Від підпалів військоматів до масових мітингів: як громадяни рф реагують на мобілізацію

Читать на русском

Реакція потенціальних мобілізованих може поставити під загрозу путінський режим

Читать на русском
Від підпалів військоматів до масових мітингів: як громадяни рф реагують на мобілізацію

Реакція потенціальних мобілізованих може поставити під загрозу путінський режим

Страх, який переходить у паніку. Так описують емоції росіян соціологи та політологи із РФ, яких опитав Інформатор. У панічних настроях зізнаються і окремі громадяни росії, з якими нам вдалося поспілкуватися. Страхом просякнуті зараз і російські соцмережі – «Однокласники» та «вКонтакте».  Через оголошену путіним часткову мобілізацію жінки в росії кажуть, що «ходять білі», і ревуть навзрид,  боячись за своїх синів та чоловіків.  Чи переросте страх перед війною у росіян у справді масові протести проти путінського режиму? – ми з’ясували разом з експертами.

Втеча від мобілізації 

Величезні черги на пунктах перетину кордону  – із Грузією, Казахстаном, Монголією, Фінляндією. Росіяни масово намагаються виїхати в будь-яку країну, куди тільки є змога. Аби сховатися від мобілізації.

«Потрібно бігти звідси», - так каже Інформатору на умовах анонімності 25-річний мешканець Краснодара Віталій. 

Боїться, що йому прийде повістка. Він служив в армії. Тож непокоїться, що його можуть забрати на війну в Україні серед перших. Збирається їхати до Грузії.

«Домовляюся ще з своїми друзями. Будемо разом знімати там квартиру. Головне, щоб нам вдалося перетнути кордон.  Будемо стояти в чергах, скільки доведеться», - розповідає Інформатору Віталій.

Росіяни не лише масово виїжджають за кордон, а ще й масово звертаються до різноманітних правозахисних організацій. З проханням роз’яснити, як ухилитися від мобілізації. Про це Інформатору розповів російський політолог, який зараз живе у Чехії, Іван Преображенський. 

Диванні війська не хочуть воювати

Серед всіх цих людей, які шукають спосіб, як втекти від мобілізації, не мало й тих, які раніше підтримували так звану «спеціальну воєнну операцію». Але зараз їхні настрої змінюються.

«Загалом настрої російського суспільства можна зараз описати одним простим словом  - «паніка». Але паніка достатньо «безтолкова». Кількість тих, хто підтримує російську агресію, різко впала, принаймні публічно. Зараз є безліч людей, які шукають способи ухилитися так чи інакше від мобілізації».

Шукають можливості купити собі довідку про непридатність до служби, оформити опікунство над кимось із престарілих родичів. Або збираються сховатися десь в глибинці росії, каже політолог Іван Преображенський. А ось російський соціолог Ігор Ейдман у коментарі Інформатору називає ще одне відчуття, яким, окрім страху, зараз просякнути російське суспільство. Люди спантеличені. Вони такого не чекали. Війна раптом вилізла з телевізора, перестала бути десь там, далеко і почала стукати прямо у їхні двері.  

«Вони всі думають – нам же обіцяли, що це нас не торкнеться. Що воювати буде лише професійна армія. А тепер – невідомо, що буде, ніхто не знає, що з ним буде завтра і це людей дуже лякає», - каже Інформатору Ігор Ейдман.

У соцмережах росіяни пишуть, що «жінки ходять білі, у кого син, у кого чоловік, у кого брати».

 Дописи росіян у соцмережах
 Дописи росіян у соцмережах

Однак російський політолог Ігор Ейдман  розповідає Інформатору - з однієї сторони дуже багато росіян зараз думають, як ухилитися від мобілізації, та все ж більшість – готові з’явитися до військкомату за повісткою.

 «Значна частина, якщо не більшість тих, кого призвуть, вони все-таки покірно, як це не сумно і не парадоксально, але покірно йдуть на забій. Але це без ентузіазму і з досить негативним ставленням із боку населення. З одного боку більшості все це не подобається, з іншого боку більшість не в змозі чинити опір і готові йти туди, куди пошлють», - каже Ігор Ейдман.

Все це нагадує оповідання Тургенєва «Муму», де кріпосний покірно топить собаку, яку він любив, тому що так бариня наказала. Тільки зараз все доведено до ще більшого абсурду.

«Знаєте, чим відрізняється ситуація з російськими призовниками і ситуація з Герасимом та Муму? Бариня сказала Герасиму втопити Муму, а Путін фактично наказав призовникам втопитися самим. Якщо цю ситуацію накласти на оповідання, то Герасим має накласти на шию каменюку і втопитися сам», - каже Інформатору Ігор Ейдман.

