Вибухова ніч: хто стоїть за атакою на військові об’єкти Ірану і що це означає для України

Іран, який відхрещувався від постачання росії шахідів, сам потрапив під удари безпілотників

Вибухова ніч: хто стоїть за атакою на військові об’єкти Ірану і що це означає для України
Пост Михайла Подоляка, через який МЗС Ірану викликало на розмову посла України

В ніч проти 29 січня на стратегічних об’єктах в Ірані пролунала серія потужних вибухів. Було завдано ударів по військових складах, центру виробництва боєприпасів та авіабазі. Як відомо, Іран є головним військовим союзником росії і постачає країні-агресору дрони-камікадзе для ударів по території України. Тож, вибухова хвиля, що прокотилася цією країною, викликала жваве обговорення в Україні. Що ж сталося в Ірані та хто може бути причетний до нічних атак?

Безпілотники проти безпілотників

Загалом, за даними ізраїльського політичного оглядача Дорона Пєскіна, було атаковано 14 об'єктів. Серед них штаби Корпусу вартових Ісламської революції (КСІР), місця дислокації сил Кудс та індустріальні об'єкти, що обслуговують оборонку Ірану.

Але найбільший інтерес викликали вибухи, що пролунали на оборонному підприємстві поблизу міста Ісфахан. Саме в районі цього міста, за інформацією Королівського Об'єднаного інституту оборонних досліджень (RUSI), знаходиться підприємство Shahed Aviation Industries з виготовлення дронів-камікадзе Shahed 131 та Shahed 136

Воно розташовано в безпосередній близькості від Іранського центру космічних досліджень, який перебуває під американськими санкціями через роботу над іранською програмою балістичних ракет.

Усі об'єкти були атаковані ударними безпілотниками. У зв’язку з чим дуже цікавою може бути інформація, яку на своїй сторінці у Facebook видав авторитетний військовий аналітик Агіль Рустамзаде. 

“23 січня міністру оборони Ізраїлю була продемонстрована, нова модифікація дрона-камікадзе Haroop. Була збільшена дальність польоту (1000 км +) і встановлена антена супутникового зв'язку. З установкою супутникової системи управління дальність дії БПЛА стає необмеженою і робить безпілотник практично не сприйнятливим до впливу засобів радіоелектронної боротьби. Слід зазначити що, дрон-камікадзе Haroop є найкращим у своєму класі. Вважаю,що частина цілей в Ірані були атаковані саме цим дроном”, – заявив експерт.

Знайшли крайнього?

Нічні вибухи в Ірані демонструють наслідки політики керівництва країни, наголосив речник командування Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат, коментуючи подію в ефірі національного телемарафону.

“Можливо, після цього вони будуть по-іншому спрямовувати свою підтримку країнам-терористам і не допомагати росії здійснювати свої злочини”, – зазначив Ігнат.

Не втримався від коментарів і радник Офісу президента Михайло Подоляк. “Вибухова ніч в Ірані: дронові й ракетні виробництва, нафтопереробка. Україна ж попереджала”, – написав він у Twitter, маючи на увазі, вочевидь, свій пост місячної давності.

В ньому Подоляк звертав увагу на те, що Іран, який планує збільшити обсяги зброї для росії, демонстративно принижує інститут міжнародних санкцій. І закликав перейти від “непрацюючих санкцій” до більш руйнівних інструментів – знищення виробництв та арештів постачальників. 

Війна має “вбивчу логіку”, вона “виставляє жорсткі рахунки” для вбивць та їхніх співучасників, резюмував радник ОПУ. 

В Ірані сприйняли заяву Михайла Подоляка як непряме визнання України у причетності до ударів по Ірану. Таке повідомлення було опубліковано на офіційному каналі КСІР.

 

 

Пост Михайла Подоляка, через який МЗС Ірану викликало на розмову посла України 
 

Пост Михайла Подоляка, через який МЗС Ірану викликало на розмову посла України 

 

А 30 січня Міністерство закордонних справ Ірану викликало тимчасового повіреного у справах України в Тегерані через коментарі українських офіційних осіб щодо ударів БПЛА по іранських військових об’єктах.

В Ірані все (майже) спокійно?

Міністерство оборони та підтримки Збройних сил Ірану підтвердило удар по об'єкту в Ісфахані, але заявило про відбиття атаки і уточнило, що в ній було використані три невеликих квадрокоптери з вибухівкою.

Однак ізраїльська Jerusalem Post, посилаючись на дані західних розвідок, повідомила про “феноменальний успіх” атаки та написала, що завдані збитки виходять далеко за рамки “незначного пошкодження даху”, про що раніше повідомила влада Ірану.

Видання нагадало, що раніше під час інших атак, які приписуються Ізраїлю, Іран так само заперечував масштаб завданих збитків, хоча згодом супутникові знімки та інші докази підтверджували шкоду. Водночас, як уточнює Jerusalem Post, залишається незрозумілим, чи були пошкоджені потужності, пов’язані тільки з виробництвом звичайних озброєнь, або ж компонентів, які можуть використовуватися в тому числі в ядерній зброї.

