Загострення між Ізраїлем та «Ісламським джихадом»: чи є там російський слід

Москва зацікавлена в зростанні напруженості між Ізраїлем та «Ісламським джихадом», але основні бонуси отримує Іран

Обстріли з Гааги
Напруга на Близькому Сході на руку москві

Загострення конфлікту між Ізраїлем та терористичною організацією «Ісламський джихад», ймовірно, є невипадковою подією. Річ у тім, що це терористичне угрупування користується підтримкою Ірану. Ракетні обстріли із сектору Газа мають відвернути увагу Тель-Авіва від операції проти ядерних об’єктів Тегерана. У цьому конфлікті також присутній російський слід, адже москва причетна до постачання технологій виготовлення ядерної зброї іранському режиму.

Конфлікт між Ізраїлем та «Ісламським джихадом» набирає оборотів

Конфлікт розгорівся з новою силою після того, як 2 травня високопоставлений член «Ісламського джихаду» Хадер Аднан помер під час 87-денного голодування в ізраїльській в’язниці. Після його смерті бойовики із сектору Газа випустили кілька ракетних залпів у бік півдня Ізраїлю, на що Тель-Авів відповів авіаударами, пише Deutche Whelle.

Ситуація дійшла до того, що, як повідомила Армія оборони Ізраїлю, в середу, 10 травня, бойовики «Ісламського джихаду» запустили по Ізраїлю щонайменше 286 ракет. «Залізний купол» перехопив понад 60 з них. Лише три влучили по містах і селах, решта впали на території Гази або поза населеними пунктами, зокрема в морі, повідомляє The Times of Israel. Були також мінометні обстріли. За середу жертв серед цивільного населення не було.

Ізраїльські військові зробили авіанальоти у відповідь по позиціях супротивника в Гаазі в четвер, 11 травня. За офіційними повідомленнями Сил оборони Ізраїлю, вдалося знищити командира ракетно-пускового підрозділу «Ісламського джихаду» Алі Галі та двох інших бойовиків у одній із квартир у житловому комплексі на півдні Гази.

Кореспонденти Al Jazira повідомляють про загибель щонайменше 27 людей у результаті авіанальотів, серед них є жінки та діти. Ще 76 отримали поранення.

ООН закликало сторони до примирення, США підтримали свого ключового союзника, а Єгипет намагається забезпечити перемир’я між двома сторонами. Є ознаки того, що Ізраїль теж намагається недопустити розширення конфлікту. Офіційні особи Тель-Авіва наголошують, що до ударів не причетне значно потужніше терористичне угрупування ХАМАС.

«Ми вдаряємо по тому, хто запускає по нас ракети. Ісламський джихад веде цей ракетний обстріл. Якщо приєднаються інші угруповання, ми відповімо і їм», — сказав Times of Israel речник ЦАХАЛу Давид Хагарі.

Але в середу ХАМАС оголосив про свою підтримку ракетних ударів по Ізраїлю. А виявлення провалів у обороні означає, що Ізраїль може стати мішенню для ударів інших своїх ворогів, таких як Хезболла.

Міністр оборони Ізраїлю Йоав Галлант сказав американському колезі Ллойду Остіну, що Ізраїль готовий вести «тривалу кампанію» в Газі. І цілком може статися, що протистояння дійсно триватиме довго, адже є черговим витком у прихованій війні Ізраїлю з його головним ворогом — Іраном.

Що таке «Ісламський джихад»

Ісламський джихад — це міжнародна терористична організація, що воює за встановлення ісламської держави у всьому світі. У Палестині це угрупування хоче домогтися утворення незалежної Палестини, знищивши Ізраїль. Вони відкидають ідею двох держав і переконані, що Тель-Авів упосліджує палестинців у правах. «Ісламський джихад» є відгалуженням ширшого руху — «Брати-мусульмани».

Ісламський джихад
Ісламський джихад в Палестині ставить за мету знищення Ізраїлю. Фото з відкритих джерел

Більшість західних країн визнають цю організацію терористичною. «Ісламський джихад»,  натомість, вважає Ізраїль, США та прозахідні арабські режими «втіленням імперіалізму» й об’єктами своєї боротьби.