Звичка сліпо підкорятися владі і фаталізм – ось що зараз змушує російських чоловіків йти до військкоматів, каже російський політолог Іван Преображеский.

«Багато зараз в росії таких людей, чия позиція виражається простою фразою –  якщо призвуть – бігати не буду. Це такий черговий різновид російського фаталізму. Людям здається, і влада активно намагається їх у цьому переконати, що набагато важливіше збереження роботи, місце проживання, що війна буде короткостроковою, хоча все вже переконує у протилежному. Ще масово транслюється, що вас, мовляв, не відправлять туди, де бойові дії. Іще чутки розпускають, що вже не можна виїжджати за кордон, і людям масово передають ці чутки, хоча виїзд за кордоном ще не обмежений, і можна спокійно залишити російську федерацію. Все це транслюється як прийняте рішення, і Путін обіцяє, що мобілізація буде «частковою», мовляв набиратимуть лише тих, хто служив в армії, в кого є необхідна військово-облікова спеціальність. Проте військовий експерт Денис Попович каже Інформатору – насправді набиратимуть всіх підряд".

«В умовах російської федерації вони можуть сказати, що це часткова мобілізація, а реально проводити загальні заходи насправді. Що в них у голові не знає ніхто», - каже Попович.

Прикладів достатньо вже зараз. Ось військкомат у Москві намагається призвати айтівця Віктора Бугрєєва. Він ніколи не служив в армії, не має жодного свійського досвіду, навіть військової кафедри.  Працює IT-фахівцем у «Сбєрбанку», але все ж отримав повістку. Намагався довести абсурдність ситуації. Але й після резонансу у соцмережах військкомат не лишив його, а хоче влаштувати айтівця у «московській теробороні». Що це таке – так і не пояснили.

IT-фахівець отримав повістку
IT-фахівець отримав повістку

Чи будуть масові протести? 

Від дня оголошення часткової мобілізації в росії вже намагалися спалити п’ять військкоматів. Про це пише видання «Медуза». Також є випадки спроб підпалу адміністративних будівель. Зокрема мерії Камишина у Волгоградській області. На військкоматах також пишуть непристойні послання до путіна. Як ось це на стіні міського військкомату Костроми.

Напис на стіні міського військкомату Костроми
Напис на стіні міського військкомату Костроми

Після підписання Путіним указу про часткову мобілізацію, росією прокотилися мітинги та протести

За російськими мірками досить багатолюдні. Але по-справжньому масових та радикальних акцій непокори у росії найближчим часом не буде. Про це говорять усі опитані Інформатором експерти.

«Поки що соціального вибуху не видно. Він може статися, коли якась кількість цього глухого  невдоволення  перейде в якусь нову якість», - каже російський соціолог Ігор Ейдман.

Про це ж говорить і політолог Іван Преображенський.  «Саботаж наростатиме, але публічних протестів серйозних найближчим часом вже не буде. Публічні протести будуть викликані якимось іншим тригером, хоч причина буде в мобілізації. Але коли конкретно вони можуть статися, важко зараз сказати. Протест буде швидше за все не чоловічий, а жіночий, і почнеться він не раніше кінця цього року, коли масово почнуть приходити труни саме з мобілізованими» - каже політолог Іван Преображенський.  

Жінки вже виходили на акції протесту у Чечні. Мітинг, звісно, розігнали. А Кадиров заявив, що сини та чоловіки жінок, які протестують, будуть відправлені на війну в Україну. Хоча тепер лідер Чечні вже каже, мовляв, в Чечні мобілізації не буде. За його словами, участь у бойових діях за час війни взяли 20 тисяч осіб, і Чечня перевиконала «план»  на 254%. Повістки вже вручили багатьом протестувальникам у різних куточках росії. І це може бути великою помилкою путінського режиму. Адже, опинившись на фронті, всі ці люди почнуть переконувати інших солдатів, що війна ця немає ніякого сенсу. Що влада їх використовує і потрібно її скидати. Так було в кінці Першої світової. Царська росія теж кидала на фронт дисидентів. І це було однією з причин, що призвело до краху Російської імперії. І так може бути і з путінським режимом.

   Що цьому передувало? 

Після указу пітіна про часткову мобілізацію росіяни масово кинулися виїжджати за кордон. Одночасно країною прокотилася хвиля мітингів, яку силовики жестоко разганяли. Росія насправді хоче забрати на війну в Україні не 300 тисяч солдатів, як про це заявила влада, а близько мільйона

Чи наважиться путін застосувати ядерну зброю? Що буде після усунення кремлівського диктатора від влади? Про все це Інформатор писав тут. А про те, чи розпочне путін ядерну війну - тут. 

Максим Урлапов

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.