Видання також зауважує, що наразі дискусії військових аналітиків зосереджені навколо того, чи була атака спробою зупинити іранську програму бойових безпілотників, чи якусь нову програму – наприклад, розробку гіперзвукових ракет за допомогою росії.

Гра в “настамнет”

Однак в схованки грає не лише Іран. Жодна країна чи терористична організація не взяла на себе відповідальність за вибухи.

США офіційно відмовились від причетності до ударів по Ірану. Речник Пентагону, бригадний генерал Патрік Райдер заявив, що жодні військові сили США не були залучені до ударів по Ірану. Цим, власне, він і обмежився, відмовившись коментувати цей інцидент. 

Втім, ізраїльський журналіст і політичний оглядач Аміхай Штайн зауважив, що попри офіційну заяву США про непричетність американської армії до ударів по Ірану, це може бути й інша структура, наприклад ЦРУ, яка не є частиною армії США.

Що ж стосується ключового ворога Іраку – Ізраїлю, то ця країна слідує своїй давній традиції і навіть не коментує можливу причетність ізраїльських спецслужб або військових до інциденту.

Натомість за Ізраїль це роблять інші. Так, The Wall Street Journal із посиланням на американських посадовців, знайомих з операцією, пише, що удари безпілотниками по оборонному комплексу в Ірані 28 січня завдав Ізраїль. І пояснює це тим, що Тель-Авів разом зі Сполученими Штатами шукають нові способи стримати ядерні та військові амбіції Тегерана.

“Цей удар Ізраїлю стався в той момент, коли ізраїльські та американські офіційні особи обговорюють нові способи боротьби з дестабілізаційними операціями Ірану, зокрема поглибленням військової співпраці з росією”, – йдеться в повідомленні WSJ.

Погоджуються з ними і журналісти ВВС, які стверджують, що Ізраїль нібито розпочав спеціальну військову операцію на території Ірану з метою знищення його військової промисловості.

А Інститут вивчення війни (ISW) робить з того, що відбулось, висновок про ступінь проникнення ізраїльських спецслужб у сферу безпеки Ірану. “В останні роки це проникнення стає дедалі очевиднішим і демонстративнішим”, – вважають аналітики ISW

Висновки експертів 

Це перша подія такого роду за нового ультраправого коаліційного уряду на чолі з Біньяміном Нетаньяху. Саме він, будучи прем’єр-міністром Ізраїлю з 2009 по 2021 рік, давав команди атакувати Іран, в результаті чого був ліквідований “батько іранської ядерної бомби”, вчений Мохсен Фахрізаде та генерал Касем Сулеймані, командувач спецназу КСІР.

Нинішня атака дронів вкладається в логіку останніх дій США та Ізраїлю, які шукають нові способи стримування ядерних амбіцій Тегерана та його співпраці з росією.

Лише лінивий не звернув увагу на дивне співпадіння: напередодні удару Ізраїль із таємним візитом відвідував директор ЦРУ Вільям Бернс, а після події, 30 січня, на переговори з Нетаньяху прилетів держсекретар США Ентоні Блінкен.

Один із найвищих генералів Ізраїлю заявив The Wall Street Journal, що Єрусалим і Вашингтон “готуються до гіршого розвитку подій”, тому що дипломатичні зусилля Байдена щодо Ірану зайшли в глухий кут, але нової стратегії поки немає.

Крім того, США вимагають від Ізраїлю більшої допомоги для України, особливо коли режим аятоли постачає росії дрони.

Тож, за висновками експертів, атаки на Іран дозволяють Ізраїлю вирішити одразу три завдання:

  • послабити Сирію та Іран
  • допомогти Україні
  • не допустити ризику потрапляння в руки росії секретних технологій у разі відкритої та прямої військової допомоги Києву.

На думку військового експерта Романа Світана, події, що відбулись в ніч з 28 на 29 січня, – це початок військового розгрому Ірану у повітрі. 

“Згідно з тактикою сучасної технологічної війни, це має стати першим етапом військової операції – нанесення ударів безпілотниками по критичній військовій інфраструктурі, включно з заводами із виробництва озброєнь та боєприпасів та складами. Протягом доби атакуюча сторона має оцінити рівень пошкоджень і ухвалити рішення про чергову атаку дронами або перейти до наступної фази”, – розповів Інформатору експерт.

Друга фаза, за його словами, повинна включати ракетний удар по системах ППО противника. У разі успіху атакуюча сторона може перейти до третьої фази – авіаційних ударів із застосуванням ракет “повітря-земля”. 

Незважаючи на те, що Ізраїль вирішує в Ірані власні завдання, Україні вкрай вигідний саме такий розвиток подій. 

Раніше Інформатор аналізував, наскільки реальним є вторгнення США до Ірану. 

Також ми писали про те, що Іран можуть визнати співучасником воєнних злочинів росії проти України.

 

 

 

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube