопроєкт № 6494 “Про внесення змін до статті 195-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо посилення відповідальності за продаж піротехнічних виробів дітям” було внесено в ВР у грудні 2021 року. У вересні 2022 року за нього мали проголосувати депутати, але не проголосували.
Перший заступник начальника Департаменту патрульної поліції НПУ Олексій Білошицький написав у Facebook свою позицію щодо використання піротехнічних виробів у період свят.
“У більшості областей України обласні військові адміністрації ухвалили рішення про ЗАБОРОНУ використання піротехнічних виробів. У Києві — також заборонено. Думаю, що найближчими днями заборона діятиме по всіх областях. Відповідальність є і навіть по декількох статтях КУпАП. Але давайте будемо більш відповідальними, не тільки через закон, а ще й через повагу до інших. Багато кого ці петарди чи салюти можуть сильно налякати, як мінімум. Не кажучи вже про все інше. Тому, реагувати будемо відповідно. Також нагадую, що комендантська година не скасована в жодному регіоні й вона діє в тих самих часових рамках, що і раніше. У новорічну ніч також. Ми всі обов’язково запустимо салюти, коли настане час. Час Перемоги!”, - написав Олексій Білошицький.
Речники поліції в різних регіонах України наголошують на тому, що під час військового стану та ще місяць після його скасування використовувати піротехніку в Україні заборонено. І наводять статті законів, за якими можуть покарати порушників.
Що чекає на продавців:
Що чекає на користувачів:
Все це досить неприємно. І, сподіваємось, зупинить людей, які хочуть використовувати піротехніку. Але, ми впевнені, що більшість українців відмовляться від цієї небезпечної забавки з поваги до оточуючих, які мають страшний досвід російських обстрілів.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.