За це організацію активно підтримують союзники, які мають погані стосунки із Заходом. Штабквартира організації розташована в сирійському Дамаску. Фінансування її діяльності відбувалося коштом «благодійників» із Сирії та Хезболли, але з 2014 року її діяльність активно підтримує давній друг рф та Китаю — Іран. І це спонукає до роздумів.

Як причетний до цього Іран

Тегеран використовує «Ісламську державу» в Палестині у протистоянні зі своїм головним регіональним супротивником — Ізраїлем. Країни проводять одна проти одної спецоперації, ЦАХАЛ часто застосовує авіанальоти проти стратегічних цілей ворога, а Іран намагається використовувати будь-який привід, аби сприяти терористичним організаціями, які діють проти Тель-Авіва.

Хоссейн Саламі
Генерал-майор Хоссейн Саламі нахвалює терористів "Ісламської держави". Фото: Farsnews

Іран публічно схвалює дії «Ісламської держави». Командувач «Корпусу вартових» (КВІР), генерал-майор Хоссейн Саламі 10 травня розповідав в інтерв’ю одного з іранських ЗМІ, що задоволений тим, що відбувається.

«Сіоністи, які хвалилися кілька місяців тому, тепер шоковані, побачивши, що на окупованих територіях щодня відбувається понад 30 збройних нападів. Великі події на порозі. Надії відродилися і у регіоні знову засвітить справедливість… Ось така картина розвалу влади, яка дивним чином відбувається», — заявив Саламі.

Територією протистояння в цій неоголошеній війні стала також Сирія. Тут іранські збройні сили воювали в тандемі з росією за збереження режиму Башара Асада. Головною їхньою метою було створити військові аванпости на кордонах Ізраїлю.

Іран в Сирії
Іран використав війну в Сирії, аби наблизитися до кордонів Ізраїлю. Фото: Atlantic Council

Завдяки підтримці росії та Ірану, режим Асада зміцнів, і від цього найбільше виграє Тегеран, пише Washington Examiner. Іран оточує Ізраїль своїми військами, військами своїх союзників, паралельно збільшуючи розміщення збройних угрупувань поблизу та навколо Ізраїлю. Міністерство оборони Ірану публічно пообіцяло «оснастити сирійські збройні сили найсучаснішою оборонною зброєю». Активізація ракетних обстрілів із боку «Ісламської держави» є ще однією ланкою в цьому ланцюжку подій.

Сигнал іншим

Видання Washington Examine вважає, що ескалація протистояння в Ізраїлі має на меті відвернути увагу Тель-Авіва від операцій в Ірані. Зокрема йдеться про можливу широкомасштабну операцію зі знищення ядерних об’єктів.

«Ізраїль розпочав боротьбу всередині Ірану, а не лише проти його проксі-сил на своєму кордоні, Іран тепер намагається підтримати ці сили, щоб відвернути Ізраїль, щоб вони були зайняті на своїх кордонах… Отже, тут є численні причини для дій Ізраїлю — як у відповідь на агресію Ірану на їхніх кордонах, так і під час підготовки до великого шоу, як ми б його назвали, яким, зрештою, є ізраїльський удар всередині Ірану», — сказав експерт видання Річард Голдберг.

У цьому протистоянні Тель-Авів уникнув зіткнення з Хезболлою, терористичним угрупуванням, яке базується в Лівані. Це угрупування — найпотужніша проксі-сила Ірану на кордонах Ізраїлю. Вона володіє величезним арсеналом ракет і запасом іранських високоточних «розумних» боєприпасів, який весь час зростає. Засоби, які є на озброєнні в ліванської «Хезболли» дозволяють їх бомбардувати Ізраїль, якщо він зважиться на великий удар по Ірану. Останні обстріли «Ісламської держави» доводять, що система ізраїльської протиповітряної оборони має свої недоліки.

Ракети Хезболли
Ракети Хезболли повинні стримувати Ізраїль від атак вглиб території Ірану. Фото: Missile Threat

Насправді ефективність «Залізного купола» залишилася доволі високою попри ту кількість ракет, які випустила «Ісламська держава». Річ у тім, що система збиває ті об’єкти, які загрожують руйнуванням та жертвами й ігнорує інші. Тому рішення використати силами оборони Ізраїлю нового протиракетного комплексу середнього радіусу дії «Праща Давида», яка раніше ніде не застосовувався, для збиття примітивної ракети, випущеної з Гази в середу, є скоріше символічним жестом.

«Рішення активувати «Пращу Давида» та вперше продемонструвати її успішні можливості є чітким сигналом іншим гравцям, зокрема «Хезболлі», і, зрештою, Тегерану, щоби повідомити їм, що ізраїльський оборонний потенціал покращився і що вони не бояться протистояння на їхньому північному кордоні, якщо до цього дійде», — сказав Річард Голдберг, експерт Washington Examiner.

Чи є там «Рука кремля»

Кремль заявляє про дружнє ставлення до Ізраїлю. Вождь росіян володимир путін неодноразово демонстрував міцні особисті відносини з прем’єр-міністром Нетаньяху.

«Сподіваюся, що новий уряд під вашим керівництвом продовжить лінію на зміцнення російсько-ізраїльського співробітництва у всіх сферах на благо наших народів, в інтересах забезпечення миру й безпеки на Близькому Сході», — сказав путін у привітанні до Нетаньягу.

Він, як завжди, бреше, адже напруження на Близькому Сході вкрай вигідне кремлю, особливо на тлі провалів наступальної операції рф в Україні. Воно б стало «другим фронтом» проти Заходу. Білий дім змушений буде реагувати, адже Близький Схід є важливою геополітичною областю через його вплив на глобальну безпеку та стабільність. Регіон містить багато ключових ресурсів, таких як нафта та газ, які є важливими для світової економіки. Будь-яке заворушення в регіоні, до прикладу, відразу позначається на ринку зростанням цін на нафту. Ізраїль є ключовим союзником США в регіоні.

Москва опосередковано впливає на розгортання протистояння, підтримуючи Іран. Співпраця між країнами досягла рівня повноцінного військового співробітництва. У березні росія, Іран та Китай проводили чергові військово-морські навчання в Перській затоці.

Військові навчання
Росія, Іран та Китай часто проводять спільні навчання. Фото: Global Times

У середу, 10 травня, в москві відбувся саміт міністрів зовнішніх справ рф, Ірану, Сирії та Туреччини. Іранські офіційні особи на зустрічі заявили, що сторони планують підвищити тиск на США, аби Вашингтон вивів свій спецназ із північної Сирії, де вони підтримують курдів проти халіфату Ісламської держави. Туреччина, яка є союзником НАТО, вважає курдських партизанів терористами, тому має долучитися до ініціативи. На зустрічі не приховували свої антиамериканські та антизахідні настрої. 

«Ми впевнені, що сирійська армія своєчасно відповість на ізраїльські рейди. Усі ознаки та змінні свідчать про перехідний процес у світовому порядку, занепад могутності США та зміцнення регіоналізму», — заявив у середу міністр закордонних справ Ірану Амір Абдоллахян.

Голови МЗС
Очільники МЗС Ірану, Сирії, Туреччини та росії зустрічалися 10 травня. Фото з відкритих джерел

Путінський режим вважають безпосередньо відповідальним за підтримку ядерної програми Тегерану. Ізраїль та США докладають багато зусиль, аби її зруйнувати, але останні повідомлення свідчать про те, що Тегеран на порозі створення ядерної зброї та вже очистив для цього достатню кількість урану.

Нагадуємо, що в травні Україна отримала першу партію ізраїльських радарів. Вони мають попереджати про ракетні атаки росіян. Інформатор також писав про те, що Іран вкрав у Німеччини технологію, яку  використав для створення  «Шахедів».

